
PS-Nuoret kommentoi kohuttua twiittiä: Harkitsematonta ja hyvien tapojen vastaista
Perussuomalaiset Nuoret on ollut otsikoissa viime päivinä järjestön Twitter-tilillä julkaistun kuvan ja sen saatetekstin vuoksi. Jaettu kuva oli Euroopan parlamentin maksama Facebook-mainos, jossa oli tummaihoinen perhe ja kehotus: “Päätä Euroopan tulevaisuudesta. Äänestä EU-vaaleissa 26. toukokuuta.”
Järjestön hallituksen jäsenen kirjoittama saateteksti kuului: “Äänestä Perussuomalaisia, jotta Suomen tulevaisuus ei näyttäisi tältä.”
“Twiittini oli ajattelematon”
PS-Nuorten hallituksen jäsen myöntää, että kuvan jakaminen kyseisellä saatetekstillä oli harkitsematonta ja hyvien tapojen vastaista toimintaa.
– Kömmähdys oli seurausta huonosta ideasta ja hallituksen sisäisestä kommunikaatiokatkoksesta. Twitter-jako on sittemmin poistettu järjestön tililtä. Järjestön toimijat ottavat tapauksesta opikseen – onhan yksi nuorisojärjestön tehtävistä kasvattaa tulevaisuuden poliitikkoja sekä opettaa, kuinka virheistä opitaan ja jatketaan eteenpäin, PS-Nuoret toteaa tiedotteessaan.
– Twiittini oli ajattelematon ja toimin impulsiivisesti idean syttyessä. Myöhemmin ymmärsin, että nyt meni metsään, mutta vahinko oli ehtinyt jo tapahtua. Olen oppinut tästä läksyni ja jatkossa tulen käyttämään
harkintakykyäni paremmin järjestön viestinnässä, pahoittelee järjestön varapuheenjohtaja Toni Jalonen.
Onnistunut eduskuntavaalikampanja
Hallituksen mielestä järjestön viestintä on ollut aktiivista ja näkyvää kaiken aikaa.
– Pääosa viestinnästämme on keskittynyt vaaleihin, mutta myös ajankohtaisiin aiheisiin pitkin vuotta. Eduskuntavaaleissa Perussuomalaisilla Nuorilla oli 21 ehdokasta, joista viisi nousi Arkadianmäelle. Ehdokkaamme saivat 64 049 ääntä ympäri Suomen. Viestintää voi näin ollen pitää pääosin onnistuneena ja tämä on pitkälti viestintävastaava Jalosen ansiota, muistuttaa PS-Nuorten puheenjohtaja
Asseri Kinnunen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS-Nuoret: Turvapaikan saaneiden hakemukset otettava uudelleenkäsittelyyn – myös kansalaisuus voitava peruuttaa

PS-Nuoret: Suomen on irtaannuttava kehitysyhteistyöjärjestelmästä

PS-Nuoret: Dan Koivulaakso poistettava hallitusneuvotteluista

Perussuomalaiset Nuoret aikoo taistella valtionavustuksestaan

Mitä ihmettä? Sitra pyysi PS-Nuorten puheenjohtajan paneelikeskusteluun – perui yllättäen kutsun viime tingassa
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää