

Pormestariehdokkaat Nasima Razmyar (sdp.) ja Jussi Halla-aho (ps.) Puheenaihe-podin Leevi Leivon haastattelussa. / PUHEENAIHE
Pormestariehdokas Jussi Halla-aho: Helsinkiin syytä julistaa asumisen hintahätätila ja maahanmuuttohätätila – ”Vaikuttavat tavallisten ihmisten turvallisuuteen ja kunnan talouteen”
Helsingin pormestariksi pyrkivät sdp:n Nasima Razmyar ja perussuomalaisten Jussi Halla-aho olivat tällä viikolla puheenaihe.fi -podcastin keskusteluvieraina kertomassa omista ja puolueidensa vaaliteemoista. Halla-ahon mukaan Helsingin suurimmat ongelmat liittyvät erityisesti hallitsemattomaan kasvuun, heikkolaatuiseen maahanmuuttoon ja asumisen hintaan. Halla-aho katsoo, että Helsingin pitäisikin asuntotarjonnassaan suosia voimakkaasti sellaisia ihmisiä, joilla on työpaikka.
Halla-aho nosti keskustelussa esille keskeiset kehittämisen kohteet Helsingin kaupunkipolitiikassa. Halla-aho totesi, että vaikka Helsingin taloudellinen tilanne onkin kohtuullisen hyvä, epäkohtia voidaan aina osoittaa.
-Koen itse, että poliitikon ei pidä maalailla visioita vaan tunnistaa ongelmia ja pohtia niihin ratkaisuja. Helsingin suurimmat ongelmat liittyvät mielestäni hallitsemattomaan kasvuun, heikkolaatuiseen maahanmuuttoon ja asumisen hintaan.
Helsinki tunnetaan matalasta kunnallisveroasteesta. Halla-ahon mukaan käsitys matalasta verotuksesta on kuitenkin osittain silmänlumetta, koska helsinkiläinen maksaa asumisestaan jopa tuplasti enemmän kuin vaikka tamperelainen. Halla-ahon ykkösprioriteetti Helsingissä onkin löytää keinoja asumisen hinnan nousun hillitsemiseksi.
-Se, minkä Helsingissä vuokralla asuva voittaa matalassa kunnallisverossa, sen hän häviää asumisen hinnassa.
Halla-aho ei kuitenkaan innostu Malmin lentokentän asuntorakentamishankkeesta.
-Sinne olisi tulossa suolle rakennettua asuntotuotantoa, siis erittäin epäedulliseen ympäristöön. Nähdäkseni ei mitenkään välttämätöntä asuntojen rakentamisen kannalta.
Autoilua tarkasteltava paikallisena kysymyksenä
Helsingin kaupunki julisti syksyllä ilmastohätätilan. Halla-ahon mukaan tempaus on tyypillistä vihervasemmistolaista poseerausta, josta on syytä irrottautua.
-Sen sijaan meidän on syytä julistaa Helsinkiin asumisen hintahätätila ja maahanmuuttohätätila, koska nämä ovat niitä todellisia ongelmia, jotka vaikuttavat tavallisten ihmisten turvallisuuteen sekä asuinalueiden ja koulujen eriytymiseen ja gettoutumiseen ja samalla kunnan talouteen.
(Juttu jatkuu videon jälkeen)
Nasima Razmyar (sdp.) ja Jussi Halla-aho (ps.) puheenaihe.fi -podcastin keskusteluvieraina. Youtube, 1h 7 min.
Perussuomalaiset ei halua kiusata yksityisautoilijoita ruuhkamaksuilla. Halla-aho kuitenkin huomauttaa, että autoilua on tarkasteltava paikallisena kysymyksenä. Halla-aho tunnetusti itse liikkuu Helsingissä lähinnä polkupyörällä tai kävellen.
-Helsingissä kaikkien, myös autoilijoiden etu on, että mahdollisimman monia saadaan kannustettua kevyen liikenteen ja julkisen liikenteen käyttöön.
Razmyar nosti Helsingin kehittämiskohteista esille ikääntyneiden palvelut, ja totesi, että kotihoidon ja omaishoidon osalta on paljon kehitettävää. Razmyar mainitsi myös nuorten hyvinvoinnin ja jaksamisen Halla-ahon tapaan myös Razmyar katsoo, että asumisen hinta on ongelma Helsingissä.
-Tavoitteena pitää olla, että ainakaan asumisen hinta ei tästä nouse, Razmyar sanoi.
Pieni- ja keskituloinen palkansaaja jää väliinputoajaksi
Halla-ahon mielestä Helsingin pitäisi asuntotarjonnassaan suosia voimakkaasti niitä ihmisiä, joilla on työpaikka.
-Nyt meillä on käynnissä maailman metropoleista tuttu kehitys, eli Helsingissä voivat asua erittäin hyvätuloiset, joille asumisen hinnalla ei ole merkitystä. Toisaalta Helsingissä voivat asua myös ne, joilla ei ole tuloja ollenkaan, eikä heillekään asumisen hinnalla ole merkitystä, koska Kela maksaa heidän asumisensa. Väliinputoajana on pieni- tai keskituloinen työssäkäyvä ihminen joka ei ole tukien piirissä ja jolle ei jää paljoa käteen tuloistaan, koska asuminen vie kaiken. Tämä kehitys pitäisi onnistua katkaisemaan.
Halla-ahon ja Razmyarin näkemykset erosivat siitä, miten Helsingin asuntopolitiikkaa tulisi kehittää. Razmyarin mielestä Helsingissä tulee olla sekoittava asuntopolitiikka, eli on oltava runsaasti sekä vuokra-asuntoja että omistusasuntoja. Razmyarin mielestä asumisen hintaan voidaan vaikuttaa rakentamalla lisää asuntoja.
-Onneksi Helsingissä ollaan pystytty rakentamaan uusia koteja ja asuinalueita. Tämä hyvä tahti kannattaa pitää yllä. Sillä tavalla segregaatiokehitys voidaan ehkäistä ja hillitään asumisen hintaa, Razmyar sanoi.
Halla-aho totesi, että ensinnäkin Helsingin tulisi luopua jatkuvan kasvun strategiastaan.
-Kasvaminen ei ole itseisarvo. Jos maahanmuutto jätetään pois laskuista, Helsingin kasvaminen tapahtuu aina muun maan kustannuksella. Paitsi että koko maan pitäminen asuinkelpoisena on perussuomalaisten valtakunnallinen tavoite, se samalla palvelee myös helsinkiläisten etua. Helsingin etu ei ole se, että kaupunkiin muuttaa rajattomasti ihmisiä. Se toisaalta ylläpitää asumisen korkeaa hintaa ja palvelutarjonnan ongelmia.
Uuden rakentaminen palvelee asuntosijoittajien rikastumista
Halla-ahon mukaan nykyisen tilanteen häviäjiä ovat esimerkiksi työssäkäyvät yksinhuoltajat, jotka maksavat itse asumisestaan ja jotka eivät ole tukien piirissä.
-Tällaiselle ihmiselle on vaikea perustella, miksi hänen ylipäätään kannattaa käydä töissä, jos palkasta ei jää mitään käteen ja naapuri asuu vastaavassa asunnossa ilmaiseksi.
Halla-aho katsoo, että pelkkä asuntorakentaminen ei ratkaise Helsingin asuntopolitiikan ongelmia.
-Helsingissä asunnoille on rajattomasti kysyntää, kun asiakaskuntana on koko maailma. Kun meillä on myös käytössä asumistukijärjestelmä, joka mahdollistaa sen, että Helsinkiin voi muuttaa rajattomasti ihmisiä, jotka eivät maksa asumisestaan, niin uusien asuntojen rakentaminen palvelee ainoastaan asuntosijoittajien rikastumismahdollisuuksia. Suuri osa Helsingin uusista omistusasunnoista menee tällä hetkellä sijoittajille eikä omistajan omaan asumiskäyttöön. Tämä kertoo epäterveestä kehityksestä.
Halla-aho kehotti äänestäjiä myös kiinnittämään kuntavaaleissa huomiota valtuustoihin pyrkivien poliitikkojen intresseihin sekä siihen, ketkä ovat asuntosijoittajia.
-Jos poliitikolla on useita sijoitusasuntoja, jotka on vuokrattu muille, niin ei hänen intressissään ole se, että asumisen hinta laskee.
Razmyarin mukaan jokainen on aina tervetullut Helsinkiin asumaan.
-Meidän pitää hoitaa kasvu hallitulla tavalla, ja silloin me tarvitsemme enemmän asuntotuotantoa ja erilaisia asumismuotoja.
Helsinki on Suomen kallein paikka asua
Halla-aho tarkensi, että hän ei ole esittänyt, että ketään pitäisi kieltää muutamasta Helsinkiin.
-Kaupungistumiskehityksen suhteen ei kuitenkaan pidä olla sinisilmäinen. Kaupunkeihin muutetaan eri syistä, kuten vaikka opiskelujen tai palveluiden perässä. Jos kuitenkin useiden politiikkatoimien yhteisvaikutuksena maakunnat menettävät elinkelpoisuuttaan – esimerkiksi infra rapistuu ja työpaikat katoavat – niin ihmisillä ei enää ole realistista mahdollisuutta jäädä kotiseudulleen. Tällaisen puolipakotetun muuttoliikkeen syitä pitäisi pyrkiä poistamaan.
Halla-aho myös totesi, että lisärakentamisesta huolimatta asumisen hinta Helsingissä jatkaa nousuaan. Halla-aho kysyi Razmyarilta, millä mittareilla ja seurannalla demarit tarkastelevat asumisen hinnan laskemista.
Razmyar esitti, että kaavoittaminen on edistynyt hitaasti 2000-luvulla, mistä on seurannut ongelmia.
-Me kuitenkin tarvitaan lisää asuntoja, jotta edes se nykyinen hinta pysyisi. Asumisen hintaa on toki vaikea arvioida. Ei kai kaupungistumisen trendiä voi kieltää, Razmyar sanoi.
Halla-aho asui viisi vuotta Brysselissä toimiessaan Euroopan parlamentin jäsenenä. Halla-aho tuolloin huomasi, että Brysselin vuokrataso oli vain noin puolet verrattuna Helsinkiin.
– Kaikkea ei siis voi selittää pelkästään luonnollisilla tekijöillä. Kyllä Helsingissä asumisen kalliiseen hintaan vaikuttaa suuresti myös suomalainen asumistukijärjestelmä ja se, miten priorisoidaan, kun tehdään tuettua asuntotuotantoa.
Halla-aho totesi, että asumisen kannalta Helsinki on Suomen kallein kunta.
-Tälle alueelle kuitenkin samalla asettuu paljon niitä ihmisiä, joiden asumisen yhteiskunta maksaa. Tämä on yksi syy siihen, että asumisen hinta nousee myös niille ihmisille, joilla on työpaikka. Ne ihmiset, joille olisi täällä töitä ja joita työmarkkinat tarvitsisivat, niin juuri heillä ei ole varaa asua täällä, koska Helsingissä asuu niin paljon niitä, joiden asuminen rahoitetaan tulonsiirroilla.
Kansainväliset huippuosaajat arvostavat samaa kuin suomalaisetkin
Halla-aholta ja Razmyarilta kysyttiin myös, miten Helsinki voisi parantaa yritysten toimintaedellytyksiä.
Halla-ahon mukaan Helsinki on jo nyt suhteellisen hyvä toimintaympäristö monille yrityksille, koska asiakkaita riittää.
-Yritysten kannalta ongelmat liittyvät enemmänkin yrityslainsäädäntöön. Nimenomaan pk-yrittäjät kokevat, että vaikka vuosien varrella on puhuttu paljon normien purkamisesta ja byrokratian keventämisestä, niin silti heillä se erilaisten täytettävien kuponkien pinkka tuntuu vain kasvavan. Suurille yrityksille tämä ei ole ongelma, koska heillä on mahdollisuus palkata erillinen henkilö täyttämään kuponkeja, mutta pienemmät, muutaman työntekijän yritykset ovat vaikeuksissa.
Razmyarin mukaan Helsingin pitäisi olla yksi Euroopan kärkimaista startup-yritysten houkuttelemisessa, jossa tarvitaan myös brändinrakennustyötä. Razmyar esitti, että Helsingin pitäisi houkutella kaupunkiin enemmän huippuosaajia.
Halla-aho esitti, että kansainväliset huippuosaajat arvostavat samoja asioita kuin suomalaisetkin.
-Huippuosaajat arvostavat kohtuullista verotusta, turvallista ympäristöä ja hyvää koulujärjestelmää. Tämä onkin hyvä syy pyrkiä torjumaan sellaista maahanmuuttoa, joka vaarantaa nämä Suomen houkutustekijät.
Halla-aho totesi, että Suomi ei juurikaan voi kilpailla ilmastolla monen muun maan kanssa, ja lisäksi monen maahanmuuttajan näkökulmasta kielimuuri Suomessa on korkea.
-Mutta jos ulkomaalainen huippuosaaja näkee arabialaisten ja afrikkalaisten jengejä rautatieasemalla ja paikallisjunissa, niin en usko että se ainakaan lisää Helsingin houkuttelevuutta hänen silmissään.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Työttömyys kasvaa, kokoomus haikailee halpatyövoimaa ja vihreät uusia ympäristöveroja – Halla-aho: Maakuntiin luotava tuottavia työpaikkoja

PS:n Helsingin valtuustoryhmä kritisoi Malmin lentokentän rakennushankkeita: “Vihreille luonto- ja ympäristöarvot ovat pelkkää puhetta”

Tampereen pormestariehdokkaat Lassi Kaleva ja Veikko Vallin vastustavat haittamaahanmuuttoa ja ilmastokiihkoilua: “Meillä ei ole varaa syytää rahaa kaikkeen, mitä poliitikkojen päähän juolahtaa”

Ruotsin keskuspankin johtaja kertoi maan asuntomarkkinoiden lämpötilasta: “Kuin istuisi tulivuoren päällä”

Helsingin pormestariksi pyrkivä Juhana Vartiainen ei usko maahanmuuton aiheuttavan ongelmia pääkaupungissa, tahtoo myös pormestarille tuhdin tilipussin – Halla-aho: ”Absurdia”

Perussuomalaisten Helsingin valtuustoryhmä: Ilmastopäästöjen valikoiva huomioiminen rakentamisessa on epärehellistä viherpesua

SDP:n mukaan maahanmuutto olisi vastaus Helsingin huoltosuhdeongelmaan, perussuomalaisten Halla-aholle väite ei mene läpi: ”Ongelmaa ei ratkaista väestöllä, joka elää tulonsiirtojen varassa”

Helsingin kaupungin asunnot Oy kysyy hakijan äidinkieltä, mutta ei suostu luovuttamaan tietoja luottamushenkilöille – “Miksi tietoa kysytään, jos sitä ei saa hyödyntää päätöksenteossa?”
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää