

Matias Tarkkila
Putkonen: Hallituspuolueet ovat teollisuuden kilpailukyvyn asialla
Istuva hallitus ajaa vahvasti teollisuuden kilpailukyvyn edistämistä. Tämä on myös vahva peruste hallituksen nykyiselle pohjalle. Näin sanoi Matti Putkonen perussuomalaisten työmiehen tuumaustunnilla maanantaina perussuomalaisten puoluetoimistolla.
Putkonen muistutti puolueen pitäneen teollisuuden kilpailukykyä esillä ennen vaaleja yhtenä tärkeimmistä painopisteistään. Aiheen painotus näkyy myös valittujen kansanedustajien vaalikonevastauksissa.
Putkonen esitteli lukuja, jotka paljastivat hallituspuolueiden kansanedustajien pitävän kilpailukykyä tärkeämpänä seikkana kuin opposition edustajat pitävät. Ylen vaalikoneessa oli kysytty, meneekö ilmastopolitiikka edelle teollisuuden kilpailukyvystä.
Teollisuuden kilpailukyky ilmastopolitiikan edelle
Perussuomalaisista 83 prosenttia, kokoomuksesta 73 prosenttia ja keskustasta runsaat 50 prosenttia asettavat kilpailukyvyn ilmastopolitiikan edelle. Demareista näin teki vain 26 prosenttia.
– Tämä on yksi perustava syy nykyiseen hallituspohjaan, Putkonen näki.
Kilpailukyky nostettiin hallitusohjelman kärkeen ja se puree jo. Teollisuuden investointisuma on ruvennut purkautumaan melko rytinällä – luottamus on palautunut.
– Mutta tulevaisuuden yllä leijuu yhä mustia pilviä, kuten Kreikan euroero, Suomen mahdolliset alaskirjaukset, Ukrainan kriisin juuttuminen paikoilleen ja EU:n mahdolliset tulevat ilmasto- ja maahanmuuttomääräykset. Näistä kaikista asioista neuvotellaan kiivaasti parasta aikaa.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Putkoselta rajut moitteet ministeri Tiilikaiselle: Sinisilmäisyys ilmastoasioissa maksatetaan suomalaisilla duunareilla
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa

Latvia irtautumassa Ottawan miinakieltosopimuksesta
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää