Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

PS-Nuoret: Kaupoille oikeus myydä kaikkia alkoholijuomia vapaasti

19.09.2017 |10:00

Perussuomalaiset Nuoret haluaa vapauttaa alkoholipolitiikan täysin. – Eduskunta käsittelee tänään alkoholilain muutoksia ja sillä on valta tuoda alkoholipolitiikka muiden länsimaiden tasolle.

Alkon monopoli purettava

Nuorisojärjestö näkee, että Alkon monopoli tulee purkaa, myyntiajat vapauttaa ja kaupoille tulee taata oikeus myydä kaikkia alkoholijuomia vapaasti.

– Alkoholipolitiikka tarvitsee täydellisen remontin. Me haluamme tarjota suomalaisille vapautta ja päätäntävaltaa alkoholiasioissa. Vastapainoksi tarjoamme keskustalaisille ja muille holhousyhteiskuntaa kannattaville mahdollisuuden tuoda maidot viinakauppoihin. Win-win-tilanne siis kaikille, ehdottaa Perussuomalaisten Nuorten puheenjohtaja Samuli Voutila.

Stoppi viinarallille Baltiasta

Perussuomalaiset Nuoret vaatii lisäksi, että Suomi palauttaa alkoholin verotuksen vuoden 2007 tasolle. Tällä turvattaisiin kotimaisten panimoiden ja ravintoloiden toimintaedellytykset ja laitettaisiin stoppi jatkuvalle viinarallille Baltiasta.

– Alkon monopoli on itsessään asutuskeskuksia suosiva ja maaseutua syrjivä järjestelmä. Kylä- ja lähikauppiaiden taloudellista ahdinkoa helpottaisi suuresti mahdollisuus tarjota monipuolisempaa valikoimaa alkoholijuomia lähiseudun asiakkaille, jolloin nämä eivät joutuisi asioimaan suurissa kauppakeskuksissa Alkon takia. Sääntelyn purkaminen olisi omiaan edistämään alueellista tasa-arvoa, kun taloudelliset tuotot jakautuisivat tasaisemmin kaupunkien ja syrjäseutujen kesken, huomauttaa Perussuomalaisten Nuorten varapuheenjohtaja Juha Karjalainen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää