

Toimitus suosittelee
Perussuomalaisten eduskuntaohjelman pääteemat julki
Julkinen talous kestävälle pohjalle – isänmaan turvallisuudesta ei tingitä – suomalaisista huolehdittava – kilpailukyky ja yrittäjyys etusijalle – ei saa kiusaa. Timo Soini (ps.) esitteli pääteemoja perussuomalaisten tiedotustilaisuudessa maanantaina yhdessä Hanna Mäntylän ja Jari Lindströmin kanssa.
Julkisen talouden tervehdyttäminen on Soinin mukaan syytä aloittaa maahanmuuton kustannuksista. Myöskään yhtään uutta tuulivoimasyöttötariffia ei enää saisi tehdä. Verotusta tulisi yksinkertaistaa ja verojärjestelmästä tulisi tehdä eri tulolajien suhteen tasapuolinen. Euron tukipiikki tulee katkaista, ja EU-nettojäsenmaksu puolittaa. Suomen talous on saatava kasvu-uralle.
Panostuksia puolustukseen
Isänmaan turvallisuudesta ei tule tinkiä, vaan puolustusvoimien rahoitus tulee turvata vähintään Kanervan työryhmän määrittelemälle tasolle. Nato-jäsenyydestä on tehtävä tulevalla vaalikaudella selvitys. Ottawan sopimuksesta on irtauduttava – Suomen on saatava jalkaväkimiinat takaisin käyttöön.
“Ei saa kiusaa”
Ei saa kiusaa -otsikon alle perussuomalaiset ovat koonneet lukuisia kansalaisia ja yrityksiä häirinneitä asiakohtia: paskalaki on saatava kumoon, investointeja hidastava lupabyrokratia on purettava, vakuuslääkärijärjestelmää on parannettava. Huoltajuuskiistoissa on huomioitava lasten oikeus molempiin vanhempiin – niin isään kuin äitiinkin. Koulukiusaamiseen on saatava nollatoleranssi. Opettajille tarvitaan lisää valtuuksia, mutta näiden on myös tunnettava oma vastuunsa. Edelleen kiusaamisen on loputtava myös EU-tasolla. Vahingolliselle byrokratialle on saatava sulku.
Suomalaisista huolehdittava
“Kyseessä on kansallinen häpeä”, kertoi varapuheenjohtaja Hanna Mäntylä, kun hän muistutti miljoonan suomalaisen elävän tonnilla kuussa, siis köyhyysrajalla tai sen alapuolella.
Kansallinen etu ja suomalaiset on laitettava etusijalle. Suomesta maksetaan etuuksia rajojen ulkopuolelle ihmisille, jotka eivät ole koskaan edes maassa käyneet.
Sosiaaliturvajärjestelmä ei ole kestävällä pohjalla, vaan se on uudistettava kokonaan. Perussuomalaiset ovat sitoutuneita jatkamaan sote-uudistusta.
Mäntylä painotti, että synnytyssairaaloita ei saa ajaa alas. Jos synnytyssairaaloita lakkautetaan, on vaarana dominoefekti, joka johtaa laajaan palvelujen keskittämiseen entistä harvempiin yksiköihin – entistä kauemmas kansalaisista.
Myös omaishoitajien asia nostetaan perussuomalaisten ohjelmassa voimakkaasti esille. Omaishoitajien palkkion maksatus tulisi siirtää Kelalle, ja on lisäksi säädettävä omaishoitajalaki, joka turvaa omaishoitajille tasavertaiset oikeudet.
– Vanhusten hoidon tilanne on katastrofaalinen. Vanhuksia kärrätään koteihinsa kuolemaan yksin, Mäntylä kertoi.
Mäntylän mukaan on kestämätön tilanne, että vanhustenhuollon säästöjen takia kärrätään vanhuksia koteihinsa, pois laitoshoidon piiristä.
Irti EU:n ilmastotavoitteista – Suomi on jo edelläkävijä
“Kilpailukyky, työllisyys ja talous ovat jääneet ilmastoasioiden jalkoihin. Me itse keksimme kaikenlaista sääntelyä. Joka ikinen kuluerä, joka teollisuudelle sälytetään, vaikuttaa päätökseen siitä, pysyykö teollisuus Suomessa vai ei”
Energia- ja ilmastopoliittisen osuuden esitteli eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jari Lindström. Hän puhui myös kilpailukyvyn ja yrittäjyyden merkityksestä. Nämä asiat on puolueen mukaan vihdoinkin asetettava etusijalle.
– Kilpailukyky, työllisyys ja talous ovat jääneet ilmastoasioiden jalkoihin. Me itse keksimme kaikenlaista sääntelyä. Joka ikinen kuluerä, joka teollisuudelle sälytetään, vaikuttaa päätökseen siitä, pysyykö teollisuus Suomessa vai ei, Lindström muistutti.
Perussuomalaiset eivät sano millekään energiatuotantomuodolle ei. Monipuolisella paletilla puolue varmistaisi huoltovarmuuden. Keskeisenä tavoitteena on kohtuuhintainen energia.
EU:n ilmastotavoitteista olisi irtaannuttava. Suomi on jo ilmastopolitiikan edelläkävijä. Lisälasku teollisuudelle, kaupalle, kotitalouksille ja liikenteelle on Lindstömin mukaan yhteensä 2,2 – 5,4 miljardia euroa.
– Emme väheksy cleantech:iä. Siellä on paljon mahdollisuuksia. Tuemme hajautettua energiantuotantoa.
Perussuomalaiset paheksuu veronmaksajien kontolle sälytettäviä tuulivoimatukia. Tuet olisivat hyväksyttäviä käynnistysvaiheessa, mutta eivät enää pitkässä juoksussa.
Huoltovarmuutta perussuomalaiset parantaisivat turpeen energiaveron poistamisella. Toisin kuin keskusta, perussuomalaiset eivät ole valmiita luopumaan turvetuotannosta.
Tilaisuuden tallenne:
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Soini: EU-armeija ei ajankohtainen

Mäntylä: Köyhyys ja leipäjonot ovat kansallinen häpeä

Reijo Hongisto: jätevesiasetuksen korjaus on perussuomalaisten voimannäyttö
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää