

Tyttöjen sukuelinten silpominen on yleistä muslimimaissa. Kuvan tuskin parivuotias tyttö joutui julman toimenpiteen kohteeksi viime vuonna Indonesian Gorontalon provinssissa. / LEHTIKUVA
Perussuomalaisten varavaltuutettu jätti valtuustoaloitteen tyttöjen silpomista vastaan: “Pettymyksekseni naispuolinen somalivaltuutettu jätti allekirjoittamatta”
Tyttöjen sukuelinten silpomisen kieltämistä vaativa kansalaisaloite on etenemässä eduskuntaan. Silpominen on jo Suomessa rikoslain vastaista, mutta aloitteessa vaaditaan erillistä lakia, joka kattaa myös ulkomailla tehdyt silpomiset. Asiaa on puitu myös Espoon kaupunginvaltuustossa.
Fenix Helsinki ry:n tutkimuksen mukaan Suomessa asuvia tyttöjä on silvottu.
– Olisi aika kummallista, jos hyvin vahvoista perinnäistavoista luovuttaisiin kuin veitsellä leikaten väestön muuttaessa Afrikasta ja Lähi-idästä Eurooppaan. Somaliassa tytöistä ja naisista noin 98 prosenttia on ympärileikattu ja naisista vain kolmannes haluaisi luopua tavasta, Espoon perussuomalaisten 1. varavaltuutettu Henna Kajava huomauttaa.
Silpominen alkoi ensimmäisten somalien myötä
Sukuelinten silpominen tuli Suomeen 90-luvun alussa ensimmäisten somalien myötä. Terveyden ja hyvinvoinninlaitos (THL) käynnisti ensimmäisen toimintaohjelman tavan kitkemiseksi Suomesta vasta vuosille 2012-2016.
– Nyt on alettu pyöritellä myös tyttöjen ympärileikkauksen kriminalisointia. Tarvitaanko erillislakia teon tuomittavuuden selventämiseksi vai riittääkö nykyinen lainsäädäntö, jossa teko voidaan tuomita törkeänä pahoinpitelynä? Kansalaisaloite erillislain puolesta on jo kerännyt tarvittavan määrän nimiä.
Tyttöjen ympärileikkauksista tehtävä rikosilmoitus
THL:n toimintaohjelma on ollut tarkoitus jalkauttaa käytäntöön kaikissa Suomen kunnissa. Kunnille, joissa on paljon maahanmuuttajia on suositeltu silpomisen vastaisen ehkäisytyöryhmän tai -verkoston perustamista.
– Tällainen onkin Espoossa, jossa itse asun. Kuntien edellytetään myös järjestävän koulutusta ammattihenkilöstölle siitä, kuinka ottaa jokaisen asianosaisesta kulttuurista tulevan asiakkaan kanssa puheeksi tyttöjen ympärileikkaus. Ammattihenkilöstön tulee antaa neuvontaa asiassa ja ilmoittaa ympärileikkausepäilyistä tai epäillystä uhasta viranomaisille.
– Itse asiassa lain mukaan jokaisesta alaikäisen tytön ympärileikkauksesta on velvollisuus tehdä lastensuojeluilmoitus, Kajava muistuttaa.
Pahimman laatuista rasismia
Kuntien tulisi myös sisällyttää tyttöjen ympärileikkausten ehkäisy THL:n ohjeiden mukaisesti kotouttamis- sekä lasten ja nuorten hyvinvointiohjelmiin.
– Näin ei ole ainakaan Espoossa toimittu. Toimintaohjelman jalkauttaminen kuntiin on muutenkin jäänyt retuperälle, Kajava huomauttaa ja kertoo THL:n kyselytutkimuksesta (2017), jonka mukaan ammattilaiset saavat tietoa aiheesta edelleen etupäässä internetistä.
– Tyttöjen ympärileikkauksen ehkäisyn jättäminen retuperälle on pahimman laatuista rasismia. Miten paljon vakavammin asiaan suhtauduttaisikaan, jos tällainen äärimmäinen, pysyvästi vammauttava seksuaaliväkivalta uhkaisi kantasuomalaisia tyttöjä? Kajava kysyy.
Kannatusta yli puoluerajojen
Koska valtakunnallisella tasolla ei ole saatu juuri käytännön tuloksia aikaiseksi, Kajava jätti aiheesta valtuustoaloitteen.
– Aloite keräsi Espoon valtuustossa hyvin allekirjoituksia; yli puolet valtuutetuista allekirjoitti aloitteen. Kokoomuksesta ja vasemmistosta kiiteltiin aloitetta ja eräs vihreä valtuutettu soitti haluavansa allekirjoittaa aloitteen, vaikka ei päässyt kokoukseen.
– Pettymyksekseni naispuolinen, konservatiivinen somalivaltuutettu ei sitä allekirjoittanut, mutta luki ja valokuvasi sitä pitkään, Kajava sanoo.
Kajava oli aiemmin ehdottanut koulutuksen ja neuvonnan lisäksi valvonnan järjestämistä vuosittain neuvola- ja kouluterveystarkastusten yhteydessä valtuuston hyvinvointisuunnitelmien hyväksymisen yhteydessä.
– Tämä herätti kuitenkin voimakkaita vastareaktioita monissa naisvaltuutetuissa.
Islam kehityksen kompastuskivenä
Nyt aloitteessa vaaditaan käytännönläheisten ohjeiden ja koulutuksen antamista kattavasti kaikille riskiryhmien kanssa asioiville ammattihenkilöille ja näille velvollisuutta ottaa ympärileikkaus puheeksi riskiryhmiin kuuluvien kanssa sekä asiasta käytävän keskustelun aktivoimista maahanmuuttajayhteisöissä ja vastaanottokeskuksissa.
– Valtava määrä pikkutyttöjä on mitä ilmeisimmin silvottu Suomessa ja Euroopassa aiheen lammasmaisen aristelun ja mitä karmeimmille kulttuuritavoille nöyristelyn seurauksena. Toivottavasti asiassa kuitenkin vihdoin edistytään konkreettisesti; parempi myöhään kuin ei milloinkaan.
– Eräs kompastuskivi kehityksessä on varmasti islam, sillä sen kaikki neljä perinteistä koulukuntaa suhtautuvat tyttöjen silpomiseen vähintään sitä suositellen. Osa islamilaisista auktoriteeteistä on kuitenkin tapaa vastaan. Valtaosin kristillisessä Etiopiassa tyttöjen silpomisen vastainen työ on tuottanut hyviä tuloksia, Kajava huomauttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruohonen-Lerner: Nollatoleranssi tyttöjen sukupuolielinten silpomiselle

Elomaa: Sharia-laille nollatoleranssi Suomessa

Tänäkin kesänä moni tyttö joutuu matkalle – ja palaa hiljaa sukupuolielimet silvottuna

Mitä demaripoliitikko “Husu” sanoi perussuomalaisista sipoolaiskoulussa? Kiistää haukkuneensa rasisteiksi – levittänyt väärää tietoa ennenkin

Rantanen: ”Sukuelinten silpomisen vastainen kansalaisaloite on loistava!”

Halla-aho: Lapsen silpomisen tai silvotuttamisen pitäisi olla peruste lakkauttaa oleskelulupa – “Ehdollisilla rangaistuksilla tai sakoilla ei ole mitään pelotevaikutusta”

Kansa haluaa kieltää tyttöjen sukuelinten silpomisen, perussuomalaiset tukevat kansalaisaloitetta: “Haitalliset kulttuuripiirteet pitää lopettaa täällä alkuunsa”
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.