Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

PS vastusti turvapaikanhakijoiden meritaksia

14.02.2020 |14:23

Eduskunnan ulkoasiainvaliokunta käsitteli tänään kokouksessaan EU:n kriisinhallintaoperaatiota Välimerellä (EUNAVFOR MED SOPHIA).

Perussuomalaiset esittivät laivojen käytön lopettamista operaatiossa, koska ihmissalakuljettajat käyttävät aluksia hyväkseen turvapaikanhakijoiden meritakseina. Kyseessä on lain porsaanreikä, koska alukset ottavat siirtolaiset kyytiin merihätään vedoten Libyan rannikolta ja antavat heille samalla kyydin Eurooppaan.

– Kyseessä on merkittävä laittoman maahantulon väylä, joka pitää mielestämme tukkia täysin, kansanedustaja Ville Tavio sanoo.

– Kyse on ihmishengistä, sillä siirtolaiset eivät enää lähde vaaralliselle kumivenematkalle Libyasta, kun laivat eivät ole heitä vastassa. Jos taas EU pitää laivojaan Välimerellä, se houkuttelee siirtolaisia ottamaan riskin, joka johtaa hukkumisiin jatkossakin, kansanedustaja Tom Packalén kertoo.

Perussuomalaisten ehdotus lopettaa merellinen toiminta kokonaan ei saanut muilta puolueilta kannatusta, vaan hävisi ulkoasiainvaliokunnan äänestyksessä äänin 2–12.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle valkopesee ja vähättelee maahanmuuttajien väkivallan uhreja – Sanna Antikainen: “Ilmeisesti Ylen leikkauksia on edelleen syytä jatkaa”

25.02.2025 |12:48
4.
Suomen uutiset logo

BBC hyllytti Hamasin propagandaksi paljastuneen Gaza-dokumentin – päähenkilö olikin Hamas-johtajan poika

24.02.2025 |14:37
6.
Suomen uutiset logo

Miko Bergbom arvosteli vasemmiston harjoittaman maahanmuuttopolitiikan hedelmiä: On saatu aikaan ilmiöitä, jotka eivät kuulu tähän yhteiskuntaan

27.02.2025 |13:31

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää