

PS ARKISTO
Purra arvioi politiikan hurjan viikon ja hallituskriisin seurauksia: ”Äänestäjät ovat todennäköisesti aika pettyneitä”
Ylen A-Talk-ohjelmassa keskusteltiin torstai-iltana hallituskriisistä ja hurjan poliittisen viikon tapahtumista. – Jos oppositiossa syötäisiin popcornia, sitä menisi aika paljon. Arvioni mukaan tämän kaiken katseleminen ei ainakaan lisää poliitikkojen ja päätöksentekemisen uskottavuutta, sanoi perussuomalaisten kansanedustaja Riikka Purra.
Väistyneen pääministerin Antti Rinteen eropyynnön ja hallituksen kaatumisen jälkeen julkaistiin sopivasti Ylen tuorein gallup, jonka mukaan perussuomalaisten kannatus on jo historiallisen suuri 24,3 prosenttia. Se on puolueen kaikkien aikojen paras tulos. Kannatus on kasvanut edellisestä mittauksesta 1,3 prosenttiyksikköä.
Korkea kannatus nostaa poliittista painoarvoa
Perussuomalaisten kansanedustaja, puolueen 1. varapuheenjohtaja Riikka Purra totesi Ylellä, että korkea gallup-kannatus nostaa entisestään perussuomalaisten poliittista painoarvoa.
– Nähdäkseni meidän asiamme, tavoitteemme ja meidän vaihtoehtomme – olemme nyt saaneet ne niin hyvin esille ja julki, että ihmisten on hyvin helppoa kannattaa meitä. Ja kuten muutamia päiviä sitten julkaistu puoluebarometrikin osoittaa: me olemme saaneet myös imagomme kuntoon.
– Imagon parantuminen tarkoittaa sitä, että ne ihmiset, jotka ovat aiemminkin olleet meidän kanssamme asioista samaa mieltä, mutta joilla on ollut kynnys kannattaa meitä puolueena, niin he ovat vähitellen siirtyneet meille.
Hallituksen lupaukset kaatuivat yksi toisensa jälkeen
Rinteen hallitus ehti kaatua epäselviin lausuntoihin ja siitä seuranneeseen sisäisen luottamuksen puutteeseen jo ennen kuin hallitus oli varsinaisesti ehtinyt päästä toteuttamaan lupauksiaan.
– Uskoisin, että juuri sen takia ihmiset olivat aluksi niin odottavalla kannalla ja suhtautuivat positiivisesti, kun hallituspuolueet lupasivat aiemmin niin paljon eri tahoille. Vähitellen kuitenkin osoittautui, että ne lupaukset eivät olleet vankalla pohjalla, koska lupauksia on yksi toisensa jälkeen peruutettu tai niitä on selitetty.
– Peruuttamisella tarkoitan, että kaikkea vähennetään. Oli sitten kyse hoitajamitoituksesta tai jostain muusta. Kuuluisa vappusatanenkin on kutistunut aika pieneksi summaksi, Purra sanoi.
Kokoomuksen kansanedustaja Antti Häkkänen jatkoi Purran puheenvuoron jälkeen samasta aiheesta.
– Hallitus käyttää valtavan määrän rahaa eri asioihin, mutta se on sirpaloitu niin, ettei se kohdistu yhteiskunnan kipupisteisiin.
Poliittista teatteria
Siitä huolimatta, että pääministeri Rinne joutui eroamaan nimenomaan keskustan tuotua esille epäluottamuksen hallituksessa, keskustan ja sdp:n eduskuntaryhmien johto on viime päivät puhunut loputtomasti luottamuksen rakentamisesta, ja yhteistyö on todennäköisesti jatkumassa.
Keskustan kansanedustaja Antti Kurvinen esitti torstaina vertauksen, että punamultayhteistyö on parhaimmillaan kuin kaurapuuro voisilmällä.
Purra totesi Kurvisen puheen olevan lähinnä retorista ilotulitusta.
– Sitä on kuultu paljon hallituspuolueilta. Mielestäni tämä on pitkälle poliittista teatteria. Meillä on aika mahdotonta tietää, mitä kulisseissa oikeasti on tapahtunut. Juonenkäänteet ovat olleet yllättäviä.
– Jos oppositiossa syötäisiin popcornia, niin sitä menisi aika paljon. Kysymyksessä ei kuitenkaan ole poliittinen teatteriesitys, vaan tosimaailma, missä meidän ylin päätöksentekokoneistomme on tällä hetkellä tällaisessa kunnossa, Purra sanoi.
Keskustalla vaikea paikka hallituksessa
Purran mukaan vaikuttaa melko selvältä, että pääministeri Rinteen henkilökohtainen asema muuttui hallituksessa ongelmaksi keskustalle.
– Rinteellä oli taipumusta möläyttelyyn. Esimerkiksi postikiista oli ehkä jo menossa hieman pois, kunnes pääministeri kyselytunnilla vastasi asioita, jotka lähtivät uudelleen vellomaan.
– Keskustan rako hallituksessa on muutenkin vaikea, niin substanssipohjalta ja pelkästään kannatuksenkin puolesta. Hallituspuolueiden väliset skismat näkyvät myös muualla eduskunnassa, esimerkiksi valiokuntatyössä. Ja kuten olemme nähneet ulkoministeri Pekka Haaviston tapauksesta: ongelmat eivät ole vieläkään loppuneet.
Ylen juontaja ei halunnut keskustella Haavistosta:
– Ei mennä siihen, kun se ei kuulu nyt tähän asiaan.
– Se kuuluu hallituksen toimintakykyyn, Purra vastasi
Vihervasemmistolaisessa kulmassa ruuhkaa
Eilen kerrottiin, että vastikään pääministerin tehtävästä eronnut Rinne on myös valittu hallitustunnustelijaksi, joka on lähinnä muodollinen tehtävä. Keskustan Kurvinen ei ole poissulkenut sitäkään, että Rinne voisi jatkossa toimia jossakin ministerin tehtävässä.
– Me keskustassa emme lähde puuttumaan toisten puolueiden henkilövalintoihin, keskustan kansanedustaja Markus Lohi sanoi, viitaten Rinne-spekulaatioihin.
– Mielestäni henkilöihin puuttumista on nimenomaan se, että sanotaan, että luottamus on mennyt yhteen henkilöön ja sen jälkeen kuitenkin se yksi henkilö voi toimia jossain muussa roolissa. En tiedä kävisikö keskustalle, jos Rinteestä tulisi vaikka omistajaohjauksesta vastaava ministeri, Purra ihmetteli.
Lohi ei halunnut ottaa kantaa asiaan.
Ylen juontaja yritti arvuutella tv-keskustelussa, kenestä tulee Suomen seuraava päämininisteri.
– Perussuomalaisille on aivan sama kuka pääministeriksi tulee. Yleispoliittisena arviona voisin silti esittää sen, että vihervasemmistolaisessa kulmassa on tällä hetkellä paljon ruuhkaa. Onhan Sanna Marin esimerkiksi selvästi enemmän vihreällä ja vasemmalla puolella kuin Antti Lindtman. Luulisin, että tämä tekee keskustan asemasta entistä vaikeamman, Purra sanoi.
Samat ihmiset tulevat ja menevät
Ylen juontaja kysyi ohjelman lopuksi, mitä äänestäjien pitäisi ajatella politiikan tämän viikon tapahtumista.
– Äänestäjät ovat todennäköisesti pettyneitä tilanteeseen, ei tämä ainakaan lisää poliitikkojen ja päätöksentekemisen uskottavuutta, tämän kaiken katseleminen: miten liikutellaan osia ja palasia. Samat ihmiset menevät ja tulevat, näin itse arvioisin tilannetta, Purra totesi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- toimintakyky Markus Lohi Antti Kurvinen vaalilupaukset Katri Kulmuni äänestäjät Riikka Purra Antti Lindtman Sanna Marin Pekka Haavisto Antti Rinne Hallituskriisi Luottamus Yle pääministeri kannatus vihreät perussuomalaiset SDP Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset valmiudessa jättämään välikysymyksen, jos Haavisto jatkaa: Täytyisi tapahtua ihme, että luottamus ulkoministerin toimintaan palautuisi

Antikainen: Rinteen lähtö ei riitä – ”Hallituksen pitää kitkeä epärehellisyyteen ja vastuun välttelyyn perustuva toimintakulttuuri kokonaan”

Rikosoikeuden professori Matti Tolvanen: ”Jos mediassa olleet tiedot pitävät paikkansa, niin ministeri Haaviston toiminta näyttäisi olevan paljon vakavampaa kuin ex-pääministeri Rinteen menettely”

Perussuomalaiset valmis hallitusvastuuseen vain edistääkseen puolueen omaa ohjelmaa ja sen tavoitteita – Purra: ”Me emme lähde tukemaan mitään heikkoa hallitusta”

Haaviston selitykset eivät kelpaa perussuomalaisille: ”Vihreät on fanaatikkoliike, joka ei koe, että säännöt koskisivat heitä”

Kulmuni toimi Rinteen muodollisena pyövelinä, muut eivät halunneet jättää sormenjälkiään tikariin

Postin lakko loppui, hallitukselta vaaditaan selvitystä tilanteen kriisiytymisestä – PS: Rinteen on tehtävä johtopäätökset

Sdp-pääministerit Lipponen ja Rinne hehkuttavat törkeästä ihmiskaupasta epäiltyä puoluetoveriaan Veijo Baltzaria vaalivideolla: ”Suuri suomalainen kulttuuripersoona, yhteiskunnallinen vaikuttaja”

Perussuomalaiset: Hallitus on viemässä Suomea turmioon vastoin kansan tahtoa, sillä kansa ei äänestänyt tämän hallituskokoonpanon puolesta
Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.
Uusimmat

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys

Elinkeinoministeri Puisto: Työ turpeen puolesta etenee

Milan Jaff karkotettiin Suomesta – ”Tervemenoa”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











