

Saksan liittokansleri Olaf Scholz ja pääministeri Sanna Marin tapasivat lokakuussa Berliinissä. / LEHTIKUVA
PS-Nuoriso vaatii pääministeriä selvittämään Saksan liittokanslerin lausuntoja: EU-kärkimaat eivät päätä suvereenien valtioiden puolesta
Perussuomalainen Nuoriso on erittäin huolestunut Saksan liittokanslerin puheista Ukrainaan liittyen.
Saksan liittokansleri Olaf Scholz ja Ranskan presidentti Emmanuel Macron ovat yrittäneet painostaa Ukrainaa taipumaan Venäjän vaatimuksiin. Lisäksi liittokansleri Scholz totesi Putinia tavatessaan, ettei Nato tule laajentumaan itään niin kauan kuin hän ja Putin ovat viroissaan.
Kaukana EU:n juurista
PS-Nuoriso katsoo, ettei kolmansilla osapuolilla ole mitään sanaa siihen, miten Ukrainan tulee toimia Venäjän suhteen. Ehdotukset antavat vaikutelman siitä, että EU olisi valmis tinkimään muista maista turvatakseen harvojen intressit idässä.
– Kyllä ollaan kauas menty EU:n juurilta, kun EU alkaa tekemään tiivistä yhteistyötä sen saman tahon kanssa, jota varten EU perustettiin aikoinaan. Ennen peloteltiin sillä, että EU-ero ajaisi Suomen Venäjän syliin. Ei siihen tarvita Fixitiä, kun EU ajaa itse Natoon kuulumattomat jäsenmaansa Venäjän vaikutuspiiriin, toteaa järjestön 3. varapuheenjohtaja Lauri Laitinen.
SDP ja Saksa Venäjän asialla
PS-Nuoriso huomauttaa, että mikäli SDP ajaisi aidosti Suomen ja suomalaisten etua, se selvittäisi puolueen sisäiset Venäjä-kytkökset Suomessa ja saksalaisessa sisarpuoluessaan SPD:ssä. Jos SDP ei tiedä mistä aloittaa, PS-Nuoriso tarjoaa vinkkiä: puoluesihteeri Antton Rönnholm, ex-pääministeri Paavo Lipponen sekä presidentti Tarja Halonen.
– Demareita ja Saksaa yhdistää se, että molemmat ajavat kulisseissa täysillä Venäjän etua. Lupaan perääntyä puheistani, mikäli Sanna Marinin hallitus vaatii avoimesti Nord Stream-kaasuputken pysäyttämistä. Riippuvuus Venäjän energiaan ei edistä Suomen tai Länsi-Euroopan etua, toteaa järjestön puheenjohtaja Miko Bergbom.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kytkökset Lauri Laitinen Perussuomalainen Nuoriso Miko Bergbom vaatimukset Antton Rönnholm Olaf Scholz Tarja Halonen Emmanuel Macron Sanna Marin Paavo Lipponen Ukraina Venäjä Saksa SDP nato EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Keskusteluyhteyttä Venäjään täytyy pitää yllä, mutta on oltava tarkkana siitä, mistä neuvotellaan – ”Venäjä pyrkii siirtämään maalitolppia ja keskustelun aihetta”

Euroopan ex-eliitin matkatyöt mahtimaalla herättävät kysymyksiä kytkennöistä

Saksan uusi sisäministeri haluaa Eurooppaan lisää turvapaikanhakijoita ja taakanjakoa

Heikki Koskenkylä varoittaa hätäilemästä EU:n talouskurisääntöjen uudistamisen kanssa: “Näissä kuvioissa Suomelle on tiedossa vain nettomaksajan roolin kasvu”

EU:n puheenjohtajamaa Ranska haluaa tiiviin rintaman Kiinaa vastaan – Saksalta ristiriitaisia ulostuloja

Onko kriisi Ukrainan rajoilla eskaloitumassa? – Halla-aho arvioi, että Venäjä hakee myönnytyksiä ja puntaroi riskejä: ”Venäjällä arvioidaan, millainen hinta hyökkäyksestä pitäisi maksaa”

Halla-aho: Euroopassa on toimijoita, jotka suhtautuvat väärällä tavalla ymmärtäväisesti Venäjään – ”Jotkut saavat siitä taloudellista hyötyä”

Antikainen: Presidentti Halosen näkemykset Baltian maista ovat häpeällisiä

Perussuomalainen Nuoriso Suomen tulevasta EU-linjasta: “Suomen edun ajaminen EU:ssa ei ole itsekkyyttä, vaan itsestäänselvyys”
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.
Uusimmat

Sakari Puisto: Pääomamarkkinoille tarvitaan laajuutta ja syvyyttä

Puola otti käyttöön Suomen mallin mukaisen rajaturvallisuuslain
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää