Artikkeli kuva

Lauri Laitinen, perussuomalaisen nuorison puheenjohtaja / MATTI MATIKAINEN

PS-Nuoriso arvostelee Yleisradion toimintaa – “Nämäkö ovat Ylen ydintehtäviä?”

05.07.2024 |12:54

Perussuomalainen Nuoriso on huolissaan Yleisradion monimuotoisuuskoulutuksiin liittyvien kustannusten ja monimuotoisten rekrytointien salailusta. Perussuomalaisten nuorisojärjestö näkee julkisrahoitteisen Ylen toiminnan rapauttavan valtionmedian uskottavuutta ja luotettavuutta.


– Uskomatonta, että suomalaisten verovaroilla rahoitetaan vasemmistolaista propagandaa. Ylen tehtäviin ei kuulu poliittisten ideologioiden edistäminen, moittii Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Marcus Toppari.

Erikoista jaottelua

Media on uutisoinut, kuinka Yle järjestää työntekijöilleen koulutuksia, joissa “tunnistetaan omat syrjivät ajattelutavat”. Sen lisäksi Yle maksaa palkkioita toimittajille haastateltavien syntyperän mukaan sekä rekrytoi työntekijöitä ilman ansioluettelon vaatimista, mikäli heiltä löytyy Ylen “kaipaamia näkökulmia”.

– Haastateltavien valikoiminen sukupuolen, ihonvärin tai seksuaalisen suuntautumisen mukaan ei lisää tasa-arvoa. Yleläiset eivät vaikuta uskovan näiden ihmisten näkyvän tai etenevän yhteiskunnassa omilla meriiteillään, toteaa Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtaja Lauri Laitinen.

Rahoitus uusiksi

Järjestö yhtyy Ylen hallintoneuvoston perussuomalaisten vaatimukseen saada selvitys Ylen koulutuksista ja rahankäytöstä.

– Mikäli Yle ei kykene olemaan avoin rahankäytöstään suomalaisille, on sen rahoitusta leikattava entistä ankarammin ei-lakisääteisten, ideologisten huuhaahankkeiden karsimiseksi.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
7.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää