Artikkeli kuva

Perussuomalaisten Naisten vaaliauto kiertää ympäri Suomea kannustamassa Laura Huhtasaarta presidentiksi. / PS-NAISET

PS-Naiset: Huhtasaari puhuu asioista, joista muut vaikenevat

20.01.2018 |08:42

Perussuomalaiset Naiset tukevat vahvasti omaa ehdokastaan Laura Huhtasaarta presidentiksi. Naisten vaaliauto on tuttu näky ympäri Suomea ja autolla on kahvitettu jo suuri joukko kävijöitä.

– On ollut hienoa todeta, että Lauran ehdokkuus vetää tapaamispaikoille runsaasti niitä ihmisiä, jotka eivät periaatteessa politiikasta välitä, sanoo Perussuomalaisten Naisten tuore puheenjohtaja Ritva “Kike” Elomaa.

Osaavia naisia luottamustehtävissä

Elomaa iloitsee, että Perussuomalaisten Naisten jäsenmäärä kasvaa koko ajan.

– Meillä on kunnallisissa luottamustehtävissä osaavia naisia ympäri Suomen. Kaikki eivät kuitenkaan halua tai ehdi kuntapolitiikassa toimia, vaan ovat mukana arvokkaassa kenttätyössä oman puolueen eteen. Tämä into ja hyvä meininki on näkynyt koko ajan presidentinvaalien lähestyessä, Elomaa kiittelee.

– Meillä on pelissä mukana loistava ehdokas, perussuomalainen nainen, jonka vahvat kannanotot ja vakuuttava esiintyminen ovat innostaneet kenttää entisestään.

Huhtasaari puhuu tärkeistä asioista

Elomaa sanoo Huhtasaaren nostaneen esille myös PS-Naisten esittämiä huolenaiheita.

– Huhtasaari on puhunut turvallisuudesta, tasa-arvosta, 90-luvun laman uhreista, pienipalkkaisten naisten asemasta sekä lapsia kotona kasvattaneiden eläkkeistä. Nämä asiat ovat korkealla myös perusnaisten arvoasteikolla, Elomaa painottaa.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
7.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
10.
Suomen uutiset logo

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”

24.03.2025 |12:13

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää