Artikkeli kuva

Lehtikuva

Portugalin hulppeaan tieverkostoon poltettu miljardeja – tiet autioina

27.08.2013 |16:48

Portugalin massiiviset moottoritiet ovat autioitumassa. Syinä pidetään vyönkiristelyn aiheuttamaa ostovoiman kapenemista ja Portugalin hallituksen tienkäyttömaksuja. Aiemmin tienkäyttömaksuja ei ollut lainkaan. Tämä on nostanut protesteja ja vähentänyt tienkäyttömaksullisten teiden käyttöä.

Henkilöautoliikenteelle maksut ovat hieman alhaisemmat kuin polttoainekustannukset, mutta raskaalle liikenteelle jopa suuremmat. Tämä on pakottanut kuljetusalan yrityksiä käyttämään pidempiä kiertoreittejä tarkoituksena vähentää maksuja niin paljon kuin mahdollista.

Vuodesta 1986 Portugali on saanut EU:n aluekehitysrahastolta 96 miljardia euroa. Portugalin hallitus on käyttänyt lähes vastaavan määrän maan infrastruktuurin kehittämiseen. Tästä potista noin 45 miljardia on käytetty moottoritieverkoston laajentamiseen. Mootoritiekilometrimäärät ovat kymmenkertaistuneet. Moottoritiekilometrejä asukasta kohden on nelinkertainen määrä verrattuna Iso-Britanniaan, ja niitä on yli puolet enemmän asukasta kohden kuin mitä Saksassa on.

Liikennetiedotusyhtiö Inrixin mukaan vuoden alussa ruuhkat ovat vähentyneet Portugalissa 68 prosentilla. Viime vuonna autojen myynti romahti 27 vuoden pohjalukemiin.

Mittavat tiehankkeet on toteutettu julkisen sektorin yhteistyösopimuksin. Nyt maan hallitus käy neuvotteluja kustannuksista jälkikäteen. Tavoitteeksi on asetettu 7 miljardin euron säästöt.

Liikennealan asiantuntijat pitävät Portugalin rahankäyttöä moottoriteihin vahvasti liioiteltuna. Käyttämällä vain neljännes 45 miljardin varoista olisi heidän mukaansa saatu varsin kattava ja toimiva tieverkosto.

Lähde: Financial Times

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
5.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
8.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää