Artikkeli kuva

PS kuntapäivillä: sote-uudistus pysäytettävä

15.05.2013 |10:31

Kuntaliiton kuntapäiville kokoontuneet perussuomalaiset kritisoivat rajusti hallituksen toimintaa sote- ja kuntauudistuksessa. Ryhmän mielestä kunta- ja sote-uudistus tulisi nykymuodossaan keskeyttää ja palauttaa valmisteluun. Uudistusten parlamentaarinen valmistelu varmistaisi sen, että esityksellä olisi mahdollisuus toteutua seuraavalla hallituskaudella.

– Lakivalmistelussa on jatkossa otettava huomioon alueelliset erot ja ominaispiirteet kuten asukastiheys sekä huoltosuhde, eikä koko valtakuntaa voida arvioida samoilla kriteereillä. Valmistelussa on jatkossa tukeuduttava selvitystyötä tehneiden ammattilaisten kannanottoihin. Kuntarakennemuutokset on tehtävä pääsääntöisesti vapaaehtoisuuden pohjalta tukemalla kuntaliitoksia tai vaihtoehtoisesti kuntien välistä yhteistyötä, ryhmä linjaa.

Tämän jälkeen on ratkaistava palveluiden rahoitus, jossa perussuomalaisten ryhmäkokouksen esitys olisi yksikanavainen rahoitusmalli.

Lisäksi ryhmä katsoo, että mikäli hallitus yhdistää nykyiset toimivat sairaanhoitopiirit viideksi erityisvastuualueeksi, tulee sen varmistaa erikoissairaanhoidon ja perusterveydenhuollon saatavuus sekä näiden ns. erva-alueiden rahoitusjärjestelyt.

Perussuomalaisten kuntapäivien ryhmä katsoo, että nykyhallitus on epäonnistunut uudistuksissa useasta yrityksestään huolimatta ja viimeisinkin esitys on hyvin sekava.

– Hallituksen tulisi myöntää tämä tosiasia ja sen olisi pidättäydyttävä sellaisiin toimenpiteisiin ryhtymisestä, jotka vaarantavat toimivan järjestelmän, kansalaisten terveyden ja sosiaaliturvan, ryhmä toteaa.

Kuntapäiväryhmän tiedote >

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
5.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
8.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää