Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Raatikainen: Järjestyksenvalvojia myös lukioihin ja ammattioppilaitoksiin

25.01.2019 |12:02

Eduskunnan täysistunnon lähetekeskustelussa käsiteltiin eilen perussuomalaisten kansanedustaja Mika Raatikaisen lakialoitetta yksityisistä turvallisuuspalveluista.


Lakia yksityisistä turvallisuuspalveluista säädettäessä kirjattiin, että järjestyksenvalvojia voidaan asettaa yliopistoihin ja ammattikorkeakouluihin.

Raatikaisen mukaan tuolloin lakiin jätettiin ilmeisesti epähuomiossa kirjaamatta toisen asteen koulutuspaikat eli lukiot ja ammatilliset oppilaitokset. Niihin tulisi tarvittaessa voida asettaa myös järjestyksenvalvojia.

Poliisi ei voi päivystää oppilaitoksissa

Oppilaiden ja koulun henkilökunnan turvallisuus pitää taata kaikissa tilanteissa ja siihen on oltava riittävät resurssit. Järjestyksenvalvojan läsnäolo mahdollistaa varhaisen puuttumisen mikä lisää turvallisuutta.

– Suomen alimitoitetun poliisin toimintaympäristö on muuttunut nopeammin kuin koskaan. Esille on tullut uusia, ennalta arvaamattomia uhkia joihin on varauduttava. Taannoiset kouluampumistapaukset ovat niistä ikävin esimerkki. Poliisi ei kuitenkaan voi päivystää oppilaitoksissa, Raatikainen huomauttaa.

Järjestyksenvalvojat voivat ehkäistä vaaratilanteita

Uhkiin varautuminen on hyvin haastavaa. Suomalaiset oppilaitokset ovat avoimia eikä niissä liikkumista ole juuri rajoitettu.

Riskien arvioinnissa on huomioitava, että henkilöihin kohdistuvat riskit voivat tulla oppilaitoksen sisältä tai ulkopuolelta ja ne voivat kohdistua joko opiskelijoihin tai oppilaitoksen henkilökuntaan tai kaikkiin yhteisesti.

– Järjestyksenvalvojat voivat ehkäistä ilkivaltaa, varkauksia ja väkivaltaa koulussa ja sen alueella, Raatikainen sanoo.

Ongelmia jopa eri oppilasryhmien välillä

Raatikaisen mukaan järjestyshäiriöitä on esiintynyt erityisesti ammatillisten oppilaitosten toimipaikoissa jopa eri oppilasryhmien välillä.

– Toivottavasti lakialoitteeni saa kannatusta eduskunnassa. Laki tulee päivittää vastaamaan nykyisiä tarpeita turvallisuuden lisäämiseksi myös lukioiden ja ammatillisten oppilaitosten toimipaikoissa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
10.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää