Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Purra muistuttaa: Vain yksityisen sektorin talouskasvu voi työllistää ulkomaalaiset huippuosaajat

27.08.2024 |13:48

Nyt kun maassa on hallitus, joka merkittävästi rajoittaa Suomelle haitallista maahanmuuttoa, ovat puhuvat päät keksineet, että tämä estää huippuosaajien saapumista. Väite on tietenkin täyttä puppua, sanoo valtiovarainministeri Riikka Purra.

Julkisuudessa on keskusteltu jälleen Suomen vetovoimasta ulkomaisten huippuosaajien silmissä.

– Tuo aika harvoin Suomessa nähty laji kirvoittaa vaatimuksia vähän samaan tapaan kuin ”kasvu”, jota sitäkin on huudeltu toista vuosikymmentä, mutta ei ole juuri näkynyt, sanoo valtiovarainministeri Riikka Purra.

– Nyt kun maassa on hallitus, ensimmäistä kertaa, joka merkittävästi rajoittaa Suomelle haitallista maahanmuuttoa, ovat puhuvat päät keksineet, että tämä estää huippuosaajien saapumista. Väite on tietenkin täyttä puppua, mutta ihan linjassa kaiken muun keksityn kanssa.

Korkea verotus ei houkuttele

Purra sanoo aiheen olevan poliittisesti siitä erikoinen, että toisensa siinä löytävät Eteläranta ja vasemmistososialistit, eri syistä tosin.

– Kansan Uutiset ja Demokraatti innolla tuuttaavat sivuilleen Etelärantaa, kunhan kyse on maahanmuutosta, joskus toki myös ilmastopolitiikasta tai EU:n velkapaketeista.

– Koulutetuille ulkomaalaisille ammattilaisille ei ole tarpeeksi houkuttelevia työmahdollisuuksia Suomessa. Suomen talouden heikot kasvunäkymät lienevät myös olevan heillä tiedossa. Tämän päälle tulevat vielä Suomen muut rasitteet, kuten korkea verotus, ei niin korkea palkkataso ja epämiellyttävä ilmasto, Purra listaa.

Pohjoismaat rajoittaneet matalapalkkamaahanmuuttoa

Purra painottaa, ettei hallitus millään lailla vaikeuta korkeakoulutettujen osaajien muuttoa.

– Kansalaisuuteen ja pysyviin oleskelulupiin tehtävät muutokset eivät vaikuta vetovoimaan koulutettujen osaajien keskuudessa, koska säännökset niissä ovat kiristysten voimaantultua samalla tasolla kuin monissa muissa maissa.

– Ruotsin hallitus taas on rajoittanut huomattavasti matalapalkkamaahanmuuttoa. Kuten Tanska jo aiemmin. Vaatimukset ovat kireämmät kuin Suomessa. Sama tulee jossakin vaiheessa toteutumaan myös täällä, mitä voi olla tällä hetkellä vielä vaikea uskoa. Mutta, perussuomalaiset on tässäkin oikeassa, huomattavasti aiemmin kuin muut puolueet, Purra korostaa ja muistuttaa:

– Mitä tulee sitten oikeisiin ulkomaalaisiin huippuosaajiin, heitä saadaan yksityissektorivetoisen talouskasvun mukana. Tällöin syntyy korkean lisäarvon työpaikkoja, joihin myös ulkomaalaiset haluavat hakeutua.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
9.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä

15.04.2025 |08:34
10.
Suomen uutiset logo

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi

14.04.2025 |13:01

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää