Artikkeli kuva

PS-nuorten tukikiista oikeuteen

25.06.2013 |13:49

Perussuomalaiset Nuoret valittaa korkeimpaan hallinto-oikeuteen (KHO) opetus- ja kulttuuriministeriön (OKM) antamasta tukipäätöksestä. Nuorisojärjestö oli aikaisemmin vaatinut, että OKM muuttaisi tekemäänsä päätöstä siten, että järjestön hakema summa 55 000 euroa myönnetään täysimääräisesti. Ministeriö hylkäsi vaatimuksen.

Nuorisojärjestön mielestä OKM ei ole perustellut tekemäänsä tukipäätöstä lainkaan, vaikka hallintolaki tätä edellyttäisi.

– Tukipäätöksestä on mahdoton arvioida, minkä perusteella Perussuomalaisille Nuorille ei ole myönnetty haettua avustusta kokonaisuudessaan ja minkä perusteella muut nuorisojärjestöt saavat moninkertaisia avustussummia, perussuomalaisten nuorten varapuheenjohtaja Jenna Simula tiedotteessaan toteaa ja jatkaa:

– Kaiken julkisen vallan käytön tulee perustua lakiin ja päätösten tulee olla kontrolloitavissa ja arvioitavissa perusteluiden kautta. Perustelematon päätös ei mahdollista asian saattamista kunnolla edes tuomioistuimen arvioitavaksi, mikä loukkaa valittajan oikeutta oikeudenmukaiseen oikeudenkäyntiin.

Perussuomalaisten nuorten mukaan OKM näyttäisi viranomaisena pyrkivän puuttumaan Perussuomalaisten Nuorten poliittiseen toimintaan ilmaisemalla, mitä nuorisojärjestö saa tai ei saa tehdä saadakseen valtionapua toimintaansa.

– Tällainen menettely on erittäin tuomittavaa eikä se kuulu opetusministeriön tehtäviin ja toimivaltaan. Poliittisille toimijoille ja järjestöille kuuluu mielipiteen- ja sananvapaus, Simula toteaa.

Perussuomalaiset Nuoret on esittänyt poliittisten nuorisojärjestöjen saaman valtiontuen puolittamista, kuntatason tuen lopettamista kokonaan ja parlamentaarisuuden eli kansanedustajien määrän ottamista keskeiseksi arviointiperusteeksi.

Lue myös:
Perussuomalaiset Nuoret ruotivat valtionapupäätöksen juristien kanssa
Halla-aho: Arhinmäen on selitettävä PS-nuorten “erityiskohtelu”
PS Nuoret tekee oikaisuvaatimuksen Arhinmäen tukipäätöksestä
Arhinmäkeä huomautettu politiikanteosta nuorisoavustuksissa jo 2011


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä

15.04.2025 |08:34
5.
Suomen uutiset logo

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi

14.04.2025 |13:01
6.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51
10.
Suomen uutiset logo

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista

15.04.2025 |08:51

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää