Artikkeli kuva

Kansanedustajat Riikka Purra (keskellä) ja Vilhelm Junnila (oikealla) Maria Asunnan haastattelussa.

Purra Ohisalolle: “Voin pahoin, kun kuuntelen välttelevää puhettanne. Me puhumme maahanmuuttajien rikollisuudesta ja jengeistä. Te vastaatte koronalla ja kokoomuksella” (video)

21.05.2021 |15:28

Kokoomus! Perussuomalaiset! Korona! Resurssit! Siinä olivat hallituksen mielestä syypäät maahanmuuton ongelmiin ja suomalaisten turvattomuudentunteisiin, joista keskusteltiin eduskunnan kyselytunnilla.

– Hiljaiseksi vetää, mitä tälle maalle on tapahtumassa, sanoi kansanedustaja Jari Ronkainen (ps.) viitatessaan traagisiin tapahtumiin kuten jengiväkivaltaan.

Pääministeri Sanna Marin (sd.) syytti perussuomalaisia siitä, että he antaisivat vääristyneen kuvan Suomessa asuvista maahanmuuttajista, eli että ”jokainen” maahanmuuttaja olisi yhteiskuntaan sopimaton ihminen. Sebastian Tynkkynen ojensi Sanna Marinia hyveposeeraamisesta tämän väittäessä jotakin niin älytöntä.

– Te nautitte hyveposeeraamisesta. Tässä salissa yksikään ei ole todennut, että kaikki maahanmuuttajataustaiset olisivat rikollisia. Te olette ainut, joka tämän mielikuvan on tässä salissa nostanut esille, Tynkkynen sanoi.

Myös sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) väisti kysymyksen maahanmuuttajien aiheuttamasta turvallisuusuhkasta puhumalla viranomaisresursseista ja syyttämällä kokoomusta.

– Voin pahoin, kun kuuntelen välttelevää puhettanne. Me puhumme maahanmuuttajien rikollisuudesta ja jengeistä. Te vastaatte koronalla ja kokoomuksella, totesi kansanedustaja Riikka Purra (ps.) Ohisalolle.

Suomi humppaa ideologialla – muut maat kiristävät maahanmuuttopolitiikkaa

Kyselytunnin jälkeen Riikka Purra osallistui studiohaastatteluun yhdessä Vilhelm Junnilan kanssa. He tuovat videohaastattelussa esiin huolensa maahanmuuton lisääntyneistä ongelmista, jotka konkretisoivat piikkeinä esimerkiksi seksuaalirikostilastoissa.

Katso täältä Purran ja Junnilan Jälki-istuntohaastattelu (juttu jatkuu videoikkunan alapuolella):

Youtube, 20 min 24. Maria Asunta haastattelee kansanedustaja Riikka Purraa ja kansanedustaja Vilhelm Junnilaa.

Keskustelussa sivutaan myös sisäministeriön uutta Sisäisen turvallisuuden selontekoa, jota jotkut perussuomalaiset ovat kutsuneet ”vihervasemmiston ideologiahumpaksi”. Selonteko on kiistämättä varsin suppea ja akuutteja ongelmia sivuuttava esitys verrattuna aiempaan, vuoden 2016 selontekoon.

Videohaastattelussa Junnila ja Purra erittelevät maahanmuuton ongelmia ja kertovat keinoista ratkaista niitä. He tuovat ilmi vakavan huolensa hallituksesta, joka ei kykene myöntämään sitä, että ovat olleet väärässä ongelmia hyssytellessään.

Riikka Purra kehottaakin pääministeri Sanna Marinia kilauttamaan Tanskan kollegalleen eli naispääministeri Mette Frederiksenille, joka myös on demari ja linjannut tavoitteekseen nolla turvapaikanhakijaa.

Myös Ruotsissa on tapahtunut historiallinen käänne, kun ruotsidemokraatit ovat mukana porvaripuolueiden tiukassa maahanmuuttoesityksessä. Ruotsin seuraava hallitus voi muodostua neljän oikeistopuolueen varaan.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
10.
Suomen uutiset logo

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”

24.03.2025 |12:13

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää