

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Polvinen: Helsingin Kaisaniemen puistossa näkyvät monikulttuurisuuden ongelmat pienoiskoossa
Helsingin Kaisaniemen kupeilla usein liikkuva perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen näkee puistossa päivittäin Suomen sisäisen turvallisuuden löperöjen ratkaisujen ja sinisilmäisen maahanmuuttopolitiikan aiheuttamat ongelmat käsinkosketeltavina.
PS-kansanedustaja Mikko Polvinen kertoo kuullensa, miten torstaiaamuna 26.9. yläasteikäiseltä pojalta viedään Kaisaniemen puistossa takki keskellä katua, väkivallalla uhaten.
Polvinen kertoo Kaisaniemen aamujen alkavan usein siten, että puiston kuivatulle suihkulähteelle valuu nuoria miehiä ja poltetun ruohon haju alkaa leijua. Sitä sakeaa hajua riittää myöhään yöhön saakka.
– Väki lisääntyy päivän myötä. Jamaika-musa soi, alkoholitölkit tyhjenevät. Joku on lyönyt päänsä portaisiin. Soittelen ambulanssin, Polvinen kirjoittaa.
– Kun ilta alkaa tummenemaan, kuivatun altaan vieressä mäen rinteillä on väki tillin tallin. Altaalla huumekauppa käy ja väki lisääntyy. Kulttuurien kirjo on moninainen, niin omaa kansallisvähemmistöä kuin ulkomaanvahvistusta.
Vihervasemmistolainen Helsinki
Polvinen käy koiran kanssa kävelyllä. Puistikon remontin vuoksi valaisematonta polkua reunustavissa pusikoissa palaa kynttilöitä. Lusikoita kuumennetaan. Joskus näkyy piikittämistä. Kovempaa kamaa menee.
– Jambalaia-musa soi varsinkin kesällä lähes 24/7. Joku juoksee golf-maila kädessä ja huitoo toista. Tällä kertaa menee ohi, ensi kerralla ehkä ei. Nuoriso leikkii ja treenaa avoimesti toistensa turpaan vetämistä.
– Aamusta paikalle tulee myös puiston rakentajia. Duunarimiehiä ja -naisia. Lapion kanssa monttuun ja kaivureita ajamaan. Dimexit liikkuvat, ja on siellä joku maahanmuuttajakin koneen puikoissa.
– Nämä duunarit elättävät perheensä, maksavat verot ja samalla näkevät, kun poliisit ajavat ympyrää näiden joutilaiden ympärillä. En ihmettele, että myös ohikulkijoiden veronmaksuhalukkuus vähenee. Helsingin Kaisaniemen puisto esittää monikulttuuriset ongelmat tiivistettynä, pienoiskoossa. Siellä voi käydä tutustumassa, mihin vihervasemmistolainen Helsinki on kaupunkinsa ajanut, Polvinen toteaa.
Korjaus 4.10. klo 12:32: Polvinen ei itse nähnyt takkivarkautta. Hän kuuli asiasta kolmannelta osapuolelta.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Kaisaniemen puisto vihervasemmistolaisuus Mikko Polvinen päihdeongelmat veronmaksuhalu duunarit huumekauppa Maahanmuuttopolitiikka Sisäinen turvallisuus Monikulttuurisuus Helsinki
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Väestökello näyttää, miten ulkomaalaistaustaisten ihmisten osuus vauhdilla kasvaa Suomessa: Nykytahdilla joka neljäs helsinkiläinen on vieraskielinen jo vuonna 2038
Ajatuspaja Suomen Perustan tänään julkaisema vaestokello.fi-palvelu kuvaa maahanmuuttajataustaisten ihmisten osuutta Suomessa. Pääkaupunkiseudulla vieraskielisten ihmisten osuus kasvaa kiihtyvää tahtia.

Garedew tyrmää ehdotuksen kannabiksen laillistamisesta: “Vihervasemmiston ideologisella hulluudella ei ole rajoja”

Oikeusministeri Leena Meri: Pidättäminen ja matkustuskielto mahdolliseksi myös alle 15-vuotiaille rikoksesta epäillyille

Sisäministeriö: Maahantulokielto ja säilöönoton enimmäiskesto pidemmiksi
Hallitus esittää, että ulkomaalaislain säilöönottoa koskevia säännöksiä tiukennettaisiin ja maahantulokiellon säännökset uudistettaisiin. Lisäksi lakiin lisättäisiin mahdollisuus peruuttaa oleskelulupa ja määrätä maahantulokielto Suomen ulkopuolella oleskelevalle ulkomaalaiselle turvallisuussyistä.

Tutkimus: Haittamaahanmuutto heikentää suomalaisten oikeutta sosiaaliturvaan
Viikon suosituimmat

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Vasemmisto reagoi tunteella maahanmuuttopolitiikan kiristyksiin – sisäministeri Rantanen muistutti, että Suomessa ei enää voi olla muita Pohjoismaita löperömpiä sääntöjä
Eduskunnassa käsiteltiin tänään hallituksen esityksiä ulkomaalaislain muuttamiseksi. Suomen maahanmuuttopolitiikan muutos kohti tiukempaa yleiseurooppalaista tasoa demokraattisen prosessin kautta osui syvälle tunteisiin vasemmistoliiton kansanedustajalle Veronika Honkasalolle.

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vigeliukselta kovaa kritiikkiä Yleisradion johdolle: ’’Uutisista leikkaaminen on Ylen päätös, ei eduskunnan’’
Yle-työryhmässä neuvotellut ja Ylen hallintoneuvostossa työskentelevä kansanedustaja Joakim Vigelius ottaa kantaa Ylen säästöihin kohdistuneeseen kritiikkiin. Hänen mukaansa säästöjen kohdentamisesta vastaa Yle, ei eduskunta.

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.