Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Räjäytysten määrä uuteen ennätykseen Ruotsissa – tapahtumia jo päivittäin

07.09.2023 |14:30

Räjäytysten määrä Ruotsissa on nousemassa uusiin surullisiin huippulukemiin, sillä kesän jälkeen ollaan jo miltei edellisen huippuvuoden kokonaislukemissa. Nyt räjäytyksiin liittyviä tapahtumia riittää yksi pohjoismaisen hyvinvointivaltion jokaiselle päivälle. Syykin on selvillä.

Vuosi 2023 sai synkeän alun, kun räjäytykset vavisuttivat Tukholmaa 11 kertaa – poliisin tilaston mukaan. Sittemmin on räjähdellyt Göteborgissa, Malmössä, Nyköpingissä ja itse asiassa useammassakin suuremmassa asutuskeskuksessa koko maan alueella.

Elokuun loppuun mennessä rikolliset olivat tehneet Ruotsissa 120 räjähdeiskua. Koko edellisenä ennätysvuonna 2019 räjähti 133 kertaa. Jos mukaan otetaan myös räjäytysten valmistelut ja yritykset, tapahtumia on kuluvana vuonna ollut 239.

Jengirikollisuus räjäytysten takana

Syyt räjäytysten yleistymiseen ovat periaatteessa yksinkertaisia ja johtuvat ihmisen laumakäyttäytymisestä. Asiantuntija mukaan ei ole mitenkään poikkeuksellista, että tietty toimintamalli leviää rikollisten joukossa nopeasti kaupunginosasta toiseen tai jopa kokonaisen valtakunnan alueella.

– Räjäytysten lisääntyminen on seurausta siitä, että valtakunnassa on paljon jengirikollisuutta, toteaa kriminologi David Sausdal SVT:n uutisissa.

– Ymmärrän hyvin, että kuulostaa väärältä sanoa räjäytysten olevan pienempi paha kuin ampumiset. Varsinkin kun sivulliset loukkaantuvat, kuten äskettäin Nyköpingissä. Törkeiden räjäytysten lisääntyminen on tragedia ja piste, tutkija painottaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
8.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
10.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää