Piia-Noora Kauppi: Hyvinvointivaltio voi loppua kuin kimalaisen lento

30.10.2013 |14:37

Finanssialan keskusliiton toimitusjohtaja, kokoomustaustainen Piia-Noora Kauppi povaa, että EU:n hellimä hyvinvointivaltio saattaa loppua kuin kimalaisen lento. Hän vertaa hyvinvointivaltiota kimalaiseen, joka teoriassa ei voi lentää, mutta lentää kuitenkin.

– Rajansa kaikessa. Tuo raja on nyt lähellä – ehkä jopa ylitetty, Kauppi toteaa Finanssialan keskusliiton nettisivuilla.

– Kehosta on tullut liian pöhöttynyt johtuen ylimitoitetusta tulonjakopolitiikasta, siivet ovat liian pienet huoltosuhteen heikentyessä ja siitepölyäkin eli velkaa tuleville sukupolville on kertynyt reilusti. Tähän kun lisätään vielä se, että pesässä huudetaan ”hunajata, hunajata, hunajata mulle”, niin ei ole helppoa tällä ötökällä, Kauppi ironisoi.

Kauppi kummastelee, kuinka poliitikot, jotka ovat äänekkäimmin ylpeilleet upealla eurooppalaisella sosiaalisella mallillamme, ovat olleet hiljaa, kun on tullut aika rakentaa mallille uutta kestävämpää taloudellista pohjaa. Hän viittaa IMF:n ennusteeseen, jonka mukaan paitsi maailmanlaajuisen BKT:n taso, myös BKT:n palautumiskäyrän kulma on muuttunut. Emme palaa enää samalle tasolle kuin ennen lamaa olimme.

– IMF ennustaa, että vuonna 2018 olemme globaalisti 4 prosenttia jäljessä kriisiä edeltäneestä tasosta, Kauppi toteaa.

Kaupin mukaan kasvun eväitä ei syönyt yksin vuoden 2007 finanssikriisi. Pankit romahtivat vain osassa euromaista. Taantuma johtuu jo 1970-luvulla alkaneesta julkisen talouden massiivisesta velkaantumisesta.

– On kummallista, että taakka on kasvanut ikään kuin huomaamatta. Luvut ovat olleet koko ajan kaikkien nähtävillä.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä

04.03.2025 |19:36
3.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
5.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin

07.03.2025 |08:46
9.
Suomen uutiset logo

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista

05.03.2025 |22:40

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää