Artikkeli kuva

Puoluesihteeri Grönroos: ”Sitrasta on tullut täysin yksipuolisesti vallitsevaa totuutta toitottava jättimäinen poliittinen hillotolppa”

20.09.2019 |17:56

Jyrki Kataisen valinta Sitran yliasiamieheksi poliittisin perustein muistuttaa hyvin siitä, kuinka Sitrasta on muodostunut uusia ajatuksia esiin tuovan monipuolisen ajatuspajan sijaan täysin yksipuolisesti vallitsevaa totuutta toitottava jättimäinen poliittinen hillotolppa, kirjoittaa perussuomalaisten puoluesihteeri Simo Grönroos.

Sitra resurssit ovat valtavat. Se työllistää yli 30 miljoonan euron vuosibudjetillaan noin 130 työntekijää, mutta ajatuspajan näkökulmat ovat suurista resursseista huolimatta erittäin yksipuolisia.

– “Ilmastonmuutos”, “jakamistalous” ja “kestävä kehitys” ovat taikasanoja, joita pyöritetään laitoksen julkaisuissa vaihtelevassa järjestyksessä, ilman minkäänlaista kriittistä tarkastelua, Simo Grönroos kirjoittaa Facebookissa.

Ajatuspajoilla yleensä paljon annettavaa

Grönroos toteaa, että Sitralla on samanlainen ongelma kuin Ulkopoliittisella instituutilla, joka yhtälailla työllistää isolla rahalla kymmenittäin tutkijoita, mutta jonka Donald Trumpin, Brexitin ja kansallismielisen politiikan kritisointiin keskittyvät julkaisut saisivat pointtinsa esitettyä alle kymmenesosalla käytetyistä resursseista.

– Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain poliittisia ajatuspajoja yhteensä 600 000 eurolla, mikä on mitätön summa verrattuna esimerkiksi Sitran budjettiin. Pienistä resursseistaan huolimatta ajatuspajoilla on paljon annettavaa, sillä pajojen esittämät näkökulmat poikkeavat toisistaan merkittävästi.

– Jos tulevaisuuden ennakointiin ja ajatuspajatoimintaan halutaan käyttää julkisia varoja, niin Sitran ja UPI:n kaltaisten yksipuolisten jättiläisten sijaan tulisi erilaisten näkökulmien ja aiheiden kirjoa monipuolistaa suuresti verrattuna nykytilanteeseen, Grönroos sanoo.

Monipuolisempaa yhteiskunnallista tutkimusta

Grönroosin mielestä tähän päästäisiin esimerkiksi integroimalla poliittiset ajatuspajat mukaan Sitran toimintaan ja tarjoamalla näille mahdollisuus tuoda omia näkökulmiaan ja osaamistaan paremmin esiin Sitran tarjoamien resurssien kautta. Sitra voisi näin myös toimia foorumina tulevaisuudentutkimukseen liittyvien eri näkökulmien keskustelulle.

– Toinen vaihtoehto on purkaa Sitraa siten, että osa sen toimintavaroista ohjattaisiin rehellisesti eri poliittisia näkökantoja edustaville ajatuspajoille sekä ilman puolueväriä toimiville itsenäisille tulevaisuudentutkimusta harjoittaville laitoksille.

– Näin taattaisiin yhteiskunnallista päätöksentekoa tukevan tutkimuksen monipuolisuus ja sitä myöten myös voitaisiin luoda pohjaa laadukkaammalle päätöksenteolle, Grönroos uskoo.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
10.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää