Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Perussuomalaisten Koposelta ja Keskisarjalta raju esitys: Suomen irtauduttava maankäyttösektorin päästökaupasta

04.02.2025 |13:45

Kansanedustajat Ari Koponen ja Teemu Keskisarja ovat jättäneet toimenpidealoitteen, jossa vaaditaan selvittämään Suomen irtautumista EU:n maankäyttösektorin päästökaupasta.

Aloitteen mukaan nykyinen päästökauppamekanismi on Suomelle epäoikeudenmukainen, kilpailukykyä heikentävä ja terveen järjen vastainen.

– Suomi on EU:n metsäisin maa ja hoidamme metsiämme erittäin vastuullisesti. Silti meitä sakotetaan, aloitteen ensimmäinen allekirjoittaja Ari Koponen kritisoi.

– Maat, jotka hävittivät metsänsä, säästyvät seurauksilta, mutta Suomea rangaistaan hyvästä metsänhoidosta. Tämä absurdi järjestelmä uhkaa kilpailukykyämme, energiaomavaraisuuttamme ja suomalaista elämäntapaa, Teemu Keskisarja lisää.

Luonnonvarakeskuksen laskelmat epärealistisia

Aloitteen mukaan päästökauppamekanismi ei tunnista Suomen ainutlaatuisia olosuhteita, kuten harvaa asutusta, pitkiä kuljetusmatkoja ja kylmää ilmastoa. Kansanedustajat kritisoivat, että Luonnonvarakeskuksen (Luken) epärealistiset laskelmat vain tukevat tätä järjetöntä järjestelmää.

– On kestämätöntä, että metsärikkaan Suomen kilpailukykyä, energiaomavaraisuutta ja metsätaloutta kuristetaan EU:n epäoikeudenmukaisilla säännöillä ja harhaisella ilmastomatematiikalla, Koponen ja Keskisarja painottavat.

Aloitteessa vaaditaan välittömiä toimenpiteitä Suomen irtautumiseksi LULUCF-mekanismista, joka uhkaa suomalaisen metsätalouden tulevaisuutta ja lisää kustannuksia tavallisille suomalaisille.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Vihreät rajoittaisi metsien hakkuita – Sara Seppänen muistuttaa, että metsät kasvavat nopeammin kuin niitä hakataan: ”Ylikireillä ilmastotavoitteilla teollisuus ajetaan pois Suomesta”

23.01.2025 |12:52

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Luonnonvarakeskus ei vastannut määräajassa kansanedustajan tietopyyntöön susitietojen ristiriitaisuuksista – Antikainen: Salaileeko Luke jotakin?

08.04.2025 |16:18

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää