Perussuomalaisten eduskuntaryhmä tukee kansalaisaloitetta sopeutumiseläkkeen poistamiseksi

06.02.2018 |13:58

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä tukee kansalaisaloitetta kansanedustajien sopeutumiseläkkeen poistamiseksi. Niin sanottua sopeutumiseläkettä maksetaan ennen vuotta 2011 vähintään seitsemän vuotta kansanedustajina toimineille henkilöille.

Sopeutumiseläkettä maksetaan, mikäli edustaja ei työllisty. Vuonna 2011 ja sen jälkeen valittuja kansanedustajia sopeutumiseläke ei koske.

– Tämän sopeutumiseläke on täysin kohtuuton ja kansalaisten oikeustajun vastainen etu. Ministereinä toimineiden kansanedustajien palkkiot voivat nousta jopa 6000 euroa kuukaudessa, jos ansiotuloja ei ole – siis tekemättä mitään. Se suorastaan kannustaa olemaan ottamatta työtä vastaan tai kierrättämään tuloja pääomatuloina, eduskuntaryhmä huomauttaa.

“Tällaiset moraalittomuudet estettävä”

Julkisuudessa olleiden tietojen mukaan sopeutumiseläkkeen käytössä on havaittu vähintään moraalisia ongelmia, kun esimerkiksi oman yrityksen kautta on nostettu pääomatuloja, jotka eivät vaikuta sopeutumiseläkkeen suuruuteen.

– Tällaiset moraalittomuudet on estettävä ja ilman niitäkin tällainen suojaraha pitää poistaa. Tämä on veronmaksajien rahaa, mutta niillä duunareilla, yrittäjillä tai muilla palkansaajilla, jotka verot kasaavat, ei koskaan tällaisia suojatuloja ole.

Onko oma etu liian tärkeä?

Tällä hetkellä eduskunnassa on vajaat 70 kansanedustajaa tai ministerinä toimivaa, jotka eduskunnan jättäessään saisivat sopeutumiseläkettä.

– Saa nähdä, uskalletaanko tähän moraalittomuuteen puuttua, vai onko oma etu liian tärkeä.

Sopeutumiseläke, jossa niin sanottua eläkettä voi nostaa eduskuntauran jälkeen ennen eläkeikää, otettiin käyttöön lakialoitteella vuonna 1983.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä

04.03.2025 |19:36
3.
Suomen uutiset logo

Putin pelkää Ukrainan rintamalta kotiin palaavia sotilaita – taisteluiden traumatisoimat sotilaat voivat haastaa virallisen totuuden sodasta

04.03.2025 |11:51
5.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin

07.03.2025 |08:46
9.
Suomen uutiset logo

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista

05.03.2025 |22:40

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää