

Raija Toiviainen vasemmalla, Päivi Räsänen oikealla. / LEHTIKUVA
Viikon 23/2021 luetuin
Yhdysvaltalaiset professorit esittävät pakoitteita Raija Toiviaista vastaan: “Suomen syyttäjälaitos pakottaa kansalaiset valitsemaan uskonnollisen vakaumuksen ja vankeustuomion välillä”
Yhdysvalloissa useat nimekkäät professorit toteavat lausunnossaan, että Suomen syyttäjälaitos pakottaa kansalaiset valitsemaan uskonnollisen vakaumuksen ja vankeustuomion välillä.
Yhdysvallat kohdistaa pakotteita yleensä yksittäisiin ihmisiin. Pakotteita on toistuvasti kohdistettu sellaisiin vieraan vallan keskeisiin päättäjiin, joiden on katsottu loukanneen maansa kansalaisten ihmisoikeuksia tai uskonnon harjoittamisen vapautta.
Joukko nimekkäitä vaikuttajia vaatii avoimessa kirjeessään Yhdysvaltoja asettamaan pakotteita valtakunnansyyttäjä Raija Toiviaista vastaan. Vaatimukset liittyvät Toiviaisen Päivi Räsästä kohtaan nostamiin syytteisiin. Kirjeen nimekkäiden allekirjoittajien joukossa on muun muassa huippuyliopistojen, Yalen, Princetonin ja Havardin professoreja.
Kirje on osoitettu Yhdysvaltojen kansainvälisen uskonnollisen vapauden komitealle (US Commission on International Religious Freedom). Kirjeessä pyydetään komissiota muun muassa tekemään esitys asiassa toimivaltaiselle Yhdysvaltojen ministeri Janet Ellenille. Kyse on nimenomaisesti taloudellisten pakotteiden asettamisesta Raija Toiviaiselle ja jokaiselle joka päättää tukea Toiviaista hänen loukatessaan Päivi Räsäsen oikeuksia.
Kirjeessä Päivi Räsäsen syytteen syyksi todetaan hänen toteamuksensa siitä, että kristillisten pyhien kirjoitusten valossa homoseksin harjoittaminen on syntiä. Kirjeen mukaan tällaisesta asiasta nostettu syyte lähettää jokaiselle kansalaiselle, asemaan katsomatta, yksiselitteisen viestin, että perinteisen juutalaisen, kristityn, islamilaisen ja usean muun uskonnon opettaminen ei nauti syytesuojaa.
Kirjeessä todetaan Raija Toiviaisen rikkovan muun muassa YK:n ihmisoikeuksien yleismaailmallisen julistuksen artiklaa 18 sekä lisäksi useita muita keskeisten kansainvälisten ihmisoikeuksien kunnioittamiseen liittyvien sitoumusten keskeisiä kohtia.
Artiklassa 18. määrätään: “Jokaisella ihmisellä on ajatuksen, omantunnon ja uskonnon vapaus; tämä oikeus sisältää vapauden uskonnon tai vakaumuksen vaihtamiseen sekä uskonnon tai vakaumuksen julistamiseen yksin tai yhdessä toisten kanssa, sekä julkisesti että yksityisesti, opettamalla sekä harjoittamalla hartautta ja uskonnollisia menoja.”
Kirjeen mukaan mikään kohtuullisuusperiaatteen mukainen käsitys tasapainosta vihapuheen ja uskonnon harjoittamisen vapauden välillä ei tue syyttäjä Raija Toiviaisen käsityksiä, vaan kyse on puhtaasti syyttäjän kansalaiseen kohdistamasta sortotoimenpiteestä ja ihmisoikeusloukkauksesta.
Islamin uskon käsitys homoseksuaalisuuden tuomittavuudesta on huomattavasti jyrkempi kuin kristinuskon vastaava. Helsingin Mellunmäessa imaamina toimiva Abbas Bahmanpour totesi Ylen Islam-illassa suorasanaisesti, että homoseksuaalisuus on kielletty, ja että siitä seuraa shariassa kuolemanrangaistus. Tämä Suomessa toimivan imaamin lausunto ei ole kiihottanut valtakunnansyyttäjäämme ryhtymään toimenpiteisiin.
Päivi Räsänen on todennut, että tietyn tyyppinen käytös on hänen vakaumuksensa ja hänen lukemiensa uskonnollisten tekstien ymmärtämisen perusteella syntiä. Mahdolliset rangaistustoimenpiteet Räsänen on jättänyt Jumalalle, jonka näyttäytymistä Suomessa tässä nimenomaisessa asiassa ei yleisesti pidetä erityisen todennäköisenä.
Tulee pitää mielessä, että syyte ei ole sama asia kuin tuomio. Myöskään professorien kirje ei ole sama kuin tuomio, mutta suhteellisen vakavasta viestistä on kyse. Tuskinpa tavanomainen lainrikkoja saisi tuollaisen tukijoukon ilmoittautumaan julkisesti syytetyn tueksi ja vaatimaan rankaisutoimenpiteiden kohdistamista syyttäjään. On syytä myös kysyä, edustaako professorien allekirjoittama kirje sellaista maalittamista, jonka kriminalisointia Suomessa ajaa muun muassa Valtakunnansyyttäjävirasto.
Käsitys, siitä mitä yhteinen länsimainen arvopohja ja ihmisoikeudet tarkoittavat, ei voi poiketa kovin radikaalisti eri maiden välillä. Muutoin puhe yhteisistä arvoista alkaa kuulostamaan teennäiseltä – jopa mauttomalta. Aika ajoin olisi syytä palauttaa mieliin, että koko länsimaisen ajattelun ja – oikeusjärjestelmän ydin perustuu nimenomaisesti juuri juutalais-kristillisiin käsityksiin ja arvoihin.
ILMARI TARKKONEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Esitutkintalain pitäisi estää tilanteet, joissa ihmiset joutuivat aiheettomasti epäillyn asemaan, mutta juuri tällaiseen tilanteeseen valtakunnansyyttäjä työntää Päivi Räsästä

Tavio: Päivi Räsäsen toistuvat kuulustelut ovat oire sananvapauden kriisistä

Asianajajatkin huolestuivat epämääräisistä kriminalisoinneista

Ja niin kristillisen vakaumuksen ilmaisu muuttuu kiihottamiseksi kansanryhmää vastaan – PS-kansanedustajat tukevat mielipidevainon kohteeksi joutunutta Päivi Räsästä

Antikainen: Valtakunnansyyttäjä tahraa Suomen maineen vainoamalla kristittyjä

Tapaus Päivi Räsänen: Rikkoiko Suomi EU-lainsäädäntöä?

Kyle Rittenhouse Tucker Carlsonin haastattelussa: “Kyse oli oikeudesta puolustaa itseään”

Vihapuheesta syytetyt Päivi Räsänen ja Juhana Pohjola saavat tukea Atlantin takaa

Peltokankaan vapauttava tuomio on poikkeuksellinen tappio valtakunnansyyttäjälle uran loppumetreillä
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

Tynkkynen: “On vain ajan kysymys, milloin Li Anderssonin EU-varojen käyttö menee tutkintaan”
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen (ps.) oudoksuu oikeuden langettamaa kieltoa, joka estää Marine Le Penin osallistumisen Ranskan presidentinvaaleihin 2027. Le Pen menetti vaalikelpoisuutensa EU-varoihin liittyvien epäselvyyksien takia. EU-avustajien palkkaamiseen tarkoitettuja varoja oli tuomioistuimen mukaan käytetty Le Penin puolueen toimintaan, mikä on kiellettyä. Samalla Tynkkynen huomauttaa, että europarlamentaarikko Li Andersson järjesti alkuvuonna Suomessa festivaalin, jonka rahoitukseen hän käytti mepin viestintäavustustaan.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Purra avasi Saabin puolustustarviketehtaan Tampereella: Suomen puolustusteollisuudella on suuri kasvupotentiaali
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sai kunnian avata puolustusteollisuusyhtiö Saab Finlandin uuden tuotantolaitoksen Tampereella.

Tuhannet palestiinalaiset Gazassa vaativat mielenosoituksissa Hamasia ulos Gazasta
Tuhannet palestiinalaiset osoittivat tiistaina mieltään Gazassa Hamasin terroristeja vastaan Pohjois-Gazassa Beit Lahian kaduilla. Mielenosoittajat vaativat sodan lopettamista ja israelilaisten panttivankien vapauttamista.

Saksan armeijaa halutaan varustaa sodan varalta – 1 000 miljardilla saa aseita ja ammuksia, mutta mistä sotilaita?
Saksan armeijan komentajan mukaan Saksaan ja Eurooppaan kohdistuu todellinen sotilaallinen uhka. Venäjä olisi hyökkäyskykyinen saksalaisarvioiden mukaan vuonna 2029. Saksa aikoo panostaa puolustukseensa jopa yli 1 000 miljardia euroa ja laskee kuluja myös siltä varalta, jos USA jättää puolustusliiton.

Antikainen: Elokapina tulee lakkauttaa
Keskiviikkona eduskunnassa käsiteltiin kansalaisaloitetta, jossa vaaditaan ympäristöjärjestö Elokapinan lakkauttamista sekä sitä rahoittavan Elonvaalijat ry:n toiminnan kieltämistä. Kansalaisaloitteessa esitetään myös, että tuomioistuin määrittelisi Elokapinan rikollisryhmäksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen antoi aloitteelle vahvan tukensa ja korosti puheenvuoroissaan Elokapinan aiheuttamaa haittaa suomalaiselle yhteiskunnalle.

Purra Ylen puheenjohtajatentissä: Tärkeintä on turvallinen Suomi – ”Maahanmuuton aiheuttamat ongelmat ratkaistaan kiristämällä maahanmuuttopolitiikkaa”
Ylen alue- ja kuntavaalien kolmannessa puheenjohtajatentissä kohtasivat torstai-iltana perussuomalaisten Riikka Purra, vihreiden Sofia Virta ja Liike Nytin Harry Harkimo.
Uusimmat

Purra: Suomalaisen turvallisuuden ja puolustuksen suuri päivä

Junnila: Tämä ei ole aprillia – jalkaväkimiinat palaavat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää