

LEHTIKUVA
Presidenttiehdokas Halla-aho: ”Tottakai kehitysavusta pitää leikata – ja sieltä pitää leikata ensimmäisenä”
Perussuomalaisten presidenttiehdokas Jussi Halla-ahon mielestä kehitysapu ei ole Suomen valtion ydintoimintaa ja siitä voidaan leikata. – Jos ihmisille tärkeistä palveluista leikataan ja he eivät saa tarvitsemiaan terveydenhoito- tai muita palveluita Suomessa, niin on aika kummallista, jos ulkomaille lapioitavaan veronmaksajien rahaan ei kajottaisi millään tavalla.
Ilta-Sanomien Vaaligrilli alkoi tuikea savu tupruten. IS tuntui leipovan kuin käärmettä pyssyyn valtakunnallisen median hellimää kuvaa salaliitoista, perussuomalaisista sekä Jussi Halla-ahosta.
Kun media ihmettelee jotakin, kyse on journalismista. Kun perussuomalaiset ihmettelevät jotakin, kyse on median mukaan salaliitosta.
Twitterin vasemmalla laidalla
Ensimmäisenä aiheena olivat perussuomalaisten ministereiden taannoiset lausunnot. Halla-ahon mukaan kyse on ollut poliittista puheenvuoroista, eikä hän näe niissä ”mitään ihmeellistä”. Vapaaseen yhteiskuntaan kuuluu arvostelu – puolin ja toisin.
– Tämä on aika tavalla trumpilaisesta pelikirjasta lainattua, aika harvinaista sellaisessa tilanteessa, että kannetaan hallitusvastuuta, IS:n toimittaja väitti.
– Haluatko hieman täsmentää, mikä näissä kommenteissa oli niin huonoa ja vaarallista, että niihin pitäisi ottaa erikseen kantaa? Halla-aho joutui kysymään.
– Useammat ihmiset ajattelevat, että tällainen vihjailu potkuilla virkamiehille tai apulaisoikeuskanslerin ovat niinku oikeusvaltiota rapauttavaa käytöstä, toimittaja yritti.
– Tahtoo olla niin, että tietenkin tuolla Twitterin vasemmassa laidassa kaikki, mitä perussuomalaiset sanovat, on suoraan Trumpin pelikirjasta ja rapauttaa oikeusvaltiota. On aivan selvää, että oikeusvaltiossa ja sanavapauden vallitessa viranomaistoiminta on altista kritiikille ja siitä on sallittavaa ja jopa toivottavaa käydä julkisuudessa keskustelua, Halla-aho totesi.
Media ihmetteli itse gallupien puutetta
Seuraavaksi uppouduttiin uupuviin kannatuskyselyihin. Viimeisimmät presidenttiehdokkaiden suosiota mittaavat gallupit olivat ennakkoäänestyksen alkaessa joulun tienoilta.
Asiaa olivat tiettävästi ihmetelleet myös ”tarkemmin määrittelemättömät perussuomalaiset”.
– Monissa pääkirjoituksissa ja kolumneissa media on itse ihmetellyt sitä, että miksi Yle jättää yhden perinteisen gallupin väliin – eli tammikuun alun gallupin. Mutta sitten kun perussuomalaiset ihmettelevät samaa asiaa, se on salaliittoteorian lietsomista, Halla-aho ihmetteli.
Putinisteja kaikissa EU:n ryhmissä
Halla-aholta tiedusteltiin myös sitä, onko hän aina oikeassa. Näin ei IS:n mukaan ollut ainakaan vuonna 2019, kun perussuomalaiset liittyi Euroopan parlamentissa ID-ryhmään.
– Niillä tiedoilla ja siinä tilanteessa ID-ryhmään liittyminen ei ollut virhe. Ymmärsimme sen, että olemme monien ryhmään kuuluvien puolueiden kanssa täysin eri linjalla Venäjään liittyen, mutta maahanmuuttoon liittyvät kysymykset painoivat siinä kohdassa enemmän vaakakupissa.
– Mielestäni on aika mielenkiintoista se, että perussuomalaiset on ainoa puolue, jonka niskaan kaadetaan ikään kuin vastuu eurooppalaisten yhteistyökumppaneiden tekemistä synneistä. Kaikissa Euroopan parlamentin ryhmissä on putinistisia puolueita, niin vasemmistoryhmissä kuin sosiaalidemokraateissa.
– Sen myönnän, etten pystynyt silloin 2019 realistisesti ennustamaan ja arvioimaan sitä, miten syvällä tässä putinistisessa hulluudessa monet silloiset yhteistyökumppanimme olivat, Halla-aho sanoi.
Haavistolle Afrikka tulee ensin
Halla-ahon mielestä kehitysapu ei ole Suomen valtion ydintoimintaa ja siitä voidaan leikata. Afrikkaan ja muualle vuosikymmenten aikana ”lapioitu lahjaraha” ei välttämättä ole tehnyt haluttua vaikutusta taistelussa länsimaille myönteisistä sieluista.
– Jos ihmisille tärkeistä palveluista leikataan ja he eivät saa tarvitsemiaan terveydenhoito- tai muita palveluita Suomessa, niin on aika kummallista, jos ulkomaille lapioitavaan veronmaksajien rahaan ei kajottaisi millään tavalla.
– Tottakai sieltä pitää leikata – ja sieltä pitää leikata ensimmäisenä.
– Minä ymmärrän sen, että Pekka Haavistolle ja vihreille Afrikka tulee ennen Suomea ja että afrikkalaisten etu tulee ennen suomalaisten etua, mutta tässä on perustavaa laatua oleva arvoero meidän ja vihreiden välillä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lahjaraha viranomaisten kritiikki kannatuskyselyt pelikirja Vaaligrilli putinismi salaliittoteoria ID-ryhmä etujen leikkaukset gallupit Oikeusvaltio Euroopan parlamentti Donald Trump Afrikka Pekka Haavisto Sananvapaus vihreät perussuomalaiset Jussi Halla-aho kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho Fingon vaalitentissä: Jokaisen lapsen pitäisi saada elää lapsuutensa ilman väkivaltaa, väkivallan uhkaa ja pelkoa kiusatuksi tulemisesta

Ylen budjettia on leikattava – ”Huonosti valvottu ja löysästi jaettu julkinen raha on minkä tahansa organisaation kirous”

Ylen presidenttitentissä Stubbilta ja Haavistolta löysää maahanmuuttopuhetta, Urpilainen vaati globaalia vastuunkantoa – Halla-aho: ”Ihmisten vastaanottaminen ei ratkaise ongelmia”

Presidenttiehdokas Jussi Halla-aho: Vain hyvinvoiva Suomi voi olla kokoaan suurempi – ”Lähden siitä, että Suomi on suomalaisten turvapaikka pahassa maailmassa”

Presidenttiehdokas Halla-aho arvioisi uudelleen Venäjän ja Suomen kaksoiskansalaisuusjärjestelmää – ”Ilmeinen turvallisuusriski”

Presidenttiehdokas Halla-aho: Jos me Suomessa teemme kaiken samoin kuin Ruotsissa, myös lopputulos tulee olemaan samanlainen

HS-gallup: Halla-ahon kannatus hurjassa nosteessa

Halla-aho: Suomalaisten turvallisuuteen ja hyvinvointiin vaikuttavat ja jatkuvasti pahenevat ongelmat ovat aiheita, joita presidentin pitäisi nostaa esiin

Urpilainen ja Haavisto jatkaisivat miljardien kippaamista velaksi Afrikkaan, Halla-aho tyrmää: Ulkomaille maksettava kehitysapu ei voi olla kuin pyhä lehmä, johon ei saa koskea
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Päivän pointti: Antti Lindtman sanoo vaalitentissä, ettei halua enempää humanitaarista maahanmuuttoa, kunnes puolueen raskaan sarjan kuiskaaja ilmoittaa, että kyllä haluaa – mistä oikein on kyse?

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää