Artikkeli kuva

Perussuomalaisten Juvonen: Kenttäsairaala pystyyn Kangasalle

28.07.2019 |16:29

Kansanedustaja Arja Juvonen (ps) vaatii hallitukselta vastuuta ja ripeää toimintaa Kangasalan Attendon hoivakoti Herttuattaressa tapahtuneen vanhustenhoidon räikeään laiminlyöntiin: nyt tarvitaan ministeriöltä ja Aluehallintovirastolta käskyjä, ei pidättyväisyyttä.
Attendon hoivakotiin äskettäin (23.7.19) tehdyssä yllätystarkastuksessa paljastui lukuisia laiminlyöntejä ja virheitä. Virheitä oli vanhusten lääkityksessä, henkilökohtaisen hygienian hoidossa ja haavahoidoissa.

Hoivakodissa oli myös ”haamuhoitaja-ilmiö”, eli henkilö oli kirjattu työvuoroon, vaikka hän ei ollut töissä. Lisäksi hoivayksikössä oli 40 asukasta, vaikka lupa oli ollut vain 25:lle (Yle 26.7.2019).

Hallitus ja sosiaali- ja terveysministeriön ministerit ovat täysin hyytyneitä, eivätkä reagoi. Aluehallintovirasto on asettanut hoivapaikalle 200 000 euron uhkasakon, mikä on täysin riittämätön, Juvonen toteaa.

– On selvää, että hoivapaikan voimavarat ovat riittämättömät. Hoivavastuu on siirrettävä pois tällaiselta toimijalta heti.

Hoivapaikka on saanut aikaa kaksi viikkoa korjata epäkohdat.

– En ymmärrä, miksi toiminta saa jatkua. Kahdessa viikossa ihminen ehtii kitua, kärsiä ja kuolla, mikäli hoivayksikön toimintaa ei saada heti kuntoon. Paikalle on lähetettävä vaikka Suomen Punaisen Ristin kriisitilanteissa maailmalle lähtevää kenttäsairaalan henkilöstöä. On aika pystyttää kenttäsairaala nyt omalle maaperälle. Paikalla on oltava myös riippumaton valvota. Näin räikeiden epäkohtien taloa ei saa jättää vahditta, Juvonen vaatii.

Perushoito on muutakin kuin ruokaa

Aluehallintoviraston ylitarkastaja Riikka Haahtelan mukaan hoivakoti Herttuattaren asukkaat ovat saaneet vain perushoidon kuten ruuan. Esimerkiksi suihkutuksia on karsittu ja haavahoitoja on siirretty. Asukkailla oli ollut myös paljon makuuhaavoja (Yle 26.7.19).

Kyseessä on vakavat rikkomukset. Perushoito on muutakin kuin ruokaa, Juvonen korostaa.

– Siihen kuuluu myös ihonhoito ja asentohoito. Haavahoidot on tehtävä päivittäin ja hyvin. Hoitamaton haava on painajainen ja laajenee parantumattomaksi makuuhaavaksi. Haavat lähtevät syntymään pitkän aikaa samassa asennossa istuessa tai maatessa. Makuuhaavat syntyvät huonon asentohoidon seurauksena eli kun liikuntakyvyttömän vanhuksen asentoa ei vaihdeta. Makuuhaavat ovat kivuliaita, jokainen voi vain kuvitella, Juvonen sanoo.

Juvosen mielestä niille, jotka pyörittävät hoivakotia tällaisin periaattein ja laiminlyönnein, tulee antaa toimintakielto.

– Kyseessä on vastuuttomuus ja se, että epäkohtia ei haluta myöntää ja paljastaa. Vain järeillä otteilla voimme parantaa suomalaisen vanhustenhoidon tilaa. Ei hyssyttelyä vaa järeitä toimia, Juvonen vaatii.

Apua tarvittaessa myös hoivayrityksille

Juvosen mielestä apua on oltava aina saatavilla ja myös hoivayrittäjän, suuremmankin toimijan, on uskallettava pyytää apua äkkiarvaamattomiin tilanteisiin kuten henkilöstövajeeseen ja potilasturvallisuuden heikkenemiseen.

– Tällaista mallia meillä ei ole, mutta se voidaan luoda. Hallituksen on annettava käsky ryhtyä laatimaan vanhustenhoidon varasuunnitelmaa kriisitilanteisiin, Juvonen vaatii.

Juvosen mukaan hoivatyön kutsumus on kadonnut.

– Se johtuu hoitajien palkkakehityksen heikkoudesta ja siitä, että raskaaseen työhön ei osoiteta resursseja. Hoitajamitoitus on saatava lakiin ja perussuomalaiset ovat sitä esittäneet lakialoitteella jo vuonna 2014, suurimman oppositiopuolueen kansanedustaja Juvonen muistuttaa.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
7.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
10.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää