

MATTI MATIKAINEN
Perussuomalaisten kunta- ja aluevaalitapahtumille startti Mikkelissä – syysaurinko ja Riikka Purran puhe vetivät Kirkkopuiston täyteen väkeä
Median klikkiotsikoiden kautta politiikasta välittyy usein riitaisa vaikutelma, joka ei kerro koko todellisuutta yhteisten asioiden hoidosta. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kutsuukin kansaa perussuomalaisten tapahtumiin, mikäli kiinnostaa tietää, mitä politiikassa oikeasti tapahtuu. - Pysy kuulolla, ja tutustu siihen, mitä sanottavaa meillä oikeasti on, Purra sanoo.
Syysaurinko lämmitti tänään lauantaina Mikkelin Kirkkopuistoon kerääntynyttä runsaslukuista kansaa perussuomalaisten kunta- ja aluevaalitapahtumien aloitustilaisuudessa.
Teltoilla tarjoiltiin vastapaistettuja lettuja. Tällä kertaa paikalla kuultiin myös livemusiikkia, jota esitti harmonikkataituri, mikkeliläinen kansanedustaja Jaana Strandman.
Videotervehdys Mannerheimin patsaalta
Mikkelissä puhui myös valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra, joka puistovierailua ennen julkaisi aurinkoisen videon Mannerheimin patsaalta.
Median klikkiotsikoiden välityksellä valtakunnanpolitiikan tapahtumista välittyy usein riitaisa vaikutelma, joka ei kerro koko todellisuutta Suomen yhteisten asioiden hoidosta.
Videolla Purra vinkkaakin kansalle, että perussuomalaisten tapahtumissa kannattaa käydä jo siitä syystä, mikäli kiinnostaa tietää, mitä politiikassa oikeasti tapahtuu.
– Pysy kuulolla, ja tutustu siihen, mitä sanottavaa meillä oikeasti on.
Terveisiä Mikkelistä ☀️☀️☀️#persut#perussuomalaisetpic.twitter.com/jExocylDuI
— Riikka Purra (@ir_rkp) October 5, 2024
Talouden vahvistaminen kysyy kanttia
Talousuutisten otsikot ovat viime aikoina olleet synkkiä. Valtiovarainministeri Purra kuitenkin vakuuttaa, että parempaan suuntaan ollaan menossa.
– Hallituksella on vakaa linja, jolla sekä korjataan julkista taloutta että huolehditaan kasvusta, siitä, että meille syntyisi uusia yrityksiä ja uutta myytävää niin, että pääsemme tästä aneemisuudesta eteenpäin.
Hallitus pyrkii vahvistamaan Suomen taloutta ja vakauttamaan velkasuhteen vaalikauden loppuun mennessä. Purra muistuttaa, että talouden suurien muutoksien tekeminen kohti parempaa vaatii kärsivällisyyttä.
– Haluamme, että Suomi tästä nousee. Tehtävä ei ole helppo, eikä se tapahdu tuosta noin vain. Saattaa jopa olla, että monien tekemiemme toimien vaikutukset osuvat vasta seuraavalle hallituskaudelle.
– Toivottavasti järkipuolueet saavat jatkaa seuraavallakin hallituskaudella, koska kaikki ei vielä tule tässä valmiiksi. Ihan hetkessä ei ole mahdollista korjata vuosikymmenien velkaantumista, järjestelmän paisumista sekä sitä, että talouskasvua ei ole juuri ollut. Kaikki tämä vaatii pitkäjänteistä työtä. Poliitikoilta se vaatii sitä, että kantti kestää.
Suomeen tänä vuonna yli 4000 kilometriä uutta asfalttia
Kanttia tarvitaan, koska hallitus tekee töitä koko Suomen ja maamme tulevaisuuden hyväksi, ei pelkästään talouden vahvistamiseksi vaan monessa muussakin asiassa.
– Hallitus toteuttaa nyt tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ja upeaa liikennepolitiikkaa, Purra sanoo ja viittaa siihen, että tämä hallitus ei edeltäjänsä tavoin enää kurita autoilijoita.
Hallitus purkaa teiden korjausvelkaa ja asfalttikesä 2024 olikin vilkkain vuosikausiin, sillä tänä vuonna Suomeen saatiin yli 4 000 kilometriä uutta asfalttia.
– Asfaltti tuoksuu koko maassa, tärkeitä juttuja. Tälläkin pyritään siihen, että tulevaisuudessa asiat ovat meillä paremmin.
Nato tulee Mikkeliin
Perussuomalaisessa talouspolitiikassa huomioidaan selvästi myös sukupolvien välinen oikeudenmukaisuus.
– Tulevien sukupolvien ei tarvitse kohtuuttomasti maksaa siitä, että tässä maassa on eletty kuin hunningolla ja lisätty menoja enemmän kuin tulojen puolesta olisi ollut mahdollista, Purra sanoo.
Puolustusliitto Nato vahvistaa rakenteitaan lähitulevaisuudessa Mikkelissä. Naton maavoimien Mikkelin alaesikunta tulee sijoittumaan Mikkelin Karkialammelle, jossa sijaitsee Suomen Maavoimien esikunta.
Purra näkee Naton läsnäololla suuren positiivisen merkityksen paitsi Mikkelin, myös koko Suomen kannalta.
– On erittäin hienoa, että Mikkeliin avautuu uusi puolustuspoliittinen mahdollisuus, Purra sanoo, ja arvioi Nato-alaesikunnan tuovan mukanaan myös aluetaloudellista buustia Etelä-Savoon.


SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vaalistartti Mikkeli teiden korjausvelka Jaana Strandman aluevaalit valtionvelka Kuntavaalit Julkinen talous Riikka Purra nato
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vasemmistoliiton puheenjohtajaehdokkaat huolissaan oppimisen tuen “heikentämisestä” – Koponen ihmettelee kommentteja: Hallitus lisää miltei 100 miljoonaa euroa oppimisen tuen uudistamiseen
Verkkouutisten Sanna Ukkola -showssa 3.10.2024 olivat vieraina vasemmistoliiton puheenjohtajaehdokkaat Minja Koskela ja Laura Meriluoto. Meriluodon kommentit oppimisen tuen heikentämisestä ja Koskelan kehut kolmiportaisen tuen mallille herättävät ihmetystä perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koposessa.

Suomen vahva tuki Ukrainalle jatkuu – Tavion päätöksellä neljä miljoonaa euroa humanitaarista tukea talven yli selviytymiseen
Suomi on yksi Ukrainan vahvimmista tukijoista Euroopassa. Suomen tuki Ukrainalle on laaja-alaista: puolustusmateriaalia, siviilimateriaalia, humanitaarista apua ja kehitysyhteistyötä. Viimeksi syyskuussa Suomi on ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavion päätöksellä myöntänyt Ukrainalle neljä miljoonaa euroa humanitaarista tukea talven yli selviytymiseen.

Hyvinvointiala HALI: Hallituksen esitys helpottaa erikoissairaanhoidon jonojen purkua
Hallitus antoi torstaina eduskunnalle esityksen koskien terveydenhuollon päivystyksen ja leikkaustoimintaa koskevan lainsäädännön muuttamista. Jatkossa hyvinvointialueet voivat hankkia esimerkiksi lonkan ja polven tekonivelleikkauksia yksityisiltä palveluntuottajilta vaikkapa palvelusetelin avulla, kun hoitotakuu on vaarassa ylittyä.

Jo lähes 47 000 kansalaista vaatii Yleisradiolle tiukempaa talouskuria ja tehtävien rajausta – nuorisopoliitikkojen tekemälle Yle-kansalaisaloitteelle vahva kannatus
Hallituspuolueiden nuorisojärjestöjen perustamassa kansalaisaloitteessa vaaditaan Yleisradiota osallistumaan tiukempiin taloudellisiin sopeutustoimiin. Aloitteessa vaaditaan lisäksi Ylen tehtävien merkittävää kaventamista.
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat

Latvia irtautumassa Ottawan miinakieltosopimuksesta

Itäraja pysyy kiinni
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää