Artikkeli kuva

PISA: Kun vasemmiston argumentit loppuvat, rasismisyyttely alkaa – Miko Bergbom antaa Li Anderssonin kuulla kunniansa

02.10.2024 |20:45

“Li Andersson päättää jatkaa valehteluaan ja se on oikeasti todella surullista.” Näin toteaa kansanedustaja Miko Bergbom videokommentissaan.

PISA-tutkimuksen julkistaminen on saanut vasemmiston takajaloilleen. Rasismisyytökset kohtaavat jokaista, joka kehtaa sanoa ääneen sen, mikä on kadunmiehellekin ilmiselvää, ja jonka tutkimus vahvistaa: maahanmuuttajat ovat suurissa vaikeuksissa suomalaisessa koulujärjestelmästä.

Massiivisista kotoutumisyrityksistä huolimatta oppimistulokset jäävät hyvin heikoiksi.

PS-puheenjohtaja Riikka Purra oudoksui oppositio tarjoaa “lääkkeeksi” vielä enemmän sitä, mistä ongelma johtuu:

“Merkillistä, että aina kun tulee maahanmuuton toimivuutta kyseenalaistavia tietoja (ja se on usein, koska todellisuus on sellainen), oppositio nousee takajaloilleen ja vaatii *enemmän* ja *lisää* juuri sitä, millä ongelmia on aiheutettu.”

Vasemmistopuheenjohtaja Li Andersson sähähtää: “Harva asia on minusta niin vastenmielistä kuin päättäjät, jotka levittävät rasistisia ennakkoluuloja lasten kustannuksella. Tänään siitä on antanut esimerkkiä valtiovarainministeri Riikka Purra, joka tarttui uutiseen maahanmuuttajataustaisten oppilaiden pärjäämisestä tuoreimmassa Pisa-tutkimuksessa.”

PS-kansanedustaja Miko Bergbom kommentoi ärhäkkää sananvaihtoa videollaan, osoittaen sanansa Anderssonille.

Bergbomkysyy, olisiko oikein, että perussuomalaiset laskeutuisi Anderssonin tasolle ja kysyisi, miksei hän itse opetusministerinä ollessaan välittänyt lapsista?

– Uskon, että tämä ei olisi reilua. Uskon, että aidosti yritit tehdä parhaasi opetusministerinä – omista arvo- ja poliittisista lähtökohdistasi käsin.

– Mutta tulokset ovat mitä ovat, etkä sinä pääse niitä pakoon. Et pääse siitä pakoon rasismikortilla. Et pääse sitä pakoon lapsikortilla. Et pääse sitä pakoon haukkumalla perussuomalaisia.

– Perussuomalaiset on vuosia ja vuosikymmeniä varoittanut siitä, että jos Suomen maahanmuuttopolitiikka on liian löysää, eikä aseteta kriteereitä sille, millä perusteella Suomeen saa tulla, niin siitähän aiheutuu väkisinkin integraation kannalta ongelmia, joihin on todella vaikea vastata edes rahalla.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
10.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää