Rakkaus pakkoa parempi

02.09.2013 |14:53

Toimittajille puhunut eduskunnan puhemies Eero Heinäluoma ei asettunut kuntien pakkoliitostoiveissa hallituksen tueksi. Heinäluoma ei usko, että pakkoliitoksia nähdään tämän eduskuntakauden aikana.

– Luulen, että pakkoliitosasia on vielä monen mutkan, kulman ja kuopan takana. Uskon, että rakkausavioliitto on parempi kuin pakkoavioliitto, puhemies totesi.

Heinäluoma kertoi myös, että oppositio kutsutaan mukaan keskustelemaan sote- ja kuntauudistuksesta.

Eduskunta aloittaa syysistuntokauden keskiviikkona 4. päivä syyskuuta.

Seppo Huhta


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Pekka Aittakumpu: Yhdysvaltain varapresidentti Vance osui herkkään paikkaan, koska hän oli oikeassa

17.02.2025 |18:33
5.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
7.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
10.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää