Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

PS: Hallitus nöyrtyi EU:n edessä – kevytautoja ei ole tulossa

03.10.2020 |07:48

Perussuomalaiset ovat eduskunnassa vastustaneet kevytautoja koskevan lain kumoamista. Perussuomalaisten edustajat jättivät asiasta vastalauseen liikennevaliokunnassa.

Alkuperäisellä esityksellä piti ottaa käyttöön T-ajoneuvoluokan ajoneuvoryhmä, kevytauto, johon kuuluisivat henkilöautosta muunnetut, nopeudeltaan enintään 45 kilometriin tunnissa rajoitetut ajoneuvot. Kevytauton kuljettaminen olisi edellyttänyt mopoautoja vastaavasti AM-luokan ajo-oikeutta. Esityksen piti tulla voimaan jo viime vuonna.

Parantaisi liikenneturvallisuutta

Nyt esitys halutaan kumota, koska kevytautoja koskevaa lainsäädäntö on ristiriidassa EU-lainsäädännön kanssa eikä neuvottelutulokseen päästy. Hallitus siis nöyrtyi EU:n säännöksille.

– Perussuomalaisilla tavoitteena on edelleen mahdollistaa uusi liikkumisen muoto erityisesti nuorille. Sitä ei saa EU sanella. Tässä Ranskan ja Italian mopoautoteollisuuden lobbarit ottivat selkävoiton Suomen hallituksesta, perussuomalaisten kansanedustaja Sheikki Laakso harmittelee.

– Nuoret liikkuvat paljon ja liikkumiseen käytetään usein mopoa tai mopoautoa. Esityksen tavoitteena on parantaa erityisesti nuorten liikenneturvallisuutta. Kevytautojen turvatekniikka on huomattavasti kehittyneempää kuin esimerkiksi nuorten suosimissa mopoautoissa ja mönkijöissä, perussuomalaiset huomauttaa.

Lisäksi perussuomalaiset korostavat, että esitys olisi ollut suomalaiselle autokaupalle mukava piristysruiske, kun kevytautot olisivat lisänneet kauppaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää