

PS ARKISTO
Rajalakiuudistus on perussuomalaisille poliittinen työvoitto – Purra: ”Suomalaiset voivat nyt nukkua yönsä paremmin”
Eduskunnassa nähtiin eilen omituinen näytelmä, kun vihreät ja vasemmistoliitto yhdessä RKP:n kanssa pyrkivät jarruttamaan uutta tehokasta rajapykälää – siinä kuitenkaan onnistumatta. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra pitää vihervasemmiston temppuilua kansallisen turvallisuuden vastaisena politikointina.
Vihervasemmiston haaveilema rajavartiolain palauttaminen perustuslakivaliokuntaan kuitenkin kaatui eilen eduskunnan täysistunnossa, ja rajavartiolain uudistus saatetaan maaliin torstaina.
Perussuomalaiset sai lakiin läpi pitkäaikaisen vaatimuksensa siitä, että itäraja voidaan vihamielisen hybridivaikuttamisen tapahtuessa sulkea kokonaan – myös silloin, jos turvapaikanhakijoita käytetään välineellistettyyn massasiirtolaisuuteen.
Jatkossa laki mahdollistaa koko itärajan sulkemisen turvapaikanhakijoilta tilanteessa, jossa kansallinen turvallisuus on vakavasti uhattuna. Olennaista on, että jatkossa myös maastorajalla, virallisten rajanylityspisteiden välissä, voidaan olla ottamatta vastaan turvapaikkahakemuksia.
Hävytöntä kansallisen turvallisuuden vastaista politikointia
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa eilisestä episodista Facebookissa:
– Vasemmistoliitossa, vihreissä ja RKP:ssä oli eilen haluja ampua alas hallintovaliokunnan yksimielinen mietintö tehokkaista rajapykälistä. Eivät onnistuneet – jäivät alakynteen ja vähemmistöön äänestyksessä.
– Ajatelkaa, jos näillä temppua yrittäneillä yksilöillä olisi enemmän valtaa. He olisivat olleet valmiit kaatamaan sekä rajavartio- että valmiuslain! Näissä oloissa, tällaisten uhkien vallitessa. Rajat auki kaikille, kaikissa oloissa – koska utopia, sosialismi ja maailmanparantaminen.
– Huh huh. Hävytöntä kansallisen turvallisuuden vastaista politikointia. Onneksi ei onnistunut.Torstaina me viemme nämä lait maaliin, ja suomalaiset voivat nukkua yönsä paremmin.
Onnistunut lopputulos perussuomalaisten ansiota
Rajavartiolain uudistusta käsiteltiin yhdessä valmiuslain kanssa. Perussuomalaiset on toistuvasti pitänyt esillä sitä, että tehokas rajapykälä tulee saada nimenomaan normaaliajan lainsäädäntöön eli rajavartiolakiin, sillä valmiuslain kynnys on liian korkea.
Opposition, erityisesti perussuomalaisten pitkäjänteinen ja vahva argumentointi johti lopulta onnistuneeseen lopputulokseen.
– Perussuomalaiset saavutti pitkäaikaisen tavoitteen siitä, että rajoille kohdistuvia uhkia, kuten hybridioperaatioita ja muita laajamittaisen maahantulon tapauksia, voidaan nyt estää ennalta, Purra sanoo.
Rajalakiuudistus on perussuomalaisille poliittinen työvoitto ja samalla konkreettinen esimerkki siitä, että myös oppositiosta voi vaikuttaa. Purra pitää tilannetta kokonaisuudessaan kuitenkin hieman ihmeellisenä.
– On ihmeellistä, että suomalaisen kansanedustajan ja suomalaisen poliitikon pitää erikseen juhlia sitä, että Suomi kykenee suojaamaan rajojaan. Tämänhän pitäisi olla itsestään selvää. Valitettavasti nykyaikana asia ei aina ole näin, ja siksi voimme olla tyytyväisiä siihen, mitä olemme saaneet aikaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- turvapaikanhakioikeus vaemmisto rajavartiolaki kansallinen turvallisuus rajojen sulkeminen valmiuslaki hybridivaikuttaminen uhka vihervasemmisto ideologia Riikka Purra vihreät perussuomalaiset RKP
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisilta vastalause valmiuslakiin: ”Emme voi hyväksyä pykäliä, joilla suomalaisten perusoikeuksia heikennettäisiin, koska rajaa ei ole pystytty sulkemaan massasiirtolaisuudelta”

Perussuomalaiset sai pitkäaikaiset vaatimuksensa läpi: Rajavartiolakia korjattiin hallintovaliokunnassa

Suomi voi sulkea rajansa, jos itärajalta isketään siirtolaisaseella: Ulkomaalaisen oikeus asettua Suomeen ei ole perus- tai ihmisoikeus

Perussuomalaiset saivat vaatimuksensa läpi valiokunnassa: Koko itäraja voitava sulkea poikkeustilanteessa

Antikainen: Vihervasemmiston yritys estää itärajan sulkeminen tarvittaessa pelaa Kremlin pussiin

Mäenpää: Rajavartiolain uudistus tärkeä kansalliselle turvallisuudelle

Myrkytettyjä piirakoita ja junapommeja – Ukrainan vastarintaliikkeeltä tappavat terveiset venäläismiehittäjille ja kollaboraattoreille

Purra: Rajojen vastustajilta unohtuu, että demokratiaa ei voi olla olemassa kuin suljetuissa yhteisöissä

Uzbekistan on Keski-Aasian leipäkori ja ulkovaltojen nälkä kasvaa maan rajoilla
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Päivän pointti: Antti Lindtman sanoo vaalitentissä, ettei halua enempää humanitaarista maahanmuuttoa, kunnes puolueen raskaan sarjan kuiskaaja ilmoittaa, että kyllä haluaa – mistä oikein on kyse?

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.

Purra vaalitentissä: “Maahanmuuttajille itselleen tulee huomattavasti suurempi vastuu siitä, että kotoutuu yhteiskuntaan”
Uusimmat

Toimi Kankaanniemi: Vastuunkanto Suomesta leikkasi kannatusta

Tynkkynen: Takkiin tuli nyt, mutta lopussa kiitos seisoo

Purra kannusti kiitospuheessaan kenttäväkeä ja valoi uskoa tulevaan
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää