Artikkeli kuva

PS-Nuorison puheenjohtaja: EU:n itsetuhoinen ilmastopolitiikka ajaa teollisuuden muualle

02.05.2024 |17:59

Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtaja, eurovaaliehdokas Lauri Laitinen piti Kotkassa vappupuheen siitä, miten EU:n ilmastopolitiikka on edesauttanut työpaikkojen häviämistä Kaakkois-Suomesta ja miten EU voidaan valjastaa jatkossa Suomen hyödyksi, kun painopiste siirtyy ilmastosta turvallisuuteen.

– Teollisuuden puolella nähdään, että tehtaita aletaan pikkuhiljaa sulkemaan, yritykset lakkaavat toimimasta. Miten voi olla, että täällä ei kannata työnteko? Lauri Laitinen kysyy.

– Kun Euroopassa viisi vuotta sitten alettiin linjaamaan tästä niin kutsutusta Green Dealistä, EU:n kunnianhimoisesta mutta itsetuhoisesta ilmastopolitiikasta, niin se on tässä viidessä vuodessa johtanut siihen, että meillä lähtevät kaikki paperitehtaat kiinni ja sitten kaikki teollisuus siirtyy jonnekin Kaakkois-Eurooppaan, Itä-Eurooppaan tai sitten sinne maailman toiselle puolelle Kiinaan. Sehän onkin niin ilmastoystävällistä.

Suomi ja Eurooppa omavaraisiksi

Laitisen mukaan tulevalla istuntokaudella on tärkeää, että Suomi saa kanavoitua rahavirtaa Itä-Suomeen, Euroopan itäiseen ulkorajaan.

– Kun ajatellaan elinvoimapolitiikkaa ja meidän rajaturvallisuutta, niin eihän kukaan puolusta sitä rajaa, jos ei täällä asu ketään, Laitinen varoitti.

– Nykyisessä turvallisuustilanteessa Eurooppaa ja etenkin Suomea on saatava omavaraisemmaksi. Me olemme nyt viimeisimmäksi irtauduttu Venäjä-riippuvuudesta. Tulevalla kaudella puhututtaa Kiina-riippuvuus ja se tarkoittaa sitä, että meidän on saatava teollisuus takaisin henkiin Euroopassa ja tämä on valtava potentiaali Suomelle.

Laitisen mielestä Eurooppaan tai Brysseliin on saatava nyt ihmisiä, jotka puhuvat eurooppalaisen ja suomalaisen työn, Suomen ja suomalaisten sekä Suomen ja Euroopan turvallisuuden puolesta.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
6.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59
7.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
8.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
9.
Suomen uutiset logo

BBC hyllytti Hamasin propagandaksi paljastuneen Gaza-dokumentin – päähenkilö olikin Hamas-johtajan poika

24.02.2025 |14:37

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää