

Harvinaisen tympeää: PS-ehdokas Teija Makkonen kutsuttiin puhumaan, opettajayleisöstä alkoi mölinä – ”Buu”, ”Eiii” ja ”Noloo”
Asenteellisuus perussuomalaisia kohtaan on toisinaan kovaa, ja mitä lähemmäs eduskuntavaaleja kohti mennään, sitä levottomammaksi meno voi muuttua. Tämän sai havaita myös perussuomalaisten eduskuntavaaliehdokas Teija Makkonen Helsingistä, joka tammikuussa sai osakseen epäasiallista mölinää opettajayleisöltä – vieläpä tilaisuudessa, jonne hänet oli erikseen pyydetty puhujavieraaksi.
Perussuomalaisten eduskuntavaaliehdokas, sotatieteiden maisteri Teija Makkonen kertoo itse tapauksesta Twitterissä saatteeksi jakamalleen videolle.
Opettaja huutelee ja buuaa perussuomalaisille⁉️
Kävin pitämässä kutsuttuna puheen koulutuspolitiikasta Helsingin opettajien yksityisessä tilaisuudessa. 1/X #perussuomalaiset pic.twitter.com/hEfB2SBk0b
— Teija Makkonen (@teijamakkonenfi) February 24, 2023
Video on kuvattu noin kuukausi sitten Helsingin opettajien ammattiyhdistyksen kokouksessa, siis tilaisuudessa, jonne Makkonen oli kutsuttu puhujavieraaksi nimenomaan perussuomalaisten eduskuntavaaliehdokkaana.
Makkoselta oli pyydetty puheenvuoroa koulutuspolitiikasta opettajille, mutta tilaisuus sai omituisen käänteen, kun sivistyksen ja koulutuksen ammattilaisista koostuva yleisö alkoi välittömästi häiritä puhetta Makkosen esiteltyä itsensä ja mainittua taustansa perussuomalaisten ehdokkaana.
Yleisöstä huudellaan: “Eiiii! Buu!” Eikä siinä vielä kaikki, sillä Makkosen esittelypuheenvuoron lopussa opettajayleisön seasta kuuluu vielä huuto: “Noloo!”
Tilaisuuden järjestäjä ei reagoinut
Makkosen koulutuspoliittinen puhe käsitteli ajankohtaisia yleisiä teemoja koulumaailmasta, kuten opetusryhmäkokojen pienentämistä, koulujen rahoitusvajeen paikkaamista sekä rakenteellisten ratkaisujen tekemistä nykyisen hankehumpan sijaan. Opettajayleisön alatyyliset reaktiot lienevät kuitenkin syntyneet muista syistä kuin Makkosen puheen sisällöstä.
Suomen Uutisten tavoittama Makkonen ihmettelee saamaansa vastaanottoa sekä sitä, että tilaisuuden järjestäjä ei reagoinut huuteluun mitenkään.
– Puheenvuoroni kesti yli kaksi minuuttia, eikä järjestävä taho pyytänyt huutelijoita hiljenemään, vaan huutelu jatkui vielä puheen lopussa, taputusten päälle, Makkonen ihmettelee.
Opettajien käytös ihmetyttää
Makkonen sanoo pohtineensa tapausta jälkikäteen kahdesta näkökulmasta. Makkonen muistuttaa, että ensinnäkin kouluyhteisöissä opettajien eräänä tehtävänä on myös estää koulukiusaamista.
– Millaista ideologiaa kouluissa lapsille nykyään syötetään ja miten koulukiusaamiseen puututaan opetusympäristöissä, jos opetusalan ammattilaisten itsensä oma käytös on kasvatuksen ja koulutuksen sisäisessä tilaisuudessa tällaista?
Makkonen on Helsingin kaupunginvaltuutettu, ja hän työskentelee kansanedustaja Tom Packalénin avustajana eduskunnassa. Makkonen sanoo, että tilanne opettajien ammattiyhdistyksen kokouksessa ei mennyt hänellä ihon alle, mutta samassa tilanteessa joku toinen ehdokas olisi saattanut kokea tilanteen eri lailla.
– Joskus ihmetellään, miksi ihmiset eivät lähde mukaan politiikkaan. Jos vastaanotto on tämä, niin varsinkin uudemmat ehdokkaat, joilla ei ole aiempaa kokemusta edes valtuustotyöstä, voivat pitää tällaista rajuna.
Vaalirauha kuuluu kaikille ehdokkaille
Sosiaalisen median perussuomalaisiin kohdistuva mölinä on viime viikkoina kiihtynyt sosiaalisessa mediassa, ja Makkosen tapaus osoittaa, että huutelu on valunut jo sähköisten alustojen ulkopuolelle.
Makkonen näkee kokonaisuudessa yhtäläisyyksiä pääministeri Sanna Marinin (sd.) äskettäiseen kommenttiin. Marin väitti tammikuussa politiikan toimittajien vaalitentissä perussuomalaisten olevan ”avoimesti rasistinen puolue”.
– Eihän demokratia voi toimia näin, että yhtä puoluetta dissataan, vieläpä pääministerin tuella, joka itse huutelee rasistiväitteitä, Makkonen sanoo.
Myös perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kommentoi tapausta Twitter-tilillään ja muistuttaa vaalirauhan kuuluvat kaikkien puolueiden ehdokkaille.
Perussuomalaiset ovat valitettavasti tottuneita tällaiseen eikä Teijaakaan buuaava ja mölisevä henkilö saa tolaltaan. Se kyllä yllättää, että opettaja toimii noin.
Annetaan kaikille puolueille ja ehdokkaille rauhallinen mahdollisuus kampanjoida.
Hyvä Teija ja hyvä persut! 💛 https://t.co/rcOQpkczYT
— Riikka Purra (@ir_rkp) February 24, 2023
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vaalirauha epäasiallinen käytös hankehumppa perättömät rasismisyytökset ryhmäkoot rahoitusvaje Teija Makkonen vaalitilaisuudet Koulutuspolitiikka Sosiaalinen media Opettajat Riikka Purra Koulukiusaaminen Sanna Marin Tom Packalén
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pääministeri Marin rikkoo tarkoituksella vaalirauhaa, mutta ymmärtääkö hän tekojensa seuraukset? Putkonen: “Rasismisyytökset rikkoivat vaali- ja koulurauhan”

Nasima Razmyar paniikissa – Tuleeko seuraavaksi päiväkotikone?

Perussuomalaiset julkaisi toimenpiteitä peruskoulun korjaamiseksi: Vuonna 2018 esityksillemme lähinnä tuhahdeltiin – ”Nyt koulujen ongelmat ovat tulleet kaikkien silmille”

Perussuomalaiset edellyttää vaatimustason palauttamista kouluihin, säälinumeroiden antaminen tulee lopettaa – Purra: ”Pelkkä raha ei korjaa koulun ongelmia”

Rydman: Helsingin kouluissa on käynnissä tuhoisa kehitys – maahanmuutolla massiiviset kielteiset vaikutukset

Demaripoliitikko yritti maalittaa hotellin – maalittikin itsensä
Viikon suosituimmat

Väite: FBI viritti Trumpin kampanjatiimille “hunaja-ansan” kahdella naisagentillaan
Muutoksen tuulet puhaltavat myös FBI:ssa. Liittovaltion poliisin kaksi ylintä johtajaa on vaihdettu Trumpin luottomiehiin. Washington Times -lehden väitteen mukaan FBI on aloittanut tutkinnan vuonna 2015 alkaneesta salaisesta solutusoperaatiosta, jossa FBI:n aiempi pääjohtaja viritti Trumpin kampanjatiimille "hunaja-ansan" kahta naisagenttia käyttäen.

Yle valkopesee ja vähättelee maahanmuuttajien väkivallan uhreja – Sanna Antikainen: “Ilmeisesti Ylen leikkauksia on edelleen syytä jatkaa”
Saksassa tehdään tilastojen mukaan joka päivä noin 26 vakavaan loukkaantumiseen johtavaa veitsi-iskua. Yli puolet niistä on ulkomaalaisten tekemiä. Poliisitilastojen vääristymä pahentaa tilannetta, sillä kaksoiskansalaiset luokitellaan saksalaisiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Yleisradion 24.2. julkaisemaa uutista, jossa se vähättelee Saksan maahanmuuttotilanteen vakavuutta ja esittää virheellisiä syitä Kristillisdemokraattiseen unioniin eli CDU:hun kuuluvan Friedrich Merzin suosiolle.

Iranilais-suomalaiset ihmettelevät, miksi Yle edistää Iranin islamistisen hallinnon propagandaa – jutussa haastateltu professori ylistänyt myös Hamasin terrori-iskuja
Ylen julkaisema artikkeli sai iranilais-suomalaiset ihmettelemään, onko juttu vahingossa julkaistu.

VTT Pasi Holm: Tukipaketteja saaneet maat hyötyivät Suomen kustannuksella
Finanssikriisin jälkeen puhkesi eurokriisi 2010-luvun alussa. Heikoimmat kriisimaat olivat Kreikka, Espanja ja Portugali. Maat saivat muilta euromailta erilaisia tukipaketteja, ja ne joutuivat tasapainottamaan julkista talouttaan euromaiden ohjauksessa. VTT Pasi Holm tarkastelee sitä, miten näiden maiden kansalaisten ostovoima on kehittynyt kriisivuosien jälkeen.

Miko Bergbom arvosteli vasemmiston harjoittaman maahanmuuttopolitiikan hedelmiä: On saatu aikaan ilmiöitä, jotka eivät kuulu tähän yhteiskuntaan
Eduskunnassa käsiteltiin eilen hallituksen esitystä rikoslain muuttamiseksi nuoriso- ja jengirikollisuuden osalta. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom tylytti omassa puheenvuorossaan vasemmistolaisen maahanmuuttopolitiikan tuloksia, minkä vuoksi suomalaiseenkin yhteiskuntaan on jo päässyt juurtumaan ilmiöitä, jotka eivät tänne kuulu.

Vilhelm Junnila: Tätä Ukrainan ja Yhdysvaltojen mineraalisopimus tarkoittaa
Geopolitiikkaan syvällisesti perehtynyt kansanedustaja Vilhelm Junnila (ps.) analysoi Yhdysvaltain ja Ukrainan välisestä mineraalisopimusta.

Ranskan hallitus aikoo kiristää maahanmuuttolakeja islamistisen veitsi-iskun jälkeen: ”Mitta on nyt täysi”
Algerialaismies puukotti hengiltä yhden ja haavoitti kolmea ihmistä lauantaina Mulhousen kaupungissa. Murhaajaa oli yritetty turhaan karkottaa Ranskasta 14 kertaa. Ranska uhkaa nyt Algeriaa vastatoimilla, jos maa ei suostu vastaanottamaan karkotettuja kansalaisiaan.

Matti Putkonen: Ryhmärahat vai ”mummoralli” on kepun oma valinta

Jenna Simula: Asepalveluksen suorittaneet toiminnallisen ammunnan pariin
Toiminnalliset ammuntalajit, kuten sovellettu reserviläis- ja practical-ammunta ovat nostaneet valtavasti suosiotaan suomalaisten keskuudessa viime vuosina.

Huippunyrkkeilijä Robert Helenius perussuomalaisten kuntavaaliehdokkaaksi: ”Arjessa pitää saada kokea turvallisuutta”
Perussuomalaiset ovat juuri saaneet kuntavaalien ehdokaslistalle todellisen raskaan sarjan vahvistuksen. Ammattinyrkkeilijänä tunnetuksi tullut Robert Helenius lähtee perussuomalaisten kuntavaaliehdokkaaksi Sipoossa. Helenius sanoo haluavansa olla mukana vaikuttamassa siihen, että sipoolaisten arkielämä sujuu mutkattomasti, ja että kunnalliset palvelut pelaavat kuten pitääkin.
Uusimmat

Saksalaismies ajoi Mannheimissa ihmisjoukkoon

Purra: Järki leviää ilmastoasioissa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää