Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Ranne: Laillistettu koronkiskonta tulee lopettaa

19.02.2020 |16:28

Suomalaisten velkaantumiseen liittyvät ongelmat pahenevat pahenemistaan. Kansanedustaja Lulu Ranteen mukaan nykyinen 20 prosentin korkokatto edustaa edelleen laillistettua koronkiskontaa.

Lulu Ranne ihmetteleekin, kuinka suurta luotonantajan riskin ottamista lainsäätäjän on syytä suojella, ja koska kyse on rikoslain tarkoittamasta kiskonnasta.

– Sopimusvapauden ja sopimussuhteiden suojelu on moraalin ja yhteiskunnan kannalta toki tärkeää, mutta toisen sopimusosapuolen heikomman aseman hyväksikäyttö on kuitenkin kiellettyä.

Rikas saa rahaa lähes ilmaiseksi

Hyväksyttävän riskin mittana voidaan pitää korkolain viivästyskorkoa, joka on viitekorko plus 7 prosenttiyksikköä. Viitekorko on 0, eli luottokelpoiset saavat rahaa äärimmäisen edullisesti.

– Yleisen elämänkokemuksenkin perusteella on selvää, että jos velallinen hyväksyy yli 7 prosentin koron, hänen täytyy olla jo valmiiksi heikossa asemassa tai hädänalainen, Ranne paukuttaa.

Viivästyskoron ylittävät lainakorot ovat kiskontaa

Ranne sanoo, että luotonantajat valitsevat tietoisesti heikommassa asemassa olevat kohderyhmäkseen.

– Toimintaan liittyy luotonantajan suuri riski, jonka suojelu on yhteiskunnalle vahingollista ja tulee lopettaa.

Ranne esittääkin, että koronkiskonnan raja kiinnitetään korkolain kulloiseenkin viivästyskorkoon joko suoraan tai jossakin suhteessa niin, että raja on aina selkeä ja kaikkien tiedossa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
7.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää