

KUVAKAAPPAUS/FOX NEWS/YOUTUBE
Pikkupojan sulkapäähineestä ja kasvomaaleista nousi valtava haloo Yhdysvalloissa
Woke-henkinen ihmisten maalittaminen on yhä voimissaan. Aikoinaan Suomessa “canceloitiin” Herra Heinämäen Lato-orkesterin intiaanihahmo ja juuri nyt kamppaillaan Katariina Sourin saamelaisnaisesta. Yhdysvalloissa viimeisin “kulttuurisen omimisen” kohu liittyy siihen, saako yhdeksänvuotias poika käyttää sulkapäähinettä jalkapallopelissä, jos hän itse on intiaaniheimon jäsen.
Yhdysvalloissa yhdeksänvuotiaan jalkapallofanin intiaanipäähineestä ja kasvomaaleista noussut rasismikohu on malliesimerkki siitä, että woke-henkinen ihmisten vainoaminen ja maalittaminen on yhä voimissaan. Urheiluun erikoistuneen Deadspin-nettilehden blogisti Carron J. Phillips päätti ryhtyä maalittamaan pikkupoikaa nähtyään kuvan, jossa poika on jalkapallokentän katsomossa sulkapäähine päässään ja kasvot maalattuina.
Phillips kirjoitti jutun, jossa hän syytti yhdeksänvuotiasta pikkupoikaa blackface-kasvomaalauksen käytöstä ja rasismista sekä mustia että intiaaneja kohtaan. Toimittaja Phillips valitsi tarkoituksella kuvituskuvan, jossa pojan kasvot näyttivät kokonaan mustiksi maalatuilta, vaikka todellisuudessa pojan kasvojen toinen puoli oli maalattu punaiseksi hänen fanittamansa joukkueen tunnusvärin mukaan.
Toimittaja johti harhaan
On vaikea ymmärtää, miksi Phillips päätti tarkoituksella valita harhaanjohtavan kuvituskuvan. Carron J. Phillips on kokenut urheilutoimittaja, joka on saanut useita journalistipalkintoja mustien toimittajien yhdistyksiltä.
Yksi syy koko jutun kirjoittamiselle saattaa olla se, että Deadspin-nettilehden ja sen kirjoittajien tulot perustuvat hyvin suurelta osin mainostuloihin, joita tulee sitä enemmän, mitä enemmän jutut saavat klikkauksia ja lukijoita. Toinen syy lienee kirjoittajan antirasistinen agenda, joka näkyy jutussa vahvasti.
– Ei ole helppoa halveerata kahta ihmisryhmää samalla kertaa, Phillips kirjoittaa. Mutta sunnuntaina Las Vegasissa yksi Kansas City Chiefs -joukkueen faneista onnistui vihaamaan sekä mustia että Amerikan alkuperäisasukkaita yhdellä kertaa.
Phillips sai pikkupojan peliasusta aiheen pitkään vuodatukseen amerikkalaisen jalkapallon NFL-liigan rasistisesta historiasta ja systemaattisesta rasismista. Hänen mielestään NFL:n olisi pitänyt jo aikoja sitten vaatia Kansas City Chiefs (“Kansas Cityn päälliköt”) -joukkuetta muuttamaan nimensä, kuten Washington Redskins (“punanahat”) joutui tekemään. Myös kaikki fanien käyttämät, intiaaneihin viittaavat asut ja eleet, kuten tomahawk-kirveen iskua jäljittelevä kädenliike pelikatsomossa tulisi ehdottomasti kieltää.
Meikki käy, kasvomaali ei
Rasismikohu oli sitä myöten valmis ja sosiaalisessa mediassa alkoi ankara vääntö siitä, oliko pikkupoika syyllistynyt rasismiin vai ei. Joidenkin mielestä oli, kun taas toiset olivat sitä mieltä, että antakaa pojan pukeutua peliin miten haluaa.
Fox News -uutiskanavan toimittaja Jesse Waters naureskeli, että nykymaailmassa pojat voivat käyttää meikkiä ja kaikki lapset voivat vapaasti valita sukupuolensa, mutta eivät nähtävästi sitä, missä asussa tai kasvomaalissa haluavat mennä katsomaan peliä.
Monet kommentoijat kehottivat pojan vanhempia nostamaan Amerikan tyyliin suurinumeroisia vahingonkorvauskanteita kaikkia häntä rasistiksi solvanneita vastaan. Muutama vuosi sitten Nick Sandmann -niminen nuori mies joutui tahtomattaan sotketuksi median nostamaan intiaanikohuun. Lopputulos oli se, että CNN-uutistoimisto joutui maksamaan nuorelle miehelle miljoonakorvaukset.
Pojan äiti: “Lopettakaa jo!”
Pojan äiti kirjoitti Facebookin viestin, jossa hän pyysi jättämään poikansa rauhaan. Lisäksi äiti kertoi, että itse asiassa hänen poikansa on alkuperäiskansan jäsen. Tämän jälkeen media tutki asiaa ja sai selville, että pojan isoisä istuu kalifornialaisen chumash-heimon valtuustossa.
Kaikille toimittajille tämä tieto ei riittänyt pikkupojan jättämiseksi rauhaan. Urheilutoimittaja ja journalismin opettaja Kevin Blackistone – joka on myös saanut mustien toimittajien yhdistyksen journalistipalkinnon – otti yhteyttä chumash-heimoon kärttääkseen heiltä virallisen kannanoton rasismikohuun.
Alkuperäistä Deadspinin juttua on myöhemmin päivitetty chumash-heimon vanhimpien kannanotolla, jossa todetaan, että heimon jäsenten tekemiset ovat heidän oma asiansa, mutta heimo ei virallisesti suosittele käyttämään sulkapäähinettä osana “naamiaispukua”. Päivitys on laitettu jutun alkuun, ikään kuin se olisi alun perinkin ollut toimittajan närkästymisen perusteena.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Kevin Blackistone Nick Sandmann Jesse Waters amerikkalainen jalkapallo Carron J. Phillips Deadspin cancelointi Blackface rasismikohu Woke-ideologia Viharikos maalittaminen Sulkapäähine Intiaanit Kulttuurinen omiminen Antirasismi Rasismi Yhdysvallat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valkoinen koulupoika potkittiin kuoliaaksi Las Vegasissa – mustat tubettajat ihmettelevät miksi media ei puhu rasismista

16-vuotias kuoli veitseniskuihin Ranskassa – viranomaiset vaikenevat tekijöiden motiiveista

Tyttöä puukotettiin jumppasalissa – amerikkalaisäiti haastaa koulun oikeuteen koska opettajat eivät estäneet

Vigelius: Rasismin käsite inflatoituu, koska sitä havaitaan joka paikassa – makeisissa, riisissä, lautapeleissä, tiernapojissa, sombreroissa, pesukarhuissa, burkhan kritisoinnissa, lipuntarkastajissa

Rasismikohu USA:ssa – koulu pyysi anteeksi kuvaa kuraisesta lumiukosta

Kulttuurien sota kiihtyy USA:ssa: Trumpin kannattajat saivat tarpeekseen wokesta ja perustivat oman nettikaupan

Seksistiset pilvenpiirtäjät, matematiikan valkoinen ylivalta, koululaisten ilmastolakot – viime aikojen länsimainen kulttuurivallankumous alkoi tieteeksi naamioidusta aktivismista

Vasemmistolaiset poliitikot innostuivat maalittamaan somekirjoittajaa

Ultra Bran entinen laulaja ottaa etäisyyttä taiteilijoiden “äänekkään vähemmistön” woke-ajatteluun
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää