Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Purra: Suomen on seurattava Itävaltaa huntu- ja huivikiellon määräämisessä

17.05.2019 |08:36

Itävallan parlamentti hyväksyi keskiviikkona peruskoulujen huivikiellon. Aiemmin maa on jo kieltänyt kasvot peittävät hunnut julkisilla paikoilla.

Perussuomalaisten kansanedustaja Riikka Purra vaatii, että Suomi seuraa Itävaltaa huntu- ja huivikiellossa.

– Itävalta on jo pitkään tehnyt hyvää maahanmuuttopolitiikkaa. Kansa haluaa suojella itävaltalaista ja eurooppalaista kulttuuria, ja päätöksentekijöiden enemmistö on samoilla linjoilla. Tällaista rohkeutta kaipaisi Suomeenkin.

– Myös perussuomalaiset vaatii maahanmuuttopoliittisessa ohjelmassaan sekä huntukieltoa että pikkulasten huivikieltoa. Ne ovat alistamisen välineitä eivätkä kuulu sekulaariin, tasa-arvoiseen ja lasten oikeuksia kunnioittavaan Suomeen, Purra toteaa.

Kunniaväkivaltaa ja vakavaa painostusta

Suomessa keskustelu koko asiasta tyssää yleensä siihen, että huntujen ja huivien väitetään olevan vapaaehtoisia.

– Tälle väitteelle ei useinkaan esitetä mitään perusteita. Sen sijaan saamme lukea, kuinka Suomessakin hunnun tai huivin hylänneet naiset ovat joutuneet niin sanotun kunniaväkivallan ja vakavan painostuksen kohteiksi, Purra sanoo.

Huivipakko pienestä lähtien

Yleisradio kertoo tänään, että Itävallassa paikalliset muslimit aikovat pyytää maan perustuslakituomioistuinta kumoamaan keskiviikkona annetun huivilain. Jutussa todetaan, että “muslimit vaativat tyttöjä peittämään päänsä murrosikäisenä.”

– Pelkästään suomalaista katukuvaa havainnoimalla ymmärtää kyllä, että ”muslimit vaativat” sitä hyvin paljon murrosikäistä nuoremmilta tytöiltä. Aivan pieniltäkin lapsilta, Purra sanoo.

– Tämä sopii hyvin huonosti vapaaehtoisuutta korostavaan narratiiviin. Vai kuinka uskottavaa on, että 4-vuotias, suomalaista päiväkotia käyvä tyttö ilmoittaa vanhemmilleen, että “isi ja äiti, minä haluan käyttää hijabia! Minä haluan peittää kauniit hiukseni hiostavalla huivilla! Minä haluan piilottaa itseni miesten katseilta!”, Purra ihmettelee.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
7.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
10.
Suomen uutiset logo

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”

24.03.2025 |12:13

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää