Artikkeli kuva

Puoluesihteeri Harri Vuorenpää: Kärsiikö yhdenvertaisuusvaltuutettu persufobiasta?

06.03.2025 |13:07

Yhdenvertaisuusvaltuutettu Kristina Stenman kutsui perussuomalaisia islamofobiseksi puolueeksi kannanotossaan pakolaiskiintiön kohdentamista koskien.

Perussuomalaisten puoluesihteeri Harri Vuorenpää kuvailee yhdenvertaisuusvaltuutetun toimintaa järkyttäväksi hyökkäykseksi puoluetta kohtaan.

– Järkyttävää, että viranomainen, jonka tehtävä on nimenomaan yhdenvertaisuus, hyökkää yksittäistä puoluetta kohtaa näin avoimen vihamielisesti ja yleistäen. Pidämme tätä todella epäasiallisena ja kahtiajakoa lisäävänä ulostulona, Vuorenpää sanoo.

”Kai viranomaisen tulisi hillitä itsensä”

– Venäjää kritisoivia kutsuttiin russofobeiksi, nyt islamin ongelmista puhuvia islamofobeiksi. Tälläisten keinojen käyttö mielipiteiden hiljentäjänä on tavallista sosiaalisessa mediassa, mutta kai yhdenvertaisuudesta vastaavan viranomaisen tulisi hillitä itsensä.

– Herää kysymys, miksi yhdenvertaisuusvaltuutettu tulkitsee perussuomalaisten ohjelmia näin negatiivisesti. Kärsiikö hän persufobiasta?

”Läpinäkyvää poliittista vaikuttamista”

Aihetta kommentoi myös perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom X:ssä.

Artikkeliin on lisätty Miko Bergbomin päivitys 6.3.2025 klo 14.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutetulle selvitys pakolaiskiintiön kohdentamisesta: Ketään ei ole syrjitty

17.12.2024 |17:29

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Toimeentulotuki on nyt kuin katiska, johon liian moni jää loukkuun – hallitus uudistaa sosiaaliturvajärjestelmää selkeämmäksi ja työhön kannustavammaksi

03.04.2025 |10:46
2.
Suomen uutiset logo

Luonnonvarakeskus ei vastannut määräajassa kansanedustajan tietopyyntöön susitietojen ristiriitaisuuksista – Antikainen: Salaileeko Luke jotakin?

08.04.2025 |16:18
3.
Suomen uutiset logo

Lääkärit ilman rajoja -järjestön Gazan työntekijät The Atlanticin haastattelussa: “Tiesimme, että Hamas oli läsnä”

04.04.2025 |09:26
9.
Suomen uutiset logo

Kunta- ja aluevaaleissa saa äänestää jopa 260 000 maahanmuuttajataustaista – demarit kalastelee nyt äänestäjiä venäjäksi ja arabian kielellä, somessa SDP toivottaa mielistellen ”Hyvää Eid-juhlaa”

04.04.2025 |17:54

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää