Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

PS-Nuoret: Dan Koivulaakso poistettava hallitusneuvotteluista

10.05.2019 |13:08

Valtioneuvosto julkisti 9.5. hallitusneuvotteluihin osallistuvien henkilöiden nimet. Erityisen kiinnostavaa listassa on niin sanottujen ilmiöpöytien vetäjät. Ilmiöpöydän “Turvallinen oikeusvaltio Suomi” -alaryhmää oikeusvaltion kehittämisestä vetää vasemmiston Dan Koivulaakso.

Perussuomalaisten Nuorten mielestä on törkeää, että Koivulaakson (kuvassa) kaltainen henkilö on mukana hallitusneuvotteluissa ja vieläpä ryhmässä, jonka tarkoituksena on oikeusvaltion kehittäminen.

Koivulaakso muun muassa kannattaa väkivaltaisen Antifa-järjestön toimintaa ja on vuonna 2012 vaatinut lainvastaisesti perussuomalaisten valiokuntapaikkojen eväämistä sekä puolueen eristämistä poliittisin keinoin.

– Hallitusneuvotteluista tulee vain entistäkin irvokkaampi näytelmä, jos niiden oikeusvaltion kehittämisestä vastaavaa työryhmää vetää väkivaltaa kannattava äärivasemmistolainen, toteaa PS-Nuorten puheenjohtaja Asseri Kinnunen.

Perussuomalaiset Nuoret vaatii Koivulaakson välitöntä erottamista vetämästään työryhmästä.

– Vaadimme myös, että hänet pidetään mahdollisimman kaukana hallitusneuvotteluista ja kaikesta muusta, missä päätetään yleensäkään mistään merkityksellisestä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
10.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää