Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

PS: Altian omistus säilytettävä valtiolla

12.06.2014 |15:38

Hallitus esitti lisätalousarviossa, että eduskunta antaa valtuudet myydä valtionyhtiö Altia Oyj:n omistusta siten, että valtion omistus olisi alle 50,1 prosentin. Valtiovarainvaliokunnan perussuomalaiset jäsenet vastustivat esitystä.

Valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Pentti Kettunen esitti tänään valiokunnassa kansanedustaja Kauko Tuupaisen kannattamana, että valtioneuvostolle ei anneta myyntivaltuuksia. Valiokunta äänesti asiasta, ja perussuomalaisten esitys hävisi äänin 12-8.

Vaarana tuotannon lopettaminen

Perussuomalaiset perustelivat hylkyesitystään sillä, että Altia Oyj:n tasetta voitaisiin vahvistaa esimerkiksi osakeannilla, jolloin osakkeita voisivat merkitä kaikki Suomen kansalaiset. Näin turvattaisiin Altia Oyj:n Koskenkorvalla ja Rajamäellä sijaitsevien tuotantolaitosten tulevaisuus.

– Kaikkein pahin tilanne olisi se, että valtioneuvosto myisi Altia Oyj:n ulkomaiseen omistukseen. Silloin vaarana olisi, että uusi omistaja ajaisi suomalaisen tuotannon alas ja siirtäisi vastaavan tuotannon Suomen rajojen ulkopuolelle, Kettunen toteaa.

Kansanedustaja Ville Vähämäki muistuttaa, että mikäli Altia Oyj:n tuotanto Suomessa lakkautetaan, sen välittömät ja välilliset vaikutukset koskevat yli 5 000 ihmistä.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen: “On vain ajan kysymys, milloin Li Anderssonin EU-varojen käyttö menee tutkintaan”

01.04.2025 |19:32
3.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
5.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Elokapina tulee lakkauttaa

27.03.2025 |15:26

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää