

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
PS-edustajat: Epäkohdat ja väärinkäytökset näyttävät olevan irrottamaton osa työperäisen maahanmuuton ominaisuuksia
Perussuomalaisten kansanedustajat Jari Koskela ja Vilhelm Junnila tiedustelevat hallituksen ymmärrystä työperäisen maahanmuuton lukuisista epäkohdista kirjallisessa kysymyksessään.
– Mediasta saadaan säännöllisesti lukea erilaisista työperäisen maahanmuuton väärinkäytöksistä. Esimerkiksi työperäisen maahanmuuton mallikuntana pidetyssä Närpiössä on paljastunut useita kymmeniä rikosepäilyjä, joissa työvoiman epäillään joutuneen kiskonnan uhreiksi. Myös ravintola-alalla on ilmennyt lukuisia epäkohtia ja ulkomaisen työvoiman hyväksikäyttöä, Jari Koskela ja Vilhelm Junnila kirjoittavat.
Työsuojeluviranomainen tiedotti vastikään, että noin puolella tarkastetuista työpaikoista löytyi epäkohtia ulkomaisen työvoiman palkkauksessa ja työsuhteiden laadussa. Epäkohtia on havaittu paljon etenkin rakennus- ja ravintola-aloilla.
– Epäkohdat ja väärinkäytökset näyttävät olevan irrottamaton osa työperäisen maahanmuuton ominaisuuksia. Väärinkäytösten lisäksi ongelmaksi muodostuu myös se, jos yhä suurempi osa matalapalkka-aloista on ulkomaisen työvoiman varassa. Tämä on ongelma niin sosiaalisen koheesion kuin omavaraisuudenkin kannalta, edustavat toteavat.
Hoitoalalla potilasturvallisuusriski
Ulkomaisen työvoiman heikko kielitaito tuo suuria ongelmia etenkin hoitoalalle, jossa on turvauduttu EU- ja ETA-alueiden ulkopuoliseen työvoimaan.
– Myös Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Super on suhtautunut kriittisesti ulkomaiseen työvoimaan, koska kielimuurin nähdään olevan potilasturvallisuusriski ja kuormittavan muuta henkilöstöä, Koskela ja Junnila huomauttavat.
Edustajat varoittavat, että jatkuva turvautuminen ulkomaiseen työvoimaan voi myös toimia tekosyynä olla korjaamatta hoitoalan syviä ongelmia.
Kansanedustajat Koskela ja Junnila tiedustelevat hallitukselta seuraavaa: tiedostaako hallitus työperäiseen maahanmuuttoon liittyvät ilmiselvät epäkohdat? Mihin toimenpiteisiin hallitus on ryhtynyt ulkomaisen työvoiman hyväksikäyttäjiä vastaan ja onko se valmis harkitsemaan ankarampia rangaistuksia työperäiseen hyväksikäyttöön syyllistyneille, mukaan lukien pitkät liiketoimintakiellot ja toistuviin tai törkeisiin rikoksiin syyllistyneiden ulkomaalaisten rikoksentekijöiden karkottaminen? Miten hallitus turvaa kotimaisen ja riittävän kielitaidon omaavan työvoiman saannin hoitoalalla?
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- rikosepäilyt ravintola-ala ulkomaalainen työvoima hyväksikäyttö matalapalkka-alat kielitaito Väärinkäytökset hoitoala Jari Koskela Työperäinen maahanmuutto Vilhelm Junnila Rakennusala hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kokoomus hakisi hoitajat Filippiineiltä ja Ukrainasta – perussuomalaiset haluaa työllistää suomalaisia ammattilaisia: ”Potilaalla ja hoitajalla täytyy olla yhteinen kieli”

Suomeen vyöryy ennätyksellisen paljon ”työperäisiä” maahanmuuttajia, joiden tulot eivät riitä elämiseen – veronmaksajat kompensoivat tulijoiden matalia palkkoja sadoilla miljoonilla joka vuosi

Laittomasti maassa oleville esitetään oleskelulupia opiskelun varjolla – Halla-aho: Hallitus pyrkii lisäämään muuttoliikettä kehitysmaista Suomeen

RKP yritti kuittailla perussuomalaisille ja viestitti somessa haluavansa tehdä koko Suomesta Närpiön – ei ehkä olisi kannattanut

Vieraskielisen väestön kasvu huipussaan, silti ulkomaalaisten “osaajien” houkutteleminen on yksi kaupungin kärkitavoitteista – PS: “Espoon ei tarvitse edistää minkäänlaista maahanmuuttoa”

Suomi voi sulkea rajansa, jos itärajalta isketään siirtolaisaseella: Ulkomaalaisen oikeus asettua Suomeen ei ole perus- tai ihmisoikeus

Hallitukselta lisää helpotuksia maahanmuuttoon – Rantanen: “Hallitus haalii maahan matalapalkkaista ja kouluttamatonta työvoimaa kaikin keinoin”

Viisi tähteä: Ravintola-ala siirtää työvoimakustannuksia yhteiskunnalle – näköpiirissä rakenteellisen halpatyövoiman luominen

Monikulttuurinen yhteiskunta on haavoittuvainen – avoimuutta ja suvaitsevaisuutta voidaan käyttää härskisti hyväksi
Viikon suosituimmat

Millä ihmeen logiikalla oman äidin kuoleman sureminen on väärin?
KOMMENTTI | Netti on netti ja ryönää täynnä, mutta on tilanteita, joissa kiukunpuuskassa kirjoittaminen ei tuota järkeviä tuloksia.

Väite: FBI viritti Trumpin kampanjatiimille “hunaja-ansan” kahdella naisagentillaan
Muutoksen tuulet puhaltavat myös FBI:ssa. Liittovaltion poliisin kaksi ylintä johtajaa on vaihdettu Trumpin luottomiehiin. Washington Times -lehden väitteen mukaan FBI on aloittanut tutkinnan vuonna 2015 alkaneesta salaisesta solutusoperaatiosta, jossa FBI:n aiempi pääjohtaja viritti Trumpin kampanjatiimille "hunaja-ansan" kahta naisagenttia käyttäen.

Yle valkopesee ja vähättelee maahanmuuttajien väkivallan uhreja – Sanna Antikainen: “Ilmeisesti Ylen leikkauksia on edelleen syytä jatkaa”
Saksassa tehdään tilastojen mukaan joka päivä noin 26 vakavaan loukkaantumiseen johtavaa veitsi-iskua. Yli puolet niistä on ulkomaalaisten tekemiä. Poliisitilastojen vääristymä pahentaa tilannetta, sillä kaksoiskansalaiset luokitellaan saksalaisiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Yleisradion 24.2. julkaisemaa uutista, jossa se vähättelee Saksan maahanmuuttotilanteen vakavuutta ja esittää virheellisiä syitä Kristillisdemokraattiseen unioniin eli CDU:hun kuuluvan Friedrich Merzin suosiolle.

Iranilais-suomalaiset ihmettelevät, miksi Yle edistää Iranin islamistisen hallinnon propagandaa – jutussa haastateltu professori ylistänyt myös Hamasin terrori-iskuja
Ylen julkaisema artikkeli sai iranilais-suomalaiset ihmettelemään, onko juttu vahingossa julkaistu.

Analyysi: Euroopan merkittävin maa käy vaaleihin – Saksa on menettänyt maahanmuuton kontrollin täysin
Saksa äänestää tänään ennenaikaisissa liittopäivävaaleissa. Valtiovarainministerin erityisavustaja Mikael Lith analysoi kirjoituksessaan poliittista tilannetta.

BBC hyllytti Hamasin propagandaksi paljastuneen Gaza-dokumentin – päähenkilö olikin Hamas-johtajan poika
BBC maksoi dokumentin, jonka päähenkilöä esitti Hamas-johtajan poika. Päivä BBC:n julkaiseman dokumentin “Gaza: How to Survive a Warzone” ("Gaza: Kuinka selviytyä sotavyöhykkeellä") jälkeen brittiläinen journalisti David Collier paljasti dokumentin terroristikytkökset Hamasin johtoon. Hän kertoi viestipalvelu X:ssä, että 14-vuotias englanninkielinen kertoja Abdullah on Hamasin maatalousministerin Ayman al-Yazourin poika. Hän esiintyy dokumentissa Zakaria-nimellä.

VTT Pasi Holm: Tukipaketteja saaneet maat hyötyivät Suomen kustannuksella
Finanssikriisin jälkeen puhkesi eurokriisi 2010-luvun alussa. Heikoimmat kriisimaat olivat Kreikka, Espanja ja Portugali. Maat saivat muilta euromailta erilaisia tukipaketteja, ja ne joutuivat tasapainottamaan julkista talouttaan euromaiden ohjauksessa. VTT Pasi Holm tarkastelee sitä, miten näiden maiden kansalaisten ostovoima on kehittynyt kriisivuosien jälkeen.

Miko Bergbom arvosteli vasemmiston harjoittaman maahanmuuttopolitiikan hedelmiä: On saatu aikaan ilmiöitä, jotka eivät kuulu tähän yhteiskuntaan
Eduskunnassa käsiteltiin eilen hallituksen esitystä rikoslain muuttamiseksi nuoriso- ja jengirikollisuuden osalta. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom tylytti omassa puheenvuorossaan vasemmistolaisen maahanmuuttopolitiikan tuloksia, minkä vuoksi suomalaiseenkin yhteiskuntaan on jo päässyt juurtumaan ilmiöitä, jotka eivät tänne kuulu.

Ranskan hallitus aikoo kiristää maahanmuuttolakeja islamistisen veitsi-iskun jälkeen: ”Mitta on nyt täysi”
Algerialaismies puukotti hengiltä yhden ja haavoitti kolmea ihmistä lauantaina Mulhousen kaupungissa. Murhaajaa oli yritetty turhaan karkottaa Ranskasta 14 kertaa. Ranska uhkaa nyt Algeriaa vastatoimilla, jos maa ei suostu vastaanottamaan karkotettuja kansalaisiaan.

Matti Putkonen: Ryhmärahat vai ”mummoralli” on kepun oma valinta
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää