

Kansanedustajat Riikka Purra (keskellä) ja Vilhelm Junnila (oikealla) Maria Asunnan haastattelussa.
Purra Ohisalolle: “Voin pahoin, kun kuuntelen välttelevää puhettanne. Me puhumme maahanmuuttajien rikollisuudesta ja jengeistä. Te vastaatte koronalla ja kokoomuksella” (video)
Kokoomus! Perussuomalaiset! Korona! Resurssit! Siinä olivat hallituksen mielestä syypäät maahanmuuton ongelmiin ja suomalaisten turvattomuudentunteisiin, joista keskusteltiin eduskunnan kyselytunnilla.
– Hiljaiseksi vetää, mitä tälle maalle on tapahtumassa, sanoi kansanedustaja Jari Ronkainen (ps.) viitatessaan traagisiin tapahtumiin kuten jengiväkivaltaan.
Pääministeri Sanna Marin (sd.) syytti perussuomalaisia siitä, että he antaisivat vääristyneen kuvan Suomessa asuvista maahanmuuttajista, eli että ”jokainen” maahanmuuttaja olisi yhteiskuntaan sopimaton ihminen. Sebastian Tynkkynen ojensi Sanna Marinia hyveposeeraamisesta tämän väittäessä jotakin niin älytöntä.
– Te nautitte hyveposeeraamisesta. Tässä salissa yksikään ei ole todennut, että kaikki maahanmuuttajataustaiset olisivat rikollisia. Te olette ainut, joka tämän mielikuvan on tässä salissa nostanut esille, Tynkkynen sanoi.
Myös sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) väisti kysymyksen maahanmuuttajien aiheuttamasta turvallisuusuhkasta puhumalla viranomaisresursseista ja syyttämällä kokoomusta.
– Voin pahoin, kun kuuntelen välttelevää puhettanne. Me puhumme maahanmuuttajien rikollisuudesta ja jengeistä. Te vastaatte koronalla ja kokoomuksella, totesi kansanedustaja Riikka Purra (ps.) Ohisalolle.
Suomi humppaa ideologialla – muut maat kiristävät maahanmuuttopolitiikkaa
Kyselytunnin jälkeen Riikka Purra osallistui studiohaastatteluun yhdessä Vilhelm Junnilan kanssa. He tuovat videohaastattelussa esiin huolensa maahanmuuton lisääntyneistä ongelmista, jotka konkretisoivat piikkeinä esimerkiksi seksuaalirikostilastoissa.
Katso täältä Purran ja Junnilan Jälki-istuntohaastattelu (juttu jatkuu videoikkunan alapuolella):
Youtube, 20 min 24. Maria Asunta haastattelee kansanedustaja Riikka Purraa ja kansanedustaja Vilhelm Junnilaa.
Keskustelussa sivutaan myös sisäministeriön uutta Sisäisen turvallisuuden selontekoa, jota jotkut perussuomalaiset ovat kutsuneet ”vihervasemmiston ideologiahumpaksi”. Selonteko on kiistämättä varsin suppea ja akuutteja ongelmia sivuuttava esitys verrattuna aiempaan, vuoden 2016 selontekoon.
Videohaastattelussa Junnila ja Purra erittelevät maahanmuuton ongelmia ja kertovat keinoista ratkaista niitä. He tuovat ilmi vakavan huolensa hallituksesta, joka ei kykene myöntämään sitä, että ovat olleet väärässä ongelmia hyssytellessään.
Riikka Purra kehottaakin pääministeri Sanna Marinia kilauttamaan Tanskan kollegalleen eli naispääministeri Mette Frederiksenille, joka myös on demari ja linjannut tavoitteekseen nolla turvapaikanhakijaa.
Myös Ruotsissa on tapahtunut historiallinen käänne, kun ruotsidemokraatit ovat mukana porvaripuolueiden tiukassa maahanmuuttoesityksessä. Ruotsin seuraava hallitus voi muodostua neljän oikeistopuolueen varaan.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tanskan entinen oikeusministeri jengirikollisuudesta: Ruotsin tilanne tarkoittaisi Tanskassa katastrofia

Jengirikollisuus nousemassa tärkeimmäksi teemaksi Ruotsin valtiopäivävaaleissa – valta vaihtuu varmasti, jos nykymeno jatkuu

Britannia haluaa siirtää turvapaikanhakijat Afrikkaan – ehkä yhteistyössä Tanskan kanssa

Ari Koponen ministeri Ohisalon lausunnoista: ”Kylmäävää luettavaa”

Ruotsi ei ole vieläkään toipunut vuoden 2015 turvapaikanhakijavyörystä – pitkäaikaistyöttömiä on ennätysmäärä ja lasku veronmaksajille 30 miljardia vuodessa

Purra: Poliisi myöntää, että Suomi on nuorten jengirikollisuudessa Tanskan ja Ruotsin tiellä – “Ongelmasta puhuttava rohkeasti muulloinkin kuin budjettiriihen alla”

Perussuomalaiset: Vihervasemmistolainen ideologia on turmellut sisäisen turvallisuuden selonteon

Immonen vaatii hallitukselta toimia ulkomaalaisten seksuaalirikollisuuden torjumiseksi – “Kaikkein tehokkain keino seksuaalirikosten torjuntaan on kolmansista maista tulevan maahanmuuton merkittävä rajoittaminen”

Rantanen ja Ronkainen järkyttyivät maahanmuuttajataustaisen yöhoitajan tekemästä törkeästä raiskauksesta – “Puolustuskyvyttömien potilaiden turvallisuutta parannettava”
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää