Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Perussuomalaisten vaihtoehtobudjetti panostaa yrittäjyyteen

02.11.2018 |14:25

Yrittäjyys ja työllistäminen ovat tärkeässä osassa perussuomalaisten eduskuntaryhmän tulevaa varjobudjettia.

Ryhmä on jättänyt varjobudjettiin liittyen laki- ja talousarvioaloitteet koskien ALV:n alarajan nostoa, uuden kannustavan yritysveromallin käyttöönottoa sekä tuulivoiman tuotantotuen poistamista.

Pienyritysten ALV:n alarajaa nostettava

Perussuomalaisten mielestä arvonlisäverollisen liiketoiminnan alarajan nosto on tehokas keino harmaan talouden torjunnassa ja yrittäjyyteen kannustamisessa. Uudistus parantaisi erityisesti pienyritysten kannattavuutta ja mahdollisuuksia työllistää sekä madaltaisi yrityksen perustamisen kynnystä ja lisäisi näin pienyrittäjien määrää.

Ryhmä edottaa, että arvonlisäverollisen liiketoiminnan alarajaa nostettaisiin nykyisestä 10 000 eurosta 20 000 euroon ja samalla ALV:n niin sanottu huojennusalueen katto nostettaisiin 30 000 eurosta 40 000 euroon.

Voittoja kasvuun ja työllistämiseen

Myös uusien työpaikkojen luominen on keskeistä. Perussuomalaisten ehdottamassa yritysveromallissa pk-yritys, joka palkkaa kahtena peräkkäisenä vuotena vähintään kaksi uutta kokopäivästä työntekijää Suomeen ja lisää työntekijämääräänsä vuosittain vähintään 10 prosentilla, on vapautettu yhteisöverosta niin kauan, kun se ei jaa omistajilleen osinkoja.

– Malli kannustaisi yrityksiä kasvuun sekä siihen, että voitot suunnattaisiin toiminnan edelleen kehittämiseen ja työllistämiseen.

Tuulivoimalta tuet pois

Perussuomalaiset haluaa myös tarkastella yrityksille maksettavia tukia kriittisesti. Eri energianlähteitä tulee kohdella yhtäläisistä lähtökohdista ja poistaa tuulivoiman 232 M€:n tuotantotuki.

– Jos tuulivoimaa ei pystytä tuottamaan markkinaehtoisesti, sitä ei tule tuottaa lainkaan, perussuomalaiset painottavat.

Eduskuntaryhmä muistuttaa myös, ettei tuulivoimarakentamisen haittoja kuten melua, välkettä ja muita haittoja ei ole juurikaan huomioitu.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
6.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
8.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
10.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää