

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
PS-Nuoret: Turvapaikan saaneiden hakemukset otettava uudelleenkäsittelyyn – myös kansalaisuus voitava peruuttaa
Perussuomalaiset Nuoret vaatii, että kaikkien viimeisen kolmenkymmenen vuoden aikana turvapaikan saaneiden hakemukset otetaan välittömästi uudelleenkäsittelyyn.
Hakemukset pitää käsitellä kriittisesti siten, että joka ikinen, joka on saapunut turvallisen maan kautta Suomeen, poistetaan Suomesta välittömästi.
Yhteiskunnan on suojeltava suomalaisia
Käsittelyjen ajaksi henkilöt on voitava laittaa pois lähiasutusten läheltä valvottuun ja suljettuun tilaan turvallisuuden takaamiseksi.
– Yhteiskunnan tärkein tehtävä on suojella suomalaisia ja erityisesti lapsia sekä nuoria. Nykymuotoisella maahanmuuttopolitiikalla heikennetään suomalaisten turvallisuutta ja lasketaan kansalaisten maanpuolustustahtoa. Nyt on tärkeää laittaa turvapaikkaturismille stop, palauttaa rajavalvonta ja asettaa kokonaisturvallisuus etusijalle, vaatii Perussuomalaisten Nuorten puheenjohtaja Samuli Voutila.
Suomeen syntymässä vaarallisia väestönosia
Myös kansalaisuuden saaneiden turvapaikanhakijoiden kansalaisuus on voitava peruuttaa ja palauttaa heidät tarvittaessa.
– On kestämätöntä niin taloudellisesti, demografisesti kuin turvallisuudenkin kannalta ottaa vastaan vuodesta toiseen turvapaikanhakijoita, jotka tekevät rikoksia, eivät työllisty eivätkä palaa takaisin kotimaahansa, kun se on mahdollista, sekä ovat rasitteena julkiselle taloudelle. Suomeenkin syntyy sellaisia väestönosia, jotka eristäytyvät muusta yhteiskunnasta. Emme halua Ruotsin ja muiden länsimaiden tapaan no-go-zoneja Suomeen, painottaa PS-Nuorten tuleva puheenjohtaja Asseri Kinnunen.
KORJAUS: PS-nuoret vaativat, että viimeisen 30 vuoden aikana turvapaikan saaneiden hakemukset otetaan välittömästi uudelleenkäsittelyyn. Uutisessa luki aikaisemmin kymmenen vuoden.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- rikokset karkotukset seksuaalirikokset Maahanmuuttopolitiikka Kansalaisuus Turvapaikanhakijat Ruotsi Perussuomalaiset Nuoret Lapset ja nuoret
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho Huomenta Suomessa: seksirikollisuutta ei voi ehkäistä kotouttamisella

PS kutsuu oppositiopuolueita välikysymykseen heikkenevän turvallisuustilanteen takia – “Ellei hallinto kykene turvaamaan kansalaistensa arkea, on sen väistyttävä”

Sebastian Tynkkynen organisoi maanantaiksi Ouluun mielenosoitusta alaikäisiin kohdistuvien seksuaalirikosten vuoksi – “Tätä aihetta eivät päättäjät vain yksinkertaisesti voi ohittaa”

Eurovaaliehdokas Kinnunen: Rajakontrolli on palautettava

Perussuomalaiset Nuoret aikoo taistella valtionavustuksestaan
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.

Ministeri Ranne: Asfaltti tuoksuu taas tänä kesänä – ”Tiehankkeet työllistävät nimenomaan suomalaisia”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo, että teitä korjataan taas ennätystahtiin perussuomalaisten vahtivuorolla.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää