Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

PS linjaa vaalien tavoitteita: niukat eurot suomalaisten hyvinvoinnin turvaamiseen – maailman parantamisen sijasta

24.01.2015 |09:00

Perjantai-iltana kokoontunut perussuomalaisten puoluehallitus ottaa kantaa vaalien alla kiihtyvään keskusteluun leikkauslistoista.

– Kokoomus, keskusta ja SDP ovat julkaisseet omat vaaliohjelmansa. Yhteinen viesti kuuluu, että valtiontaloutta on tasapainotettava leikkauksilla. Leikkauslistat ilmoitetaan kuulemma myöhemmin, vaikka puheenjohtajat Alexander Stubb, Juha Sipilä ja Antti Rinne vaativat muilta konkreettisia listoja välittömästi. Kolme suurta ovat myös ilmoittaneet, että leikkaukset tulevat koskemaan kaikkia suomalaisia ja heidän etuuksiaan.

Timo Soinin johtama puoluehallitus pyytää puolueita täsmentämään, minkä etuuksien leikkaamista muut puolueet tarkoittavat.

Putsataan ensin pöytä, sitten selvitetään valtion rooli ja vastuu

Perussuomalaiset esittävät leikkauslistojen julkaisun sijaan mallia, jossa putsataan ensin pöytä ja sovitaan sitten, mikä on valtion rooli ja vastuu kansalaisten hyvinvoinnista sekä yritysten toimintaedellytyksistä.

Puolue vastustaa veronkorotuksia ja haluaa parantaa teollisuuden toimintaedellytyksiä.

– Perussuomalaiset eivät ole lähtökohtaisesti valmiita nostamaan veroja. Päinvastoin. Kansalaisten päivittäisiä elinkustannuksia tulee alentaa leikkaamalla asumiseen ja liikkumiseen kohdistuvat energia- ja polttoaineverot kohti EU:n minimitasoa. Toimenpide kohentaisi teollisuuden kilpailukykyä ja parantaisi työntekijöiden ostovoimaa, puoluehallitus linjaa.

– Maassamme noin miljoona ihmistä, jotka elävät 1 000 euron kuukausituloilla. Perussuomalaisten esitys alentaa kansalaisten päivittäisiä elinkustannuksia ja tuo ostovoimaa myös näille, noin 1 000 euron kuukausitulolla eläville.

Perussuomalaiset haluaa kohdistaa niukat eurot budjetin rakenneuudistuksella suomalaisten hyvinvoinnin turvaamiseen – maailman parantamisen sijasta.

– Valtiontalous saadaan tasapainoon vain radikaalilla budjetin rakenneuudistuksella, ei kokoomuksen, SDP:n ja keskustan esittämillä kansalaisten kyykyttämisillä ja etuuksien leikkaamisilla.

– Säästöt on syytä aloittaa maahanmuuton kustannuksista sekä vähentää rahan syytämistä maailmalle kehitysyhteistyön varjolla. EU-nettojäsenmaksu tulee puolittaa, koska EU-äänivaltammekin puolittuu. Samalla tulee varmistaa, ettei yhtään uutta tuulivoimasyöttötariffia enää tehdä. Kaikkien muidenkin kannattamattomien energiamuotojen elättäminen veronmaksajien piikkiin on pysäytettävä. Myös euron järjenvastainen tukipiikki on laitettava kiinni.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
10.
Suomen uutiset logo

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”

24.03.2025 |12:13

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää