

PS ARKISTO
Ranne: Hallituksen suhteellisuudentajun puute kurittaa kansaa – “Suomi ei voi pyöriä tukien varassa”
Eduskunta keskusteli tänään perussuomalaisten energia- ja polttoainehintoja koskevasta välikysymyksestä. Eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Lulu Ranne peräsi hallitukselta suhteellisuuden ja mittakaavojen tajua.
– Suomi ei voi pyöriä tukien varassa. Yhtälö, jossa yhä useamman tuen saajan ja tukijärjestelmän menot maksaa yhä pienempi nettomaksajien joukko, on yksinkertaisesti mahdoton, Lulu Ranne totesi.
Vaikka ladattavien sähköhenkilöautojen määräksi ennakoidaan jopa 740 000 vuonna 2030, on polttomoottorikäyttöisiä henkilöautoja Ranteen mukaan silloin vielä yli 2,2 miljoonaa nykyisellä autokannan kasvuvauhdilla.
– Meillä on myös 929 000 paketti- ja kuorma-autoa sekä traktoria ja moottorityökonetta, ja se määrä kasvaa. Niistä alle tuhat, noin yksi promille, on ladattavia. Ilman niitä suomalaiset eivät syö eikä yhteiskunta toimi. Sähköistys ei ole niissä ratkaisu, eikä tarvittavaa määrää biopolttoaineita tai edes niiden raaka-aineita ole missään.
Kaukolämpöteollisuus on helisemässä
Ranne kysyi hallitukselta, onko tarkoitus se, että näiden yhteensä yli 3 miljoonan polttomoottoriyksikön kustannukset saavat kasvaa pidäkkeettä. Kuinka moni niiden käyttäjistä tulee tarvitsemaan yhteiskunnan tukea?
Ranne jatkoi kaukolämmöstä, josta viime vuonna tuotettiin 36 % eli yli 14 terawattituntia fossiilisilla polttoaineilla ja turpeella. Niiden korvaaminen vaatisi puupolttoaineiden käytön kaksinkertaistamista. Kaukolämpöteollisuus on helisemässä, kun se ajetaan veroilla ja päästöoikeuksien hinnoilla väkisin ja nopeasti puupolttoaineisiin. Seurauksena niiden hinnat nousevat ja haketta rahdataan yhä enemmän ulkomailta. Eniten Venäjältä.
– Koska puun energiakäyttökin on vastatuulessa ja yhtälö mahdoton, pitäisikin suunta yhtäkkiä vaihtaa polttamattomaan lämmöntuotantoon. Sellaista teknistaloudellisesti järkevästi skaalattavaa teknologiaa ei vain vielä ole olemassa. Esimerkiksi Otaniemen geolämpöhankkeen haasteet ovat mittavat.
Ranne kysyi hallitukselta, onko tarkoitus, että 2,7 miljoonan kaukolämpötalossa asuvan suomalaisen lämmityskulut saavat kasvaa pidäkkeettä? Kuinka moni heistä tulee tarvitsemaan yhteiskunnan tukea?
Korjaaminen tulee tähtitieteellisen kalliiksi
Sähköstä Ranne totesi, että päästöttömän toimitusvarman sähkön kysyntä kasvaa merkittävästi nopeammin kuin sääriippumaton tuotanto, joka on vähentynyt jo pitkään. Yksin Saksa poistaa noin vuoden sisään yli 8 000 MW ydinvoimaa, viiden OL 3:n verran. Mitä enemmän tuulivoimaa, sitä pahempia tehovajeita ja hinnannousuja tullaan näkemään.
Ranne tenttasi edelleen hallitukselta, onko tarkoitus, että koko väestön ja kaikkien yritysten sähkölasku saa nousta pidäkkeettä vuotta 2035 kohti rämmittäessä. Kuinka moni sähkönkäyttäjä tulee tarvitsemaan yhteiskunnan tukea?
Ranteen mukaan Venäjän toimet Ukrainassa ovat myös vakava huoltovarmuuskysymys. Venäjältä tuodaan haketta, öljyä, kaasua, hiiltä ja sähköä yli 8 terawattituntia vuodessa.
– Ja mitä tekee hallitus? Romuttaa turvetuotannon ja hakee EU:sta koko ajan lisää rasitteita itselleen! Tilanteen korjaaminen tulee tähtitieteellisen kalliiksi, Ranne puuskahti.
Kustannukset johtuvat vihreän kasvun harhasta
Ranne vaati hallitusta ymmärtämään, ettei yleisesti karkaavaa kustannustasoa voi hoitaa tuilla ja kompensaatioilla – maksajat ja maksutahto loppuvat. On pakko puuttua itse kustannuksiin.
– Teidän täytyy nyt myös ymmärtää, mistä karkaava kustannustaso johtuu. Se johtuu vihreän kasvun harhasta. Energiainfrastruktuurin teknistaloudellista murrosta ja kypsymistä voi politiikalla auttaa, mutta ei pakottaa. Käytössä olevaa ei saa tuhota nopeammin kuin uutta ja varmasti parempaa saadaan tilalle.
– Nyt on ymmärrettävä hidastaa tahtia ja antaa esimerkiksi vety- ja pienydinvoimateknologioille aikaa kypsyä niin, että ne saadaan kustannustehokkaasti ja laajasti käyttöön, Ranne jatkoi.
– Mutta ettehän te suostu ymmärtämään tai perääntymään, koska se olisi imago- ja ideologiatappio, Ranne nuhteli.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vihreän kasvun harha geolämpö kaukolämpöteollisuus puupolttoaineet sähköistys lämmityskulut energiahinnat kaukolämpö vihreä kasvu päästöoikeudet turvetuotanto turpeen alasajo tukijärjestelmä nettomaksajat sähkön hinta polttoaineiden hinta Sähköautot Euroopan unioni Biopolttoaineet Fossiiliset polttoaineet Ydinvoima Lulu Ranne Tuulivoima Turve Ukraina Venäjä Välikysymys verotus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Junnila: Hallituksen vastaus välikysymykseen oli populistista renkaanpotkintaa – ei auta bensapumpulla

Koskela soimaa hallitusta riittämättömistä toimista energiakriisin hoidossa: Rohkeus puuttuu

Taviolta tiukka toimenpidelista polttoaine- ja sähköhintojen alentamiseksi: Paras ratkaisu on veronalennus

Autoilijat saivat tarpeekseen hallituksen kurjistavasta politiikasta: ”Polttoaineveroa alennettava välittömästi”

Koponen: Marinin hallitus kyykyttää omia kansalaisiaan ja maksaa suomalaisilla verovaroilla muiden EU-maiden energiatukia

Mäenpää: Käteinen raha turvattava Suomessa jatkossakin käypänä maksuvälineenä

Kike Elomaa ei sulata energian ja polttoaineiden hintojen jatkuvaa nousua

Valtiovarainministeri Saarikko toisti ylimielisen kehotuksensa: Hakekaa toimeentulotukea sähkölaskun maksamiseen

Lulu Ranne: Suomen on irtauduttava venäläisestä energiasta – myös sähköstä
Viikon suosituimmat

Päivän pointti: Islamia yo-kirjoituksiin esittäneen opetushallituksen pääjohtaja on vasemmistoliiton aktiivi ja vasemmistoministerien entinen poliittinen avustaja

Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä
Yleisradion hyytävä hiljaisuus SDP-kansanedustaja Kimmo Kiljusen skandaalilausunnoista suomenvenäläisille on herättänyt talven mittaan huomiota sosiaalisessa mediassa. Perussuomalaisten joensuulainen valtuutettu Outi Mara kyllästyi odottelemaan Yleisradion toimia, ja hän on joulukuusta saakka jakanut X-tilillään kuvakaappausta Kimmo Kiljusta koskevasta jutusta vaatien Yleltä perusteellisempaa aiheen käsittelyä.

Putin pelkää Ukrainan rintamalta kotiin palaavia sotilaita – taisteluiden traumatisoimat sotilaat voivat haastaa virallisen totuuden sodasta
Venäjä hyökkäsi Ukrainaan ja tapahtumat karkasivat hyökkääjän käsistä. Nyt ollaan tilanteessa, josta oikeudenmukainen ulospääsy vaikuttaa lähes mahdottomalta. Yksinvaltaiselle Venäjälle myös rauha on enemmän uhka kuin mahdollisuus. Sadat tuhannet rintamalta palaavat rikkinäiset sotilaat haastavat virallisen propagandan ja ovat siten yhteiskunnallinen aikapommi.

Antikainen: Islamia ei tule sisällyttää ylioppilaskirjoituksiin – suomalaisen kristillisyyteen pohjatuvan kulttuurin on oltava ensisijaista
Opetushallituksen työryhmä ehdottaa, että islamin uskonto tulisi ottaa mukaan ylioppilaskirjoituksiin. Työryhmän mukaan islamin tulisi olla yhtenä vaihtoehtona reaaliaineiden kokeissa. Nykyisin abiturientit voivat kirjoittaa vain evankelisluterilaisen tai ortodoksisen uskonnon.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Hallitus aikoo lakkauttaa suojeluaseman lähtömaassaan lomailevilta – Vigelius: “Jos lomailee Irakissa, ei tarvitse suojelua Suomessa”
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jossa kiristetään ulkomaalaislakia turvapaikanhakijoiden ja suojelua saaneiden osalta. Jatkossa muun muassa lähtömaassa lomailu johtaisi lähtökohtaisesti ulkomaalaisen suojeluaseman lakkauttamiseen.

Suden suojelustatus alenee täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi – helpottaa kannanhoidollista metsästystä
Euroopan villieläinten suojelusta vastaava komitea hyväksyi viime vuoden joulukuussa ehdotuksen suden suojelustatuksen alentamisesta täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi. Susien kannanhoidollista metsästystä helpottava asetus astuu voimaan huomenna.

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista
Donald Trump lupasi kongressissa pitämässään linjapuheessa rauhaa Ukrainaan, veronalennuksia ja työpaikkoja amerikkalaisille ja teollisuusyritysten paluuta Yhdysvaltoihin. Hän iloitsi siitä, että laiton siirtolaisuus on saatu kuriin, woke-ideologia on poistettu valtionhallinnosta ja kouluista ja että miehet eivät enää pääse urheilemaan naisten sarjoihin.