Artikkeli kuva

Ranska lakkauttaa yleisradiomaksun syksyllä, Britannia seuraa myöhemmin perässä – yleisradioiden toimitusten kissanpäivät pian ohitse

03.08.2022 |22:23

Energian hinnan hipoessa pilviä ja inflaation laukatessa kansalaisten katseet kääntyvät valtion suuntaan. Helpotuksia tavallisen ihmisen elämään on nyt etsittävä tosissaan ja joka puolelta. Eräs keino lisätä kotitalouksien ostovoimaa on luopua yleisradiomaksusta.

Ranskan parlamentin ylähuone on hyväksynyt hallituksen esityksen yleisradiomaksun poistamiseksi kotitalouksilta osana kuluvan vuoden budjettia. Suuruudeltaan 138 euron maksun periminen loppuu jo syksyllä. Näin Ranska tukee kansalaisten ostovoimaa lähes neljällä miljardilla eurolla.

Yleisradiomaksuun kuluvien rahojen palauttaminen kansalaisille oli osa presidentti Emmanuel Macronin voitokasta vaalikampanjaa.

Päätös on voimassa vuoden 2024 loppuun asti, jona aikana koko yleisradiotoiminnan rahoitus on tarkoitus pohtia uusiksi. Julkinen media pyörii siihen asti arvonlisäveron tuotoilla.

BBC:n rahoitus uusiksi 2027

Ranskan päätös lupamaksujärjestelmän romuttamisesta on herättänyt huolestunutta keskustelua eurooppalaisten julkisrahoitteisten yleisradioyhtiöiden keskuudessa. Muutos on väistämättä ollut jo pitkään tulossa mediakentän täydellisen murroksen myötä.

Siitäkin huolimatta, että pulskia kissanpäiviä mukavissa toimituksissaan viettävät hallitusvallan viestijät ovat sulkeneet silmänsä ulkomaailmalta.

Britannian hallitus on ilmoittanut BBC:n nykyisen lupamaksukauden olevan yhtiön viimeinen. Se päättyy vuoden 2027 lopussa. Ranskan päätös saattaa vaikuttaa huomattavasti eurooppalaisiin julkisrahoitteisiin yhteistuotantoihin. Tällöin kyseeseen tulevat ensimmäiseksi Saksan ZDF ja Italian RAI.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
7.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää