Artikkeli kuva

Tampereella kokoontunut perussuomalaisten ministeriryhmä - Jussi Niinistö, Jari Lindström, Timo Soini ja Pirkko Mattila. / Matti Matikainen

Toimitus suosittelee

PS-ministerit: EU:n päästöesitys hallitusohjelman vastainen – “Emme voi hyväksyä”

20.08.2016 |12:06

PS-ministeriryhmän Pirkanmaan kiertue jatkui lauantaina Tampereella. Aamupäivällä Tammer-hotellissa pidetyssä tiedotustilaisuudessa ministerit kertoivat, että kuukausi sitten julkaistu EU-komission päästökaupan taakanjakoehdotus ei voi hallitukselle käydä.

– Suomelle on lätkäisty kovat päästövaatimukset. Jos ne toteutuisivat, niin teollisuuden, autoilun ja sähkön hinnat nousisivat. Se vaarantaisi Suomen teollisuuden kilpailukyvyn, olisi epäoikeudenmukaista ja sitä emme voi hyväksyä. Taakanjakoesitys ei vastaa hallitusohjelmaa, perussuomalaisten puheenjohtaja, ulkoministeri Timo Soini totesi.

Ehdotettu taakanjako nostaisi merkittävästi suomalaisen teollisuuden kustannuksia ja näkyisi autoilijalle bensapumpulla. Hallituksen on nyt ilmoitettava tiukka neuvottelukanta, sillä hyväksyminen maksaisi merkittävästi teollisuuden työpaikkoja.

EU:n komission päästöesitys tarkoittaisi Suomelle erittäin raskasta 39 prosentin päästövähennystavoitetta vuoteen 2030 mennessä. Esitys on herättänyt hämmästystä, koska raskaasti saastuttavien Etelä-Euroopan maiden osalta tavoitteet ovat paljon pienempiä. Esimerkiksi Bulgarian tavoite on pyöreä nolla.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Pekka Aittakumpu: Yhdysvaltain varapresidentti Vance osui herkkään paikkaan, koska hän oli oikeassa

17.02.2025 |18:33
5.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
7.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
10.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää