Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Puola ja Baltian maat irtautuvat Ottawan sopimuksesta – Antikainen: Suomen vauhditettava omaa prosessiaan sopimuksesta irtautumiseksi

18.03.2025 |12:38

Puola ja Baltian maat ovat ilmoittaneet, että ne irtautuvat jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta. Maiden puolustusministerit toteavat yhteisessä lausunnossaan, että he haluavat lähettää selkeän viestin, että heidän maansa ovat valmiita käyttämään kaikkia tarvittavia toimenpiteitä puolustaakseen maitaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mielestä Suomen on nyt kiirehdittävä tekemään sama päätös.

– Puolan ja Baltian maiden päätös on täysin perusteltu nykytilanteessa, jossa Euroopan turvallisuusympäristö on heikentynyt merkittävästi. Suomella ei ole mitään perusteltua syytä jäädä tämän päätöksen ulkopuolelle. Meillä on Euroopan pisin raja Venäjän kanssa, ja maanpuolustuksemme on jo valmiiksi haastavaa. On välttämätöntä, että meillä on käytettävissä kaikki mahdolliset keinot Suomen puolustamiseen, Sanna Antikainen sanoo.

Hallitus valmistelee parhaillaan selvitystä Ottawan sopimukseen liittyen.

– Kiitän hallitusta sen toiminnasta selvityksen alullepanemiseksi. Harhainen ideologia ei ole vaikuttanut hallituksen toimintaan, vaan tämä hallitus laittaa reaalipolitiikan ja Suomen turvallisuuden ykkössijalle.

Jahkailun aika on ohi

Antikaisen mielestä prosessia sopimuksesta irtautumiseksi on kuitenkin vauhditettava.

– Selvitys ei saa jäädä hidasteeksi, vaan prosessin on edettävä ripeästi. Lopullisen päätöksen tekee eduskunta, ja olen vakuuttunut siitä, että suurin osa kansanedustajista ymmärtää muuttuneen turvallisuustilanteen vaatimukset. Puola ja Baltian maat ovat jo toimineet, nyt on Suomen vuoro, Antikainen painottaa.

Antikainen on aiemmin tehnyt eduskunnassa toimenpidealoitteen ja keskustelualoitteen Ottawan sopimuksesta irtautumiseksi. Hänen mukaansa pitkittäminen ei ole enää vaihtoehto.

– Jahkailun ja pohdiskelun aika on ohi. Nyt on toiminnan aika.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kansalaisaloite miinakiellosta irtautumiseksi kerää nimiä huimaa vauhtia – ”Puolustusvoimille on saatava se kriittinen varustelumahdollisuus, joka Suomen turvaamiseksi vaaditaan”

28.11.2024 |17:03

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Luonnonvarakeskus ei vastannut määräajassa kansanedustajan tietopyyntöön susitietojen ristiriitaisuuksista – Antikainen: Salaileeko Luke jotakin?

08.04.2025 |16:18

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää