Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

PS-mepit lyijykiellosta: Miksi hallitus vaikenee?

28.11.2019 |08:07

EU:n REACH-komitea käsitteli istunnossaan 19.-20.11. lyijyammusten kieltoa kosteikkoalueilla. Kokouksessa ei kuitenkaan tehty päätöstä asiassa, äänestys on mahdollisesti helmikuussa.

Perussuomalaisten euroedustajat Laura Huhtasaari ja Teuvo Hakkarainen ihmettelevät, miksi Suomen hallitus vaikenee asiasta eikä tiedota, millaista linjaa se ajaa.

Sekä Huhtasaari ja Hakkarainen pitävät tätä prosessia kouluesimerkkinä EU-liittovaltiokehityksestä, jossa Suomen asioista päätetään suljetuissa kabineteissa Brysselissä.

– Olemme lähettäneet asiasta selvityspyynnön sosiaali- ja terveysministeriölle ja haluamme aukottoman selvityksen siitä, mikä on hallituksen kanta, toteavat kummatkin mepit.

Aihe koskettaa suomalaisia

EU:n kaavailema lyijyammusten kielto on herättänyt laajaa närkästystä metsästäjä-, urheiluampuja- ja reserviläispiireissä, sillä se vaikeuttaisi harrastus-, maanpuolustus- ja metsästystoimintaa merkittävästi.

– Jatkamme asian tiivistä seuraamista ja pyrimme kaikin keinoin vaikuttamaan siihen, että tällaista Brysselin byrokraattien laatimaa sääntöä ei tulisi, painottavat perussuomalaiset euroedustajat.

Kummatkin euroedustajat kiittävät runsaista kansalaisyhteydenotoista, jotka todistavat asian koskettavan tuhansia tavallisia suomalaisia.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää