Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

PS-kansanedustajat: Meidän täytyy pystyä suojelemaan lapsiamme

21.03.2024 |07:59

Ylen MOT-ohjelmassa osoitettiin, että aikuiset miehet seksuaalisesti ahdistelevat nuoria tyttöjä sosiaalisessa mediassa. Jopa 10-vuotiaana esiintyvälle tytölle lähetettiin peniskuvia aikuisten miesten toimesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää toimintaa oksettavana.

– Meidän täytyy pystyä suojelemaan lapsiamme paremmin. Itse kannattaisin peniskuvia nuorille tytöille lähettelevien ukkojen kastroimista, Ari Koponen jyrähtää.

Hallitus lisää poliisien määrää

Kansanedustajat Koponen ja Laura Huhtasaari ovat iloisia siitä, että hallitus lisää poliisien määrää kahdeksaan tuhanteen hallituskauden aikana. Poliisien määrän nosto auttaa varmasti, mutta lisäksi poliiseilla täytyy olla myös oikeanlaista koulutusta somerikollisuuden tunnistamiseen.

– Ei mitenkään pysty ymmärtämään, että jotkut aikuiset ovat valmiita vahingoittamaan viattomia lapsia. Tällaisista rikoksista pitäisi tulla häpeärangaistus, Huhtasaari lataa.

Someyrityksilläkin on vastuu, että seksuaalirikosten tekemistä estetään alustoilla. Nykyisellään poliisi ei aina saa ylikansalliselta somejätiltä tarpeellisia tietoja. Koponen ja Huhtasaari pitävät tilannetta tältä osin täysin kestämätöntä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
7.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51
10.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää