Artikkeli kuva

PS-NUORET

Perussuomalaisilta nuorilta jättilista normien purkuun – VR:n ja Alkon monopoleille hyvästit, opintotuen tulorajat pois, autoverolle näkemiin

24.10.2016 |15:35

Perussuomalaisten Nuoret julkaisi tänään laajan normienpurkuohjelman, johon on koottu peräti 90 uudistettavaa normia.

Ohjelmassa esitetään muun muassa Alkon ja VR:n henkilöliikenteen monopolien purkamista, ajokorttien voimassaoloaikojen pidentämistä kuuteenkymmeneen ikävuoteen asti, Ahvenanmaan demilitarisoinnin purkamista, sukupuolikiintiöiden poistamista, yhdenvertaisuusvaltuutetun viran lakkauttamista, kesäajasta luopumista, yleisimmin käytettyjen itsehoitolääkkeiden vapauttamista päivittäistavarakauppoihin ja sähköisen äänestämisen käyttöönottoa.

Kun puhutaan normeista, ei ole kyse vain rajoituksista. Normeja ovat myös erilaiset oikeudet, joita meillä on avokätisesti annettu. Me haluamme määrittää myös nämä normit uudelleen. Emme voi esimerkiksi ymmärtää, miksi toisen maan kansalaisilla pitäisi olla samoja oikeuksia, kuten oikeus samaan sosiaaliturvaan, totesi nuorisojärjestön puheenjohtaja Sebastian Tynkkynen.

Perussuomalaiset Nuoret kannattaa ihmisen tarpeisiin räätälöityä valtiota, jossa mitkään normit eivät ole pyhiä tai ikuisia. Perussuomalaisille Nuorille sääntelyllä ei ole itseisarvoa, vaan sääntelyä tarvitaan maltillisesti turvaamaan kansalaisten hyvät toimintaedellytykset.

Sosiaalidemokraattisen ylisääntely-yhteiskunnan aika on ohi. Sääntely ja byrokratia on monella alalla viety niin pitkälle, että se haittaa yrittäjyyttä ja tavallisten suomalaisten arkea. Me haluamme tehdä lopun haitalliselle ylisääntelylle ja elitistiselle eturyhmäpolitikoinnille, toteaa normienpurkuohjelman vastaava, hallituksen jäsen Toni Ahva.

Katso koko 90 kohdan lista kokonaisuudessaan täältä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?

19.03.2025 |17:06
2.
Suomen uutiset logo

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa

20.03.2025 |14:58
7.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
8.
Suomen uutiset logo

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan

19.03.2025 |14:59
10.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää